O Stella surprinzatoare!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Mai 2017, 11:07

Am gresat si eu recent T.P. Hagane 4000.
Prefer oricand formula actuala fata de balariile existente in Daiwe.

Pentru cine stie sa umble cu o surubelnita orice mulineta Shimano upgradata cu rulmenti si servisata corespunzator bate la fundul gol orice Daiwa , spun asta pentru ca recent am vrut sa ma infig intr-o Daiwa , dar oricata dorinta as fi avut am ajuns tot cu Shimano in brate.

Pina ce Daiwa nu o sa renunte la angrenajele prelucrate prin frezare fara faza de finisare, niciodata nu o sa egaleze Shimano darami-te sa il intreaca...Ce e de ras , e faptul angrenajul vopsit de la Shimano bate bronzul marin cu freza de la Daiwa :lol:

Sa nu mai amintesc ca sofisiticatul magseal e pus in genunchi de cateva garnituri de cauciuc bine gandite de la Shimano care protejeaza antireversul mult mai eficient decat uleiul de la bunica folosit de catre Daiwa.. :lol:

Mno, pentru care nu stie de gluma, imi pare rau de el.. :D

Eu zic asa..pentru pescuitul asta de zi cu zi , un stradic FB desfacut de nou (nu-i normal, dar cate nu sunt anormale pe lumea asta), gresat cum trebuie, cu niste upgrade-uri de rulmenti pe unde mai trebuie , si nu mai ai treaba cativa ani de zile..Daiwa nu are concurenta pe segmentul asta de pret..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 12 Mai 2017, 12:19

Nu este cazul sa generam polemici sau sa aducem in discutie un alt subiect care s-a mai discutat cu inversunare de atatea ori, adica Shimano vs Daiwa. Nu despre asta e vorba in topicul de fata. Daca doriti, deschideti un nou topic pe tema asta. Scopul acestui topic, este acela de a face un efort comun, sa discutam, ca sa ne dam seama daca exista o ratiune ascunsa in spatele acestei gresari deficitare a mulinetelor de la Shimano si daca este benefic sa le ungem, sau daca gresim facand asta fara sa tinem cont ca producatorul a procedat asa cum constatam tot mai des, tot mai multi. Cum ar fi sa ne dam seama dupa cativa ani ca toti care am uns mulinetele Shimano, am comis o eroare care a determinat anumite urmari... Nu e mai corect sa discutam si sa ne dam cu parerea in incercarea de a identifica ratiunea acestei abordari a lubrefierii? Va rog... Ma intereseaza parerile dumneavoastra legate de acest subiect. Multumesc. Rew.

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de Jedi » 12 Mai 2017, 12:47

Am vazut mecanici japonezi care faceau mentenanta la roboti industriali dupa carte..Gresarea suprafetelor plane si roti dintate o faceau cu pensula, vopsind zonele de contact, astfel incit la terminare credeai ca au uitat sa puna vaselina....Asta-i tot ce e nevoie de fapt....Dar...
Ansamblarea se face din ce in ce mai rapid, pretentiile de la muncitori sint din ce in ce mai mari si daca exista posibilitatea sa "pacaleasca" o etapa si nu-i CTC-ul prezent, o fac...
Am vazut un film cu ansamblarea de la armele Browning, pret cam 1500-3000+ $...Lucrau asa de repede ca tantile de la Avicola ce pun oua in cofraje, viteza aia ametitoare pur si simplu te facea sa stai deoparte de flintele lor scumpe...
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de Gogol » 12 Mai 2017, 12:50

Morethanul meu a fost nou si a trebuit gresat. Deci....?

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de DEM » 12 Mai 2017, 13:05

Or fi de unica folosinta? :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de Gogol » 12 Mai 2017, 13:43

mortii lor de zgarciti...stela fi, la fel de noua fara vasilica in ea...niste cretinii ambii producatori.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de Spring » 12 Mai 2017, 13:53

Sunt niste hoti da-i in plm. Mai bine de jumate din pret il platim pe marketing, adica vrajala.
Scopul lor primar e sa faca bani de pe noi cat mai multi.
E misto cand vezi pe cate unu' lipit cu sufletu' de sigla.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de andreisavin » 12 Mai 2017, 14:31

La stella se stie ca toate vin cu o picatura de vaselina:))) sunt curios de Vanquish si Twin Power daca sunt la fel...Tigania e ca pierzi si garantia daca o desfaci pentru ungere...
Oricum tot respectul pentru tdum!Felicitari pentru ceea ce faci si pentru ca impartasesti si cu noi!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 12 Mai 2017, 14:38

Gogol scrie:Morethanul meu a fost nou si a trebuit gresat. Deci....?
Credeti ca au angajat pe unul fugit de la Shimano? (glumesc)

Cu o ora in urma a trecut pe la mine amicul cu Stella FI din pozele de ieri. A venit sa-mi arate noua achizite: Morethan 2510PE-H. A comandat-o de afara. Nou nouta, in cutie, n-a vazut fir sau bat. Ce credeti? Ei bine... face un zgomot si un fasait de care nu mi-a fost dat sa aud la nici o Daiwa noua, nici macar la cele ieftine. Daiwele mele (vechi) sunt infinit mai silentioase. M-a intrebat ce cred. I-am spus doar ca e alegerea lui si sa o pescuiasca asa cum e. Nu stiu de ce a ales 6:1, rotor zaion, ulei magnetic... etc. Mai mult ca sigur nici asta nu avea unsoare desi pana acum la Daiwa nu am intalnit asta. Exceptia confirma regula. Se pare ca trebuie verificate... toate, sau returate in garantie, cu intransigenta, pana se satura sa ne mai desconsidere! In ce lume ciudata traim. Nici pe foarte multi bani nu suntem tratati corect.

@ Andrei Savin
Multumesc pentru apreciere. Si va multumesc tuturor ca putem discuta amiabil si ne putem completa reciproc cunostintele.
Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Mai 2017, 16:54

Cand a fost lansat Sustain FI..?? Cred ca acum vreo 7-8 ani ...am cumparat una de noua, mergea brici..Dupa cateva luni prin vara , m-am dus la stiuca cu spinerbait-uri..Era canicula, am pescuit vreo ora si brusc Sustain-ul meu a inceput sa se invarta greu..parca avea un hop, nu mai mergea rotund..Am lasat-o deoparte si ajuns acasa am desfacut-o si am uns-o fara sa ii spal componenetele.Rulajul cu hopuri a disparut, dar se invartea mai greu, lucru firesc de la vaselina..Apoi am desfacut-o din nou, am spalat-o temeinic,am uns-o si nu am mai avut nici o problema cu ea , ani de zile desi am pescuit-o in fel si chip.
Gresarea deficitara din fabrica e o problema..asta este..mai traiesc si depanatorii pe linga :D
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns