noduri, fire si leader

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 27 Iul 2004, 11:37

Eugene, kevlarul e foarte abraziv si risti in timp sa taie piciorul inelului. Ata de matisaj pentru inele este, asa cum bine spunea Jean, 100% nylon. Ceva textil moale, eventual "folosit", e un paleativ, dar in nici un caz kevlar.

Apropo de fire, daca esti "fan" FireLine, vezi noul model FireLine Stealth (vechiul FireLine, dar teflonat). Bate cam tot ce-am vazut eu pina acum.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 27 Iul 2004, 12:24

am citit despre ala. nu mai vreau sa incerc nimic. m-am cam lamurit cu firele astea fuzionate. spectra e mai bun, mai precis power pro si tufline xp, ultimul doar pipait in magazine.

pentru mine un textil bun trebuie sa permita un nod cu mono care sa tina bine de tot. pe fireline, chiar daca faci 20 de spire tot aluneca. majoritatea nodurilor tin la tensiune constanta dar se desfac usor la socuri bruste. trebuie sa fac tot felul de artificii ca sa fiu multumit de rezistenta si mi s-a cam acrit. plus ca nu-mi place cum se duce coating-ul de pe fireline, asta nu se intampla la pp.

apropo: un pont de luat in seama pentru cine foloseste fire textile. poti prelungi viata firului (si ai lanseuri mai lungi) daca folosesti spray siliconic, din ala pentru masini. mulinezi 20 de spire, dai cu spray. si tot asa. stiam demult dar abia de curand mi-am luat. it works.

respect!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 27 Iul 2004, 12:32

Vorba lui Radu Anton Roman "pescarii sint cacacios de fetisisti...". Fiecare cu pasarica lui, unii (asa ca mine) cu stolul. :lol: Daca ne-om intilni vreodata iti arat citeva noduri pentru fire fuzionate care nu aluneca, nu "curg", nu nimic. Fara SuperGlue, fara "gadgeturi". Noduri, s-atit!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 27 Iul 2004, 12:47

au nume nodurile alea? ca sa nu-mi desenezi, imi poti spune cum is botezate. daca nu percutez inseamna ca ma supraestimez la capitolul noduri, dar m-as mira.

am incercat o caruta de noduri si foarte putine ma multumesc, niciunul complet. nu vorbesc de noduri normale ci de cele de legatura intre fireline si un leader mono. da, orice nod tine bine daca legi direct cu fireline. dar pentru leader, va trebui sa-mi faci o demonstratie, pentru ca nu te cred nici mort deocamdata.

fara superglue sau nod suplimentar nu tine nici un albright, clinch, uni, nada de nada, oricum dai spirele aluneca. daca nu ma crezi, testeaza. fa nodul tau si smuceste brusc, nu trage in tensiune constanta ci smuceste. sa vezi tu ce fain aluneca. :)

singurul bun e bristol sau no-name knot, facut pe o bucla in fireline, cu spirele date si invers. oricum, stai linistit ca la modul practic n-am pierdut niciodata vreun peste din cauza nodului de leader. dar ma streseseaza ideea ca s-ar putea. deci power pro de acum incolo.

respect!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 27 Iul 2004, 12:56

Cel mai folosit(de catre mine)este UNI KNOT.Vezi pe link-ul urmator:
www.fish4fun.com/Joining2Lines.htm
Toate cele bune!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 27 Iul 2004, 13:00

Nu prea stiu daca au nume. Le-am gasit pe Internet odata demult, incerc sa regasesc site-ul si-ti trimit linkul. Erau numai noduri pentru multifilamente oricum. De incercat incerc nodurile in fel si chip. Sint oarecum "ciudat" apropo de noduri, recunosc. Nu stiu pe nimeni care sa lege cirligele cu paleta in modul in care le leg eu, de exemplu. In fine, greu de discutat despre noduri aici. Trebuie "proba practica" :D

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 27 Iul 2004, 13:20

eugen scrie:jean,

multumesc frumos pentru amabilitate. daca as fi stiut un pic mai devreme as fi profitat, dar deja mi-am cheltuit bugetul de pescuit pe anul asta. ieri mi-a ajuns pachetul in tara, dar e tot pe undeva prin ardeal si va trebui sa merg sa mi le iau. sunt extrem de nerabdator, intrucat printre altele contine si o lanseta lamiglas pe care mi-o doresc demult.

in zona oradea-arad sunt cativa baieti dintre cei care intra aici. daca iti lipsesc parteneri de pescuit cat stai in tara, poti sa pui o intrebare pe aici, sunt convins ca te vor ajuta, daca nu mergand cu tine, macar spunandu-ti ceva locuri in zona. ma gandesc ca poate te-ai saturat de black bass si mai vrei si tu o stiuca cinstita. :)

despre leader, eu aplic acelasi principiu ca si tine. doar ca fireline-ul meu e de 15lbs si folosesc alte noduri. o sa renunt in curand de tot la fireline, am vazut la prieteni power pro si se comporta mai bine dupa parerea mea, plus ca permite niste noduri mai sigure decat fireline.

numai bine!
Eugen,

Incearca o data sa pescuiesti cu FIRE LINE de 4-6LB. si leader de 8-10 lb. si vezi ce se intampla.Power pro e foarte bun insa nu se fabrica decat de la 8lb.in sus(si eu sant pescar de la 8lb.in jos).
Am incercat CLIMAX MICRO MATCH BRAID rotund in sectiune,ce dupa reclama firmei germane ce il produce,la diametrul de 0.06mm. are rezistenta de 19,1lb.M-a costat peste $30 o rola de 100m. sa-l cumpar din Anglia,dar m-a dezamagit,FIRE LINE-ul de 8lb. rupand Climaxul de 19,1lb!!!!
Doar ca acum sant cu $30 mai intelept!!!!

Sanatate !

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 27 Iul 2004, 13:32

jean,

mi se pare justificata logica ta cu firul subtire, dar as folosi asa ceva doar la pastrav, clean si alte maruntisuri. altfel, nu-mi sugrereaza incredere. poate si unde nu am incercat decat direct cu 15lbs, mie si ala mi se pare suficient de subtire. promit sa fac un test la un moment dat.

whiplash ai incercat? raportul rezistenta vs diam la whiplash e mai bun decat la fireline. e tot fuzionat si ala.

Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Mesaj de Mandy » 27 Iul 2004, 14:06

Folosesti textil si la pastrav?

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 27 Iul 2004, 14:48

la tot ce misca. :) dar cu leader, nu direct.

Scrie răspuns