noduri, fire si leader

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 27 Iul 2004, 15:27

Raportul diametru/rezistenta la Whiplash si, mai ales, la Whiplash Pro este exceptional. Marea problema este rezistenta aproape nula la abraziune, cea mai mica piatra sau scoica il reteaza imediat. Vorbesc din experienta, folosindu-l "intensiv" in ultimii ani.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 27 Iul 2004, 15:49

pai fireline-ul e si el varza la capitolul asta, probabil ca toate celelalte fire dynema fuzionate. asta e un alt motiv pentru care trec si eu pe power pro, am uitat sa-ti zic. :)

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 27 Iul 2004, 15:51

stai linistit ca si power pro se taie ca dreaq
si inca nu am testat noul power pro, care se face de cateva luni ( ala mai portocaliu pe care l-ai vazut la mine pe tamburul de rezerva )
da poate o fi mai bun, cine stie.......

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 27 Iul 2004, 15:53

pai d-ala nou mi-am adus si eu.

Jean Scurtu

Fire impletite

Mesaj de Jean Scurtu » 27 Iul 2004, 21:45

Eugen,

Sa fiu sincer nu am incercat WIPLASH,dar voi incerca in viitor.Ceea ce doream sa-ti spun este ca daca tu consideri sa pescuiesti cu 15lb de ce nu folosesti doar leader-ul de 15lb.,iar firul principal mai subtire (sti avantajele ),din moment ce braid-ul rupe monofilament cu lb. mult mai mare.
Sant foarte multumit de FIRE LINE,cu atat mai mult ca o rola de cca.100 m ma costa intre $3-$4.
Iar pt.a mari rezistenta la abraziune si sa nu fie taiat de scoici,leader-ul meu e facut din doua monofilamente legate intre ele in prelungire, cel mai gros fiind de 2-3 m lungime,iar cel mai subtire de cca 40 -60cm.
Pescuiesc cu jig-uri mai mici 1/32-1/8 si cateodata,pescuind de pe mal am nevoie sa adaug plumb in plus pt. a arunca la distanta dorita,sau a mentine jig-ul in curent puternic pe fundul apei(plumb culisant conic ,sau sub forma de maslina,mai multe bucati functie de nevoie,intre plumbi punand margele)
Nu am avut surprize neplacute pescuind in acest fel si am prins pesti frumosi,dar in fiecare loc datele problemei se schimba...

Numai bine,

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 28 Iul 2004, 10:41

jean,

eu schimb leaderul in functie de situatie, uneori e de 0.12, uneori e de 0.20, depinde de peste, adancime, curent samd. am nevoie de o linie principala rezistenta insa sub 15lbs nu as cobori prea usor. vorba ta, e o chestiune de conditii, probabil apele in care dai tu n-au nimic de-a face cu apele unde merg eu. din cauza asta la mine sunt alte date ale ecuatiei.
in unele situatii as putea proceda ca si tine, in altele nu am cum. pe olt - de pilda - pescuiesc cu jiguri de 15g iar agataturile sunt atat de frecvente incat ma apuca nervii. singura solutie ca sa mai salvezi cat de cat jiguri este sa legi direct si sa renunti complet la leader. din cate vad eu, jigurile tale sunt foarte usoare. eu folosesc naluci atat de usoare doar la clean, biban, salau pe balta in apa mica, rar la stiuca. de cele mai multe ori conditiile impun o greutate mare a nalucii. pentru pescuit ultra light da, principiul tau este excelent. inclusiv chestia cu leaderul din doua bucati (desi la mine n-ar tine, ca folosesc o lanseta de 6'6" si ar ajunge nodul pe tambur).

intrebare: tu la ce specii pescuiesti de obicei? ca ne-ai zis si de pesti de apa sarata si de pesti de apa dulce...:)

numai bine!

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 29 Iul 2004, 04:43

Eugen,

Probabil ca eu nu am fost destul de explicit Voiam sa spun ca nu e nici o problema daca pt. a pierde mai putine jig-uri pescuiesti cu 15lb.mai ales daca direct cu braid.Daca insa folosesti leader monofilament poti sa-ti permiti sa pescuiesti cu braid mult sub 15lb. deoarece,dupa cum am mai spus la alta postare braidul rupe monofilament ce rezista la mai multi lb.
Poti testa si te vei convinge.FIRE LINE de 4lb. de exemplu rupe monofilament de 10lb.Alegand un braid sa zicem de 8-10lb consider ca poti pescui cu leader de 15lb,fara a diminua cele dorite de tine ,intrucat primul se va rupe monofilamentul avand in acelas timp avantajul ce ti-l poate oferi un fir mai subtire.
Eu pescuiesc intentionat cu jig-uri mai usoare 1/64-1/8 oz(mai multe muscaturi si sportivitate mai mare),dar de cele mai multe ori adaug niste plumbi culisanti suplimentari de 1/8 oz.intre care pun niste margele colorate pentru a putea arunca mai departe si pentru a ma ajuta in curent(pescuiesc in curent si pe rau si in ocean de cele mai multe ori)sa mentin jig-ul pe fundul apei sau in apropierea lui.In plus sunetele produse de lovirea plumbilor de margele si culoarea acestora atentioneza pestele ce curios fiind in final se intalneste cu jig-ul si decide ce vrea el.
Red xxx-ul din galeria foto l-am prins in acest mod cu FIRE LINE de 4lb.si leader din doua monofilamente(25lb.si 14lb.)De obicei legarea celor doua monofilamente o fac prin intermediul unui vartej mic(nod palomar si clinch imbunatatit),vartej pe care se sprijina plumbii suplimentari.
Grosimea leader-ului folosit de mine e functie de posibilitatea pestelui de a-mi taia firul(nu folosesc strune metalice la pestii pe care ii prind de obicei ).In ocean,pescuind de pe mal folosesc leader de 8-14lb.,iar la Trinity River de 4lb.Firul mai gros din componenta leader-ului ma ajuta ca scoicile si pietrele sa nu-mi taie firul.
Eugene,daca leader-ul tau e sub lungimea batului nu sant probleme deoarece nodul de conexiune nu ajunge pe tambur si prin inele trece destul de usor .Ba mai mult chiar ,daca nu pescuiesti cu fir prea gros nu te incomodeaza si daca ajunge pe tambur(nod clinch facut pe bucla braid-uli cu "mustata"de 2-3cm.)
Referitor la pestii pe care ii prind aici.In apa dulce prind WHITE si STRIPED BASS ,intamplator CATFISH, GARR xxx(peste aligator ) PADDLE xxx,BUFFALO CARP si DRUM de apa dulce.
Nu pescuiesc la BLACK BASS,deoarece nu am barca si nici nu-mi cumpar. Avand un buy-pass(artera artificiala in piciorul drept) nu prea pot si nu e indicat sa fac eforturi fizice.
La ocean pescuiesc de pe mal la RED xxx(RED DRUM),BLACK DRUM,SPOTTED SEATROUT,SAND TROUT,ATLANTIC CROAKER,SOUTHER FLOUNDER(un fel de calcan).

Fir intins !

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 01 Aug 2004, 18:48

Niste noduri,pentru cei interesati:
http://www.vinatorul.ro/community/modul ... le&sid=148

Scrie răspuns