nedumeriri incepator

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Cao
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 25 Aug 2008, 22:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

nedumeriri incepator

Mesaj de Cao » 25 Aug 2008, 23:00

Fiind primul post incep prin a va spune Salut! :wave cu manuta:

Dupa care sa imi spun si of-ul :)

Satul de jucat rapala pro fishing am zis sa ies la pescuit, am un batz shimano trophy jig master(sau ceva in genu asta) de 2.10 m si o mulineta tokushima(parca) din aia din piata, frumos stralucitoare de metal cu 200 de rulmenti si etc:)
Problema e ca am iesit pe Arges si am prins 2 somni de cca 60 cm fiecare, dupa care mulineta s-a cam... indoit, motiv pentru care m-am decis sa trag o comanda pe totalfishingpunctro, problema e ca nu prea stiu dupa ce sa ma orientez. Sper, daca se poate, sa ma indrume cineva spre o mulineta pana in 100 ron(incepator fiind nu prea vreau sa fac mari investitii momentan).

Acum cu intrebari, probabil ilare, cer iertare in avans:

1. am observat la totalfishingpunctro ca, la mulinete, este precizata capacitatea firului impreuna cu grosimea sa, as vrea sa stiu daca pe o mulineta la care scrie o capacitate de 0,20 (de ex.) se pot pune si alte grosimi, daca lucrul asta influenteaza in vreun fel buna functionare a mulinetei.

2. Cand castuiesc, ata(guta) se incurca pe tambur(asa ii spune?), face bucle de imi ia juma de ora sa o descurc. Asta se datoreaza mulinetei proaste sau/si gutei prea elastice sau proasta calitate? Imi puteti recomanda va rog o ata buna?

3. Tot pe totalfishingpunctro am vazut ceva numit "inaintas" 10 m/rola, as dori sa stiu cum se leaga asta de restul firului (daca trebuie folosita toata) sau e folosita pur si simplu o bucata scurta pe post de struna? - Se renunta la struna daca folosesti asa ceva?

4. Si din mila si din... diferite alte motive:) refuz sa folosesc momeala vie, in ciuda faptului ca toata lumea spune ca da rezultate mult mai bune decat plasticele. Daca se poate, recomandati-mi ceva plastice/lingurite/etc de pe totalfishingpunctro pe care sa le incerc la urmatorul trek.

Multumesc frumos, toata stima!

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 25 Aug 2008, 23:28

Cao, inainte sa citesti toate rubricile de scandal de pe forum si sa ti se aplece, spune-ne: ce peste vrei sa prinzi, pe ce apa, cam cu ce naluca (vobler, lingula, silicon...) si mesajele vor curge incet...
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Mesaj de oby 1 » 25 Aug 2008, 23:59

1 merge si alt fir doar ca va intra mai mult sau mai putin decit scrie la specificatii
2 clar numai din cauza sculei, de fapt a "stralucirii" ei ai acele peruci :twisted:
un mono bun pt spinn(pescuit cu naluci) incearca river traut(trabucco), iar ata powerpro
3 folosesti struna(metalica , wolfram,kevlar)daca dai la stiuca, si in unele cazuri inaintas de florocarbon(sau mono transparent), dar nu e obligatoriu
4 aici in functie de specii si de apa, dar iti trebe de toate :P
fir intins si vino cu intrebari cit mai la obiect

Avatar utilizator
Cao
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 25 Aug 2008, 22:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Cao » 25 Aug 2008, 23:59

Imi pare rau dar dintr-o singura excursie pe Arges nu mi-am facut niciun fel de gand. Ape sunt cele din jurul bucurestiului dar nu m-am orientat spre un loc anume(nu le cunosc), ma gandeam ca poate oi gasi niste ustensile asa... mai universale:) ca pentru cineva care vrea sa experimenteze diferite locuri.

Pe sistemul "da-mi si aia, da-mi si cealalta" am fost in piata si am adunat cateva naluci si le-am incercat pe toate (cele care nu au ramas in pomii de pe partea cealalta a Argesului inca le mai am), personal as prefera sa dau la vobler dar ce prefer eu nu stiu daca prefera si pestele:)

Daca trebuie neaparat sa gasesc tipul de peste/apa inainte sa gasesc naluca, macar recomandarea pentru mulineta sa mi se ofere siapai... mai departe m-oi descurca pana imi fac o idee.

Multumesc frumos pentru raspuns si imi cer scuze daca lipsa detaliilor imi fac mesajele... dificile.

Later Edit: multumesc domnul oby 1. m-ai mai scos putin din ceata:)

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Mesaj de oby 1 » 26 Aug 2008, 00:13

iati o ryoby ecusima de 2000 sau 2500 pt batul tau de 2,10
iar voblere cauta ceva salmo model hornet, minow pt inceput
+mai iati ceva jiguri si silicoane(alb , galben, verde gliter) si exploreaza

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 26 Aug 2008, 07:49

Total de acord cu oby1, Ecusima si Salmo la inceput sunt alegeri bune. Modelele Salmo Hornet 4 floating cod HP, GS, GT, BT de exemplu.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
Cao
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 25 Aug 2008, 22:17
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Cao » 05 Sep 2008, 22:49

M-ati scos din ape tulburi, saumana $me takes a bow

dar mai cer o recomandare... vreau sa imi iau un batz cu care sa pot arunca salmo hornetul ala de 3 grame:)

batu meu are o actiune de 8-20 grame si chiar daca nu am testat inca hornetele care le-am cumparat... stiu din experienta cu alte naluci ca nu pot sa il arunc decat la vreo 3 metri... poate 4-5 daca ma smucesc si invart ca un caratist:)

singurul lucru care il stiu despre batzul care il doresc este ca vreau sa fie de 2.10 metri... se pare ca lungimea asta se potriveste bine cu inaltimea mea de 1.70

din cate am citit presupun ca una din astea este buna:
Daiwa Procyon 1,80m 1/4-1 Oz
Daiwa Powermesh 2,10m/3-21gr
Berkley Privilege UL, 2,10m/2-6 grame (pe asta o prefer ca-mi place cum suna "berkley")
Shimano Hyperloop AX Spinning 180L

mai sunt multe pe totalfishingpunctro dar astea sunt singurele firme pe care stiu ca merita dati banii (nu neg ca sunt si altele, dar nu le stiu)

toata stima! $me takes a bow again

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 06 Sep 2008, 12:23

http://www.totalfishing.ro/maver-strali ... -3328.html

incearca asta si vei fi multumit akuma depinde de cati bani esti dispus sa investesti

Symbol
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 09 Sep 2008, 08:02

Mesaj de Symbol » 09 Sep 2008, 10:46

As vrea sa va intreb si eu ceva ... (sunt incepator in ale pescuitului la rapitor) o lanseta telescopica pot sa o folosesc pentru rotativa sau este un esec total :) ?
Va multumesc.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 09 Sep 2008, 11:36

Symbol scrie:As vrea sa va intreb si eu ceva ... (sunt incepator in ale pescuitului la rapitor) o lanseta telescopica pot sa o folosesc pentru rotativa sau este un esec total :) ?
Va multumesc.
sigur ca poti folosi si telescopica, daca este conceputa pentru spinning.
daca este de stationar, este un chin sa dai cu ea la rotativa.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns