Naluci pentru pescuitul la rapitor noaptea

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
peter_malachi
junior
junior
Mesaje: 63
Membru din: 22 Feb 2010, 10:33
Localitate: galati

Naluci pentru pescuitul la rapitor noaptea

Mesaj de peter_malachi » 22 Feb 2010, 10:40

Stie cineva un model de naluca de oricare fel care sa lumineze noaptea si cu care se poate pescui in special la salau? Am incercat cu un starlet de pluta introdus intrun twister ma mare dar fara rezulatate(in zona baraj Ciuslea VN).Am vazut un film in care niste finlandezi prindeau salau si stiuca noapte la niste momeli care luminau noaptea.

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Mesaj de IlieNeamt » 22 Feb 2010, 11:00

Exista niste voblere Blaze - Vobler luminos, are incorporat un led ce lumineaza intermintent cand se afla in apa.

Se comercializeaza si in Romania (search pe google).
www.pentrupescuit.ro

Avatar utilizator
peter_malachi
junior
junior
Mesaje: 63
Membru din: 22 Feb 2010, 10:33
Localitate: galati

Naluci pentru pescuitul la rapitor noaptea

Mesaj de peter_malachi » 22 Feb 2010, 11:12

Se poate schimba bateria oare?Sau se folosesc doar o data?Oricum par interesante

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 22 Feb 2010, 12:02

incearca plastice moi fosforescente
le tii putin in lumina lanternei de cap, sa se incarce

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 22 Feb 2010, 12:30

Bateria nu se mai poate schimba, dupa moartea ei ramane un vobler obisnuit.

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 22 Feb 2010, 12:34

Eu zic ca e suficient un vobler normal, eventual mai nervos in bataie, sau un rattlin. Ati vazut voi ceva specie de peste care are leduri pe el, sau e fosforescent precum un licurici?

Avatar utilizator
adiko_im
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 18 Mar 2008, 11:49
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de adiko_im » 22 Feb 2010, 13:30

eu zic, ca niste shaduri cu bataie puternica din coada ar fi eficiente la salau, dar in cazul somnului, niste oscilante cu scobitura adanca, dau rezultate bunepe timp de noapte, si nu numai...

Avatar utilizator
peter_malachi
junior
junior
Mesaje: 63
Membru din: 22 Feb 2010, 10:33
Localitate: galati

Naluci pentru pescuitul la rapitor noaptea

Mesaj de peter_malachi » 22 Feb 2010, 13:42

Stiuca si Salaul mananca noaptea?Vaneaza la fel ca ziua sau stau in banca lor pana se face lumina?Stiu ca salaul are nu stiu ce fel de cristale in ochi si vede bine si noaptea,stiuca cred ca nu dar e atrasa de vibratie.

Avatar utilizator
srb
veteran
veteran
Mesaje: 757
Membru din: 06 Mai 2006, 14:12
Contact:

Mesaj de srb » 22 Feb 2010, 13:57

ceea ce vrei sa spui tu, e tapetum lucidum, intalnit si la alte animale.salaul mananca foarte bine noaptea (cateodata).foloseste voblere in culori cat mai deschise, gen firetiger, red head, yellow, white, etc.eu am prins si cu negru sau alte minuni, deci totul consta in functie de vibratie si sunet (rattlin`-uri), dar conteaza intr-o anumita masura si un stimul vizual.in privinta gumelor, pe timp de noapte folosesc culori cat mai aprinse, gen verde fluo si alb.in privinta stiucii, personal, nu am prins decat doua bucati noaptea, in timp ce dadeam la salau la un grub alb, intr-un decembrie, pe la 20:30 seara.precizez ca apa era cafea atunci.oricum, e o loterie sa prinzi stiuca noaptea, dar oricand sunt exceptii care incalca regula asa-zisa ca "stiuca nu mananca noaptea".intr-adevar, stiuca se bazeaza foarte mult pe vaz, pentru a vana.si o chestie logica: raul X e tulbure mai tot timpul anului.stiucile tin oare regim pana cand au ocazia sa prinda o apa cat de cat limpede?in astfel de cazuri, al 6-lea simt face regula, si anume linia laterala.happy? :)

Avatar utilizator
peter_malachi
junior
junior
Mesaje: 63
Membru din: 22 Feb 2010, 10:33
Localitate: galati

Naluci pentru pescuitul la rapitor noaptea

Mesaj de peter_malachi » 22 Feb 2010, 14:05

OK multumesc de informatie.Dupa prohibitie trec la expermentat.

Scrie răspuns