naluci ciudate

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

naluci ciudate

Mesaj de Michael » 10 Iul 2004, 07:01

Salutare!
Ieri,in timp ce mergeam in masina cu un prieten,pescar de pasnic,am vazut ceva straniu de vreo 4 cm agatat de oglinda retrovizoare.Are corpul in forma cilindrica,conica in fata,si din acel corp cilindric ies doua aripioare argintii,cu imitatie de solzi.Aripioarele acelea sunt inclinate la un anumit unghi,ca o elice.Acest corp cu aripioare se invarte pe un fir textil,care are atasat in capat o tripla.Cand m-a vazut atat de interesat,mi-a facut-o cadou.Inca nu am vazut sau folosit asa ceva,dar banuiesc ca ar merge mai ales la avat,fiind o naluca ce evoluaza la suprafata,clipocind cu cele 2 aripioare.
Daca stie sa-mi spuna cineva ce dracie mai e si chestia aia,multumesc anticipat.Parca ar fi din Zona Crepusculara.
Toate cele bune!

Avatar utilizator
gabor
senior
senior
Mesaje: 311
Membru din: 03 Mai 2004, 08:49

Mesaj de gabor » 12 Iul 2004, 08:28

buzzbait sau propbait.

exemplu: http://www.tackletour.com/reviewpmweedwing.shtm

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 12 Iul 2004, 11:21

Seamana doar la aripioare,dar astea sunt linguri.Ce am eu e altceva...

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 12 Iul 2004, 12:27

tot un drac, nu poate fi decat un propbait sau buzzbait. acelasi sistem se aplica pe mai multe tipuri de corp, adica exista si rotative cu aripioare din alea, dar si voblere sau chestii construite cu corp din cauciuc siliconic.

oricum, ce conteaza ce e. da-i cu el si daca prinzi in draci zi-ne si noua, asta e mai important.

respect!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 12 Iul 2004, 14:20

E celebra naluca (la ei, nu aici) "Tasmanian Devil" sau "Tassie". Face ravagii la pastrav, in Noua Zeelanda e deja interzisa in anumite zone.

Uite si un link http://www.ausfish.com/tasdevil/

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 16 Iul 2004, 04:07

Daca-mi permite programul,ies in weekend,si va spun cum merge,daca are efect.Ce-mi pare rau ca nu am apucat sa-mi iau o camera digitala,as fi avut pana acum ce sa pun in galeria foto...Am pierdut multe ocazii de a face poze,capturi frumoase au tot fost.
Toate cele bune!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 16 Iul 2004, 09:19

tassie devil? n-am avut pana acum. dar se gaseste pe cabelas, chiar mi-as lua daca as sti ca pot merge mai des la pastrav. oare la alte specii merge?

respect!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 16 Iul 2004, 16:47

Alea cu "pattern" natur, recuperate rapid la suprafata (stil "flici-flici" :lol: ) ar trebui sa "sparga" avatul! Asta e, tu ai vrut-o, eu ce sa fac acum?!

P.S. Vezi pe link-ul pe care l-am pus, ca au o schema de montaj pentru "shallow waters".

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 16 Iul 2004, 22:23

Ceea ce am eu nu e chiar Tasmanian Devil,seamana oarecum.Dar de unde as putea cumpara T.D.?Se importa la noi?

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 19 Iul 2004, 13:11

De curand mi-am cumparat ceva d, pe Dunaree Berti. E un V din sarma, cu o paleta (rotativa) pe bratul superior. Pe cel inferior urmeaza a se atasa ceva.
Sunt convins ca se numeste spinner-bait.

Ce ati atasat pe bratul inferior? (eu ma gandeam la un grub, pe jig ?) si cu ce rezultate?

Ma gandeam la stiuca, pe Dunare, unde e mai agresiva? Eventual biban.

Scrie răspuns