naluci ciudate

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 19 Iul 2004, 16:23

In principiu pe cirligul de pe bratul inferior spinnerul este dotat la origine cu fisii de latex. Daca acea fuste sfisiata de latex nu ti-a fost livrata pe spinner poti pune un grub fara probleme. Isi pastreaza eficacitatea.
O naluca buna pentru locurile cu ierburi, alge, crengi pentru ca trece usor printre ele fara sa se agate intotdeauna. Excelenta pentru stiuca, facuta la origine pentru black bass.

Tudor

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 19 Iul 2004, 16:44

pe carligul inferior poti atasa orice, shad, grub, rame sau pestisor mort
americanii dau la walleye chiar si cu rame sau lipitori pe carligul de la spinnerbait sau chiar pe un jig....
logica la spinnerbait este urmatoarea: paleta produce vibratia si atrage atentia si momeala de pe carlig aduce atacul...

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 20 Iul 2004, 18:00

[quote="costica_fishing"]De curand mi-am cumparat ceva d, pe Dunaree Berti. E un V din sarma, cu o paleta (rotativa) pe bratul superior. Pe cel inferior urmeaza a se atasa ceva.
Sunt convins ca se numeste spinner-bait.

Cum as putea sa cumpar si eu asa ceva. Am citit un articol si m-am intaratat sa dau si eu cu asa ceva la stica.
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 20 Iul 2004, 18:14

Am cumparat de la Energoteam, pe strada Valsile Lascar, capatul dinspre spitalul Colentina, aprox. 50 de m pe drepata, venind dinspre St. cel Mare.

35.000 lei bucata.

Am inteles ca pe timpul verii sunt folositoare si cu jig + twister (la salau), pe teren accidentat pt ca bratul de sus impiedica agatarea carligului jigului in structuri.


Sa vedem ce o iesi!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 20 Iul 2004, 20:43

costica_fishing scrie:De curand mi-am cumparat ceva d, pe Dunaree Berti. E un V din sarma, cu o paleta (rotativa) pe bratul superior. Pe cel inferior urmeaza a se atasa ceva.
Sunt convins ca se numeste spinner-bait.

Ce ati atasat pe bratul inferior? (eu ma gandeam la un grub, pe jig ?) si cu ce rezultate?

Ma gandeam la stiuca, pe Dunare, unde e mai agresiva? Eventual biban.
Rex Hunt si ai lui colegi folosesc asa ceva(cica e mortal la biban) si are atasat un fel de streamer(ei ii spun Jig).Dar am mai vazut si cu Twister.

Scrie răspuns