MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
dimiscai
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 16 Mai 2007, 19:12
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

Mesaj de dimiscai » 30 Mar 2023, 14:59

Ce parere aveti de mulineta asta DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH ?

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

Mesaj de RYOBI » 31 Mar 2023, 16:40

Din experienta mele cu mulinete ma feresc de raportu 6,2:1 mulineta nu are forta cand recuperezi.Nu stiu exact din ce are corpul eu zic ca trebuie sa fie aluminiu magneziu deci metalic ma feresc de corpuri de zaion pt ca nu au rigiditatea metalelor,rotoru e alta poveste acolo merge un material compozit la bugetul ala ai variante mai bune si mai fiabile.Spor
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

davidg
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 31 Oct 2018, 15:34

Re: MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

Mesaj de davidg » 31 Mar 2023, 17:00

Daiwa este unul dintre cei mai cunoscuti si apreciati producatori de mulinete. Daca ai decis sa iei o mulineta Daiwa, nu te pacalesti. Totul este ca pretul, si celelalte caracteristici ale produsului sa se potriveasca cu ceea ce cauti tu. Cum nu ai spus ce cauti, doar tu stii daca acest model corespunde nevoilor tale.
Numai bine!

Avatar utilizator
dimiscai
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 16 Mai 2007, 19:12
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

Mesaj de dimiscai » 31 Mar 2023, 20:01

Multumesc RYOBY, davig pentru raspunsuri. Vreau sa o pun pe un Steez 701MHFS sa dau cu ea la salau aici pe BIcaz. Ma incurca un pic raportul de recuperare. Vroiam sa stiu si parerea altora. Oricum, daca o iau , o iau cu un pret destul de bun.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

Mesaj de adrian99 » 06 Apr 2023, 21:15

nu cumpara gama LT :)
incearca variantele anterioare,full metal(Certate pana in 2011,Hyper Custom R(2500)).sunt robuste,angrenaje trainice,folosite corespunzator duc multi ani.si da,raport de maximum 5,0:1.

Jet93
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 14 Apr 2022, 07:45

Re: MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

Mesaj de Jet93 » 09 Apr 2023, 15:32

Cred ca nu o sa fi dezamagit.
Orice mulineta made in japan are ceva al ei.
Raportul mare nu este in neajuns pt jiguri pana in 20gr.
O intretinere periodica si va avea viata lunga o mulineta japan.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

Mesaj de anem » 20 Apr 2023, 12:04

Daca pretul nu este o problema eu as spune ca mulineta aia va fi perfecta pentru ce vrei tu.

Pescuiesc pe rauri destul de nervoase mulinete cu corpul de "plastic" de ani buni si pot sa garantez ca nu vei avea nici o problema, indiferent ca vorbim de Daiwa sau Shimano ... deci Zaion sau Ci4+.

Avand in vedere ca vrei sa o folosesti la salau si pe lacuri ... la propriu te vei pictisi de ea pana sa se strice, chiar daca are raportul de recuperare mai mare.

Eu as putea spune ca nu vad nici un motiv pentru care un pescar de salau si-ar cumpara o mulineta cu corpul metalic. Salaul nu e vreun luptator si iti spun singur ca nu te vei apropia de limitele mulinetei respective pescuind dupa salau, mai ales pe apele din Romania. Un corp de metal doar aduce greutate in plus ...

O singura atentionare ... ai grija la anti/revers. Toate mulinetele de la Daiwa pe care le-am avut au sau au avut probleme cu anti/reversul in conditii de frig ... adica de la 4-6 grade in jos. E adevarat ca nicicare dintre ele nu face parte din noile generatii, dar din cate am vazut si auzit de pe la altii, sistemul anti/revers nu l-au schimbat.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

Mesaj de adrian99 » 20 Apr 2023, 13:03

emile,daca aceasta gama LT erau atat de bune de ce au ajuns sa coste(siteurile de licitatii din Japonia)Hyper Custom 2500R(stare foarte buna,sau nefolosite)pana la 1000$ :roll:
vb cu Tiberiu si va spune(daca nu a spus deja in topicul deschis de el)parerea lui despre gama LT
revenind la cele spuse de tine ca salaul nu este un peste bataios inseamna ca poti pescui si cu o mulineta de 2-300lei,care nu se va strica.

Avatar utilizator
dimiscai
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 16 Mai 2007, 19:12
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

Mesaj de dimiscai » 20 Apr 2023, 13:09

Multumesc pentru raspuns jet93, anem. Deja sta frumos montata pe lanseta Steez. In legatura cu antireversul stiu, pentru ca repar in limita posibilitatilor , aici in Piatra Neamt , mulinete si lansete. Demontez rotorul si dau pe sitemul antirevers cu spray ulei Ballistol. Merge brici. Nu mai face probleme in veci.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

Mesaj de anem » 20 Apr 2023, 14:11

adrian99 scrie:
20 Apr 2023, 13:03
emile,daca aceasta gama LT erau atat de bune de ce au ajuns sa coste(siteurile de licitatii din Japonia)Hyper Custom 2500R(stare foarte buna,sau nefolosite)pana la 1000$ :roll:
vb cu Tiberiu si va spune(daca nu a spus deja in topicul deschis de el)parerea lui despre gama LT
revenind la cele spuse de tine ca salaul nu este un peste bataios inseamna ca poti pescui si cu o mulineta de 2-300lei,care nu se va strica.
stii povestea aia cu ... "alea bune care nu se mai fac". aceeasi legenda ca si Crystal Vibe-ul, Livebait Vibe-ul sau alte naluci fara de care nu se puteau prinde anumite specii. plus ca anumite modele devin colectionabile, de acolo si pretul ...

si da ... salaul nu e un peste bataios si pescuind-ul pe lac se poate prinde foare bine ci cu o mulineta mult mai ieftina. preferabil ar fi una care sa mearga cat mai fluid pentru a nu iti "fura" din senzitivitate. de stricat, asemeni oricarui obiect, se va strica ... cel mai probabil mai repede decat un Luvias, dar si pretul e pe masura.

stii ca discutia asta aluneca inspre polemica ... si mult marketing, nu?
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Scrie răspuns