MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

Mesaj de adrian99 » 20 Apr 2023, 14:17

deloc
eu am sustinut cu argumente
mai mult a sustinut cu argumente si demonstratii Tiberiu(tdum)
iar cand vb de Hyper Custom 2500R nu este niciun marketing
sigur! :D

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

Mesaj de anem » 20 Apr 2023, 14:34

nu ziceam ca aducerea in discutie a Hyper Custom-ului e marketing ... ci aducerea in discutie a anumitor "argumente" ...

pentru a nu risca dentaurarea discutiei ... eu inchei prin a spune ca am in casa vreo 5 Daiwa, si ultimele 3 mulinete cumparate au fost toate Shimano, iar in functie de necesitati, cel putin in urmatorii 4-5 ani voi continua sa cumpar tot Shimano ...

te salut si numai bine ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

Mesaj de crapmaniacul » 07 Noi 2023, 11:06

Cand au lansat pe piata gama LT in mod sigur cei de la Daiwa au testat suficient timp materialul utilizat (zaion) incat sa constate ca in 97% din cazuri mulinetele isi fac treaba cu brio, iar 3% default tehnic se accepta si e acoperit de garantie (ma rog in tarile civilizate unde garantia exista si in practica nu doar in teorie). Situatia cu materialele compozite moderne a fost confirmata si de Shimano cu al lor Ci4 , ca daca nu era ce trebuie nu achiesau si ei la aceeasi idee de material. Insa mereu vor exista carcotasi de serviciu ptr ca noi stim bine cu multe lucruri, suntem ultra experti in vaccinuri cu informatii culese de pe FB, stim la perfectie cum e cu razboaiele geostrategice, cu crizele economice, cu inflatia bla bla bla, iar cu mulinetele suntem doctori in mecanica fina si rezistenta materialelor.

Am pescuit cu astfel de mulinete insa m-am oprit la stilul de pescuit recomandat de producator gen light, medium-light si niciodata nu am avut vreo belea, insa noi romanii avem cate o problema la fiecare solutie deseori , iesim de 15 ori pe an pe garla si ne facem griji inutile ca se frange in doua mulineta cu un "strap" de 1.5 kg.
Desigur nu as merge la somn cu asa o mulineta sau nu as jigui la Dunare unde deseori bilele incep de la 32-36 gr in sus, dar in rest pe balti, lacuri , rauri nu vad suficiente motive rationale/intemeiate ptr care nu as folosi fara griji mulinete LT de calitate cum sunt cele de la Daiwa/Shimano.

davidg
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 31 Oct 2018, 15:34

Re: MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

Mesaj de davidg » 07 Noi 2023, 12:34

Va salut stimati colegi de forum. Discutia asta, ca modele vechi de mulinete sunt bune, iar cele noi sunt de evitat, e doar barfa fara niste dovezi concrete. Puteti arata ca mulinetele din CI4+ cedeaza cu precadere? Aveti astfel de date? Poze cu mulinete cu corpul crapat, talpa rupta, uzura a materialului la exterior sau interior? evident ca nu. Doar vorbe, ca nu se mai fac lucrurile ca altadata...
Mulinetele cu corp din carbon compozit sunt de ani buni pe piata, si cine a vrut, s-a convins ca sunt bune. Modele precum Stradic FB CI4+ sau mai nou Vanford sunt cautate si apreciate. Indiferent de ce spuneti aici, aceste modele sunt foarte raspandite si posesorii lor se bucura de ele. Review-urile pozitive abunda, si e aiurea sa crezi ca toti se inseala.
Fiecare dintre noi avem preferintele noastre, si pot intelege cand cineva prefera lucrurile mai old school. Dar nu vad sensul in a afirma ca mulinetele de CI4, Zaion, CMg, NCRT, etc sunt proaste in general. Mai ales fara a arata clar ce problema ai avut cu ele. Aveti ceva de aratat, aratati, va rog, sa stim si noi sa fim atenti la aspectele semnalate.

lucalucian
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 27 Apr 2010, 20:52
Localitate: Craiova

Re: MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

Mesaj de lucalucian » 08 Noi 2023, 15:56

Iti recomand Daiwa BG 2500 lt mq- am luat-o si merge impecabil.

Jet93
senior
senior
Mesaje: 367
Membru din: 14 Apr 2022, 07:45

Re: MULINETA DAIWA LUVIAS FC LT 2500-XH

Mesaj de Jet93 » 09 Noi 2023, 13:53

Daca va uitați pe descrierea data de producator la o mulineta cu corp metalic, o sa observati ca este mai "solid" acest material decat cele de tip carbon. Daca ei spun asa, or sti ceva...
Personal am si mulinete cu corp metalic si din carbon, chiar si din plastic. Nu e niciuna care sa fi plesnit, rupt, crapat pe partea de corp indiferent de material. Cele de carbon sau plastic poate ca fac jocuri mai devreme decat cele pe corp metalic si cam atât.

Scrie răspuns