Motor de 2,5 cp sau 4 cp pentru canoe?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

mermanos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Ian 2011, 01:04
Localitate: TULCEA

Motor de 2,5 cp sau 4 cp pentru canoe?

Mesaj de mermanos » 28 Ian 2011, 01:30

Salutare tuturor,

Dupa cum spune si numele topic-ului as dori niste sugestii cu privire la achizitionarea unui motor pentru o canoe. Care ar fi cea mai buna alegere? -motorul de 2,5cp sau 4cp( ambele in patru timpi)
-marca yamaha sau suzuki?
M-am opri la 4cp deoarece nu am permis si nici nu intentionez sa-mi ''comand ''.
Cateva date :-canoea are 4,90m lungime si 90cm latime;
-greutatea ei undeva la 35-40kg,
-gretatea familiei(2+1)170kg plus echipament aferent unei iesiri de weck-end pe balta undeva la 60-80kg-sa punem o greutate totala undeva la 300kg(canoea duce la 350kg)
-regimul de utilizare pe Dunare in amonte si in delta dunarii
daca are cineva aceasta combinatie astept pareri si sugestii personale,(distante ,timpi .viteze)

vasivoicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 289
Membru din: 05 Noi 2004, 01:32

Mesaj de vasivoicu » 28 Ian 2011, 02:55

cred ca ai mult mai multe sanse sa primesti un raspuns pe forumul http://www.barcaholic.ro/[/url]

Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 28 Ian 2011, 06:17

2.5, nu numai ca e mai usor, ceea ce e important la o canoe, dar canoea e un "dislacemeent hull" si nu un "planning hull", adica o ambacatiune de deplasament, care nu poate lisa. Vei atinge viteza maxima de deplasament (caree fixa pt un tip de ambarcatiune) cu 2.5 cp, iar 4cp NU o vor impinge mai repede, nici contra curentului, nici cu el. viteza e viteza.
Ca idee eu imping un velier de 500 kg si 6.5 metri lungime + 4 oameni la viteza lui maxima de deplasament (9km/h pt velierul meu) cu 2.5 cp!
Tu ai o canoe de 30 kg...
Bafta orice ti-ai lua.
Un sfat bun e un sfat bun, chiar daca e neplacut.

mermanos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Ian 2011, 01:04
Localitate: TULCEA

Mesaj de mermanos » 28 Ian 2011, 10:50

vasivoicu scrie:cred ca ai mult mai multe sanse sa primesti un raspuns pe forumul http://www.barcaholic.ro/[/url]
Mi-am incercat ''sansele''si acolo , in ideea de a gasi cat mai multe raspunsuri ,iar cei de ''acolo ''m-au trimis pe ''aici'', asa ca sunt binevenite si sugestiile 'rapitorilor''.

mermanos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Ian 2011, 01:04
Localitate: TULCEA

Mesaj de mermanos » 28 Ian 2011, 11:05

mihaif99 scrie:2.5, nu numai ca e mai usor, ceea ce e important la o canoe, dar canoea e un "dislacemeent hull" si nu un "planning hull", adica o ambacatiune de deplasament, care nu poate lisa. Vei atinge viteza maxima de deplasament (caree fixa pt un tip de ambarcatiune) cu 2.5 cp, iar 4cp NU o vor impinge mai repede, nici contra curentului, nici cu el. viteza e viteza.
Ca idee eu imping un velier de 500 kg si 6.5 metri lungime + 4 oameni la viteza lui maxima de deplasament (9km/h pt velierul meu) cu 2.5 cp!
Tu ai o canoe de 30 kg...
Bafta orice ti-ai lua.
M-am orientat si spre motorul de 4 cp deoarece sunt unele portiuni pe dunarea veche sau pe canalul Busurca de la Sulina unde curentul este foarte mare ;unii proprietari de 2,5cp au zis ca si-au dorit un surplus de putere undeva spre 3,5 sau 4 cp.
Ca si distante si viteza sunt curios ,30km pentru configuratia de mai sus , in cat timp ii pot parcurge ?Ma dandesc sa plec la padela pana la Maliuc-lacul Fortuna si sa ma intorc cu motorasul pe canoe in amonte spre Tulcea.

Avatar utilizator
Poppy
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 197
Membru din: 30 Iun 2009, 00:43
Localitate: Ibrail
Contact:

Mesaj de Poppy » 28 Ian 2011, 11:23

mihaif99 scrie:2.5, nu numai ca e mai usor, ceea ce e important la o canoe, dar canoea e un "dislacemeent hull" si nu un "planning hull", adica o ambacatiune de deplasament, care nu poate lisa. Vei atinge viteza maxima de deplasament (caree fixa pt un tip de ambarcatiune) cu 2.5 cp, iar 4cp NU o vor impinge mai repede, nici contra curentului, nici cu el. viteza e viteza.
Ca idee eu imping un velier de 500 kg si 6.5 metri lungime + 4 oameni la viteza lui maxima de deplasament (9km/h pt velierul meu) cu 2.5 cp!
Tu ai o canoe de 30 kg...
Bafta orice ti-ai lua.
Recunosc că în școală nu mi-a plăcut să deslușesc legile fizicii (muzica, sportul, desenul, istoria, zilele de practică agricolă și orele de dirigenție făceau deliciul vieții mele de ”școler”) dar am citit de multe ori aici că o ambarcațiune nu poate fi împinsă cu viteze superioare indiferent de adăugarea unor cai putere motorului. În cazul de față susții că dacă ambarcațiunea ar fi împinsă de un motor superior celui de 2,5 CP (4, 5, 6 sau 8 CP) nu o să dezvolte o viteză superioară ?
Merci !

Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 28 Ian 2011, 16:05

mermanos scrie:
mihaif99 scrie:2.5, nu numai ca e mai usor, ceea ce e important la o canoe, dar canoea e un "dislacemeent hull" si nu un "planning hull", adica o ambacatiune de deplasament, care nu poate lisa. Vei atinge viteza maxima de deplasament (caree fixa pt un tip de ambarcatiune) cu 2.5 cp, iar 4cp NU o vor impinge mai repede, nici contra curentului, nici cu el. viteza e viteza.
Ca idee eu imping un velier de 500 kg si 6.5 metri lungime + 4 oameni la viteza lui maxima de deplasament (9km/h pt velierul meu) cu 2.5 cp!
Tu ai o canoe de 30 kg...
Bafta orice ti-ai lua.
M-am orientat si spre motorul de 4 cp deoarece sunt unele portiuni pe dunarea veche sau pe canalul Busurca de la Sulina unde curentul este foarte mare ;unii proprietari de 2,5cp au zis ca si-au dorit un surplus de putere undeva spre 3,5 sau 4 cp.
Ca si distante si viteza sunt curios ,30km pentru configuratia de mai sus , in cat timp ii pot parcurge ?Ma dandesc sa plec la padela pana la Maliuc-lacul Fortuna si sa ma intorc cu motorasul pe canoe in amonte spre Tulcea.
Vezi tu, raspunsul tau dovedeste ca postarea ma a fost degeaba.
Voi adauga un singur lucru. Daca tot te-ai hotarit la 4 cp, sper ca ai macar canoe cu placa motor. Adica nu e dinaia cu varfuri la ambele capete si folosesti un atasament.
Un sfat bun e un sfat bun, chiar daca e neplacut.

mermanos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Ian 2011, 01:04
Localitate: TULCEA

Mesaj de mermanos » 28 Ian 2011, 19:08

mihaif99 scrie:
mermanos scrie:
mihaif99 scrie:2.5, nu numai ca e mai usor, ceea ce e important la o canoe, dar canoea e un "dislacemeent hull" si nu un "planning hull", adica o ambacatiune de deplasament, care nu poate lisa. Vei atinge viteza maxima de deplasament (caree fixa pt un tip de ambarcatiune) cu 2.5 cp, iar 4cp NU o vor impinge mai repede, nici contra curentului, nici cu el. viteza e viteza.
Ca idee eu imping un velier de 500 kg si 6.5 metri lungime + 4 oameni la viteza lui maxima de deplasament (9km/h pt velierul meu) cu 2.5 cp!
Tu ai o canoe de 30 kg...
Bafta orice ti-ai lua.
M-am orientat si spre motorul de 4 cp deoarece sunt unele portiuni pe dunarea veche sau pe canalul Busurca de la Sulina unde curentul este foarte mare ;unii proprietari de 2,5cp au zis ca si-au dorit un surplus de putere undeva spre 3,5 sau 4 cp.
Ca si distante si viteza sunt curios ,30km pentru configuratia de mai sus , in cat timp ii pot parcurge ?Ma dandesc sa plec la padela pana la Maliuc-lacul Fortuna si sa ma intorc cu motorasul pe canoe in amonte spre Tulcea.
Vezi tu, raspunsul tau dovedeste ca postarea ma a fost degeaba.
Voi adauga un singur lucru. Daca tot te-ai hotarit la 4 cp, sper ca ai macar canoe cu placa motor. Adica nu e dinaia cu varfuri la ambele capete si folosesti un atasament.
Domnul meu,
postarea dv. nu a fost ''degeaba'' nici pe departe, poate fi luata ca atare, ca o sugestie, ca o propunere o experienta din cunostintele personale pe care nu contest ca le aveti.Daca cititi mai cu atentie postarea mea si ati incerca sa-i induceti si o intonatie va reiesi de fapt ce am vrut sa spun motivele pentru care m-as opri si la un motor cu o capacitate mai mare; ceea ce nu insemna ca m-am hotarat si ca fac abstractie de postarile celor de aici dar nu s-a inteles.
Cat priveste canoea,este simetrica -adica si prova si pupa (bow + stern)sunt la fel nu exista oglinda pentru motor la pupa.
Aici urma sa dezvolt topicul cu alte intrebari in ceea ce priveste si pozitionarea motorului in lateral pe au suport atasat sau la pupa pe oglinda(aceasta fiind in interiorul canoeie -un fel de put scufundat)deoarece nu vreau sa-i stric aspectul simetric
multumesc

mermanos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Ian 2011, 01:04
Localitate: TULCEA

Mesaj de mermanos » 28 Ian 2011, 19:14

legat de distante parcurse, timp si viteza (daca se poate numi asa la 2,5cp) nimeni nici o sugestie pentru ecuatia:
30km-300kg(echipament si persoane)-amonte sau aval-2,5 cp?

lucipetrescu
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 28 Mar 2007, 02:33
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 29 Ian 2011, 12:49

Am folosit 7 ani un yamaha de 2 cai pe o lotca mare de 6 m. Viteza era de aproximativ 9-10 km/h. Cu 5-6 oameni in barca + bagaje am facut Maliuc -Mila in 2 ore si 3 la intoarcere. Cu canoea ar trebui sa mergi cam cu 12-14 km/h, adica 1,5 ore respectiv 2 pe traseul Maliuc-Mila, 30 min ( 45 la intoarcere) Maliuc - Sontea pe ocolitor. Cu motor de 4 cai lotca mergea cam cu 1-2 km/h mai repede. La canoe nu ai ce sa faci cu motor de 4 cai, poti doar sa o rastorni sau sa-i crapi structura. Cine ti s-a plans ca motorul de 2,5 cai nu e suficient si ca ar prefera unul de 4 sigur nu se referea la canoe.
Ideea de canoe in delta e minunata si ar fi fost buna de pus in practica acum 15-20 de ani cand nu circulau asa multe barci. Daca te prinde barca salvarii sau alta salupa mai mare pe canal ingust 100% iei multa apa in barca si 50% sanse sa te rastorni cu totul. Parerea mea e ca mai bine iti cumperi o lotca de 6 m, un motor de 4 cai (si cel de 2.5 e ok ), pui canoea in barca sau o tragi dupa si cand ajungi pe Sontea, Fortuna (fara vant puternic), Baclanesti etc poti sa te plimbi, sa pescuiesti linistit din canoe.
@Popppy Laguna 565 cu motor de 15 cai turat la maxim cu 7 persoane merge exact la fel de repede (incet de fapt ) ca si Laguna 565 cu motor de 4 cai si cu 7 oameni in ea. E testata faza. Cu 2-3 oameni in barca e alta poveste. Deci daca nu reusesti sa planezi cu barca, viteza e aproximativ aceeasi indiferent de motor si anume viteza de deplasament. La lotca viteza de deplasament e destul de buna, la canoe si mai buna.

Scrie răspuns