Motor de 2,5 cp sau 4 cp pentru canoe?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

mermanos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Ian 2011, 01:04
Localitate: TULCEA

Mesaj de mermanos » 05 Feb 2011, 10:21

:D :D recomandarea producatorului: ''de preferinta de folososit concomitent cu tot ce-nsemna si misca-n lumea asta sub forma de canoe!!''

pescarul__amator
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 23 Mar 2008, 22:10
Localitate: Tulcea

Mesaj de pescarul__amator » 10 Feb 2011, 01:57

buna ziua
sunt din tulcea si va impartasesc pasiunea(nebunia)..am 2 canoe si ma tenteaza un motor... cum v-au mai spus si alti colegi de aici ar fi bine mai intai sa testati utilitatea barcii cu familia in ea (eu astept primavara)...ce au spus altii despre valuri pe canale este foarte adevarat era sa ma basculez cu o laguna 535 su 5 oameni in ea..la dunavat spre perisor..asa ca trebuie intai testata barca si vazut ce se poate face sa fie stabila

mermanos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Ian 2011, 01:04
Localitate: TULCEA

Mesaj de mermanos » 12 Feb 2011, 14:29

pescarul__amator scrie:buna ziua
sunt din tulcea si va impartasesc pasiunea(nebunia)..am 2 canoe si ma tenteaza un motor... cum v-au mai spus si alti colegi de aici ar fi bine mai intai sa testati utilitatea barcii cu familia in ea (eu astept primavara)...ce au spus altii despre valuri pe canale este foarte adevarat era sa ma basculez cu o laguna 535 su 5 oameni in ea..la dunavat spre perisor..asa ca trebuie intai testata barca si vazut ce se poate face sa fie stabila
va salut,
...si eu , si va multumesc pentru ca-mi impartasiti pasiunea si va doresc sa stapaniti sanatos barcutele, fara incidente!!
Ca si utilitate a barcii zic asa:-plimbari (cateva ore pe zi) pe tot ce insemna luciu de apa -balti, garle ,lacuri, canale mai putin sau deloc navigabile,si poate o tura de weck-end mai soft undeva ''spre delta'' cu plecare din Tulcea iar pe drumul de intoarcere sa folosesc in loc de pagaie motorasul.
In ceea ce priveste stabilitatea unei astfel de ambarcatiuni -,fie ea confectionata de renumiti producatori (Lettmann, Old town,Pelican,etc)sau facuta pe ici colo prin ateliere sau garaje-nu cred ca sunt diferente foarte mari ; in definitiv cam toate au acceasi dimensiune ca si latime ce nu depasesc 100cm si 450-550cm lungime.Concluzia:doua stabilizatoare laterale in lungul barcii atasate gen[url]http://www.barciinbagaje.ro/index.xhtml ... rie=63http:
Am vazut la cineva aici in TULCEA aripioare gen cele de avion in spate de la oglinda pe un sfert de lungimea barcii(facute din fibra)am si niste poze dar nu ma descurc cu postatul aici
Iar legat de subiectul topicului , tot aici in TL. am vorbit cu cineva care are o canoe facuta din fibra cu lungime undeva la 5m pe care are un motor mercury de 4 cp,-pe care daca o incarca corespunzator in ceea ce priveste greutatea si pozitionarea incarcaturii ajunge la 24km/h iar la full chiar si cu 28km/h- dar devine periculos;viteze masurate pe gps-se poate sau nu nu stiu dar mi-a promis ca la venirea primaverii facem o plimbare sa ma conving de aceste aspecte.

P.S.poate ne intalnim sa ne cunoastem si sa-mi spuneti mai multe din experienta dv.

mermanos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Ian 2011, 01:04
Localitate: TULCEA

Mesaj de mermanos » 17 Feb 2011, 20:26

Intre timp am mai gasit o canoe care sa fie compatibila cu un motor de la 2 cp pana la 5cp conform producatoruluihttp://www.clippercanoes.com/boat_specs ... del_id=120 .Daca as adauga si cele doua accesorii pentru motor respectivhttp://www.motoarebarci.ro/all-prodc/ac ... xpijr.htmlsihttp://www.motoarebarci.ro/all-prodc/ac ... 0.html[url][/url] iar pentru folosirea pe dunare in conditii de valuri , a urmatorului accesoriu pentru canoe http://www.northwater.com/html/products ... tions.htmlcred ca succesul ansamblului canoe+motor==siguranta si viteza mai mare , va fi asigurat!

pescarul__amator
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 23 Mar 2008, 22:10
Localitate: Tulcea

Mesaj de pescarul__amator » 21 Feb 2011, 01:35

acum am revenit pe forum si am vazut raspunsul Dvs, ce spuneti de aripioarele facute din fibra..cred ca stiu despre cine este vb..il cheama Cristi si sta pe undeva langa Tulco..de la el am luat nebunia cu canoea, iar problema stabilitatii sunt sigur ca se rezolva cu niste flotoare..am vazut f multe variante pe youtube insa necazul barcilor rapide pe canale presupune baita datorita valurilor inalte..cu acele prelate se rezolva..dar devine scumpa achizitia finala.si incomod de folosit..si cum au spus altii mai bine o lotca din lemn..si aici se gaseste pontonier sa o accepte legata langa el.
eu vreau canoea pentru portabilitatea pe acoperisul masinii si posibilitatea de a o lua pe lacurile de munte....cand o fi vremea de canoe poate ne gasim sa schimbam pareri si idei
Cu respect Adrian Pacurici

mermanos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Ian 2011, 01:04
Localitate: TULCEA

Mesaj de mermanos » 21 Feb 2011, 11:28

pescarul__amator scrie:acum am revenit pe forum si am vazut raspunsul Dvs, ce spuneti de aripioarele facute din fibra..cred ca stiu despre cine este vb..il cheama Cristi si sta pe undeva langa Tulco..de la el am luat nebunia cu canoea, iar problema stabilitatii sunt sigur ca se rezolva cu niste flotoare..am vazut f multe variante pe youtube insa necazul barcilor rapide pe canale presupune baita datorita valurilor inalte..cu acele prelate se rezolva..dar devine scumpa achizitia finala.si incomod de folosit..si cum au spus altii mai bine o lotca din lemn..si aici se gaseste pontonier sa o accepte legata langa el.
eu vreau canoea pentru portabilitatea pe acoperisul masinii si posibilitatea de a o lua pe lacurile de munte....cand o fi vremea de canoe poate ne gasim sa schimbam pareri si idei
Cu respect Adrian Pacurici
da, despre el e vorba ......el are la canoe aripioarele de care vorbeam si avea si un 2,3 honda pe care vroia sa-l vanda (datorita zgomotului pe care-l produce motorul).Cat priveste vremea ''canoei'' abia astept sa apara , sa ne cunoastem si sa ma initiez cat mai bine .Va salut.

mermanos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Ian 2011, 01:04
Localitate: TULCEA

Mesaj de mermanos » 23 Feb 2011, 22:19

pentru cei ce zic ca nu se poate motor de 4 cp pe canoe am gasit link-ulhttp://www.barcaholic.ro/showthread.php ... ra-outdoor se vede in prima poza atasata canoea ... in poza !

lucipetrescu
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 28 Mar 2007, 02:33
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 27 Apr 2011, 13:16

Asteptam vesti! Merge canoea cu sau fara motor?
(Eu cand am scris unele recomandari m-am bazat doar pe experienta a 2 canoi in care am fost, una de 4,5m si una de 5,2m. Cea de 5 era mai instabila ca cea de 4,5 m. Erau modele diferite.)

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Mesaj de vipificator III » 27 Apr 2011, 19:16

fara minim 160 de cai clar nu merge!!! :P

lucipetrescu
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 28 Mar 2007, 02:33
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 07 Mai 2011, 09:21

Asteptam vesti! Merge canoea?
Sper ca nu ati patit vreun necaz de nu mai dati nici un semn... :?:

Scrie răspuns