Motor Barca!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Motor Barca!

Mesaj de Armand » 07 Iun 2007, 15:03

Salutare!
Sunt de ceva vreme in cautarea unui motor de barca pentru o gonflabila de 3.3 metri.
As vrea un motor 4-6 cai Second Hand. Din ce am apucat sa ma documentez pana acum, mi se pare mai avantajos sa il iau in 2 timpi fata de 4 timpi. As opta pt unul in 2 timpi deoarece e mult mai usor si mai ieftin, fapt ce ar compensa cu consumul putin mai mare si zgomotul mai puternic.
Mi-am format o parere gresita sau pentru cateva iesiri pe an chiar se merita sa il iau in 2 cai.

PS: Daca eventual stie cineva de unde mi-as putea gasi un motor ar fi de real folos pt ca de cand a dat caldura parca au innebunit toti!
Spining....Prea bun ca sa fie light...

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

sal

Mesaj de laurentiucat » 10 Iun 2007, 21:59

motoarele in 2 timpi s-ar putea sa nu mai fie permise in urmatorii ani.
Toti pescarii ajung in Rai...

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 11 Iun 2007, 00:30

noi nu se mai vand, doar SH
nu cred ca vor interzice folosirea motoarelor deja vandute

pentru o barca mica, folosita ocazional, 2 timpi e perfect

romica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 247
Membru din: 24 Mar 2005, 10:47

Mesaj de romica » 11 Iun 2007, 08:41

eu te sfatuiesc sa optezi pentru unul nou de 2-3 cp in 4 timpi . il gasesti la 8-900 eur (toate taxele incluse) si ai si garantie la el, iar ca diferenta de greutate nu este semnificativa fata de un 2 timpi de aceeasi putere.

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 11 Iun 2007, 18:08

Eu mi-am luat un motor nou cu 642 eur,de 2,5 cp in patru timpi si este destul pentru o pneumatica.Garantie doi ani.service.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

sal

Mesaj de laurentiucat » 12 Iun 2007, 21:17

eu am un johnson de 2,5 cp in 4 timpi inca e in garantie( e si pe anunturi).il vand ptr ca vreau unul mai mare de 5-6 cp.eu il iau sa-l folosesc zilnic si imi trebuei si viteza si putere.ptr iesiri ocazionale si ptr persoanele comode merg astea mici de 12-13 kile.cele de 4 cp sunt de la 25 de kile in sus.acu depinde daca te grabesti, ia unu mare daca iti place sa admiri peisaju ia unu mic.numa ca tre sa te gandesti bine ce vrei ca sa nu mai schimbi pe urma.am un prieten care si-a luat motor de 5 cp cu cizma lunga l-a folosit circa 10 ore l-a vandut si si-a luat unu de 2,5 cp cu cizma scurta.acu il da si pe asta si vrea de 4-5 cp cu cizma scurta.
Toti pescarii ajung in Rai...

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 18 Iun 2007, 12:26

acu ca tot veni vorba de motoare, si sa nu mai deschid si eu un thread, pentru o barca gen lagunele alea, cam ce motor mi-ar trebui? nu ma intereseaza sa zbor cu barca, o solutie mai de buget asa.

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

motor

Mesaj de laurentiucat » 18 Iun 2007, 16:57

eu am mers cu motorul de 2,5 cp in 4 timpi pe o barca de fibra de 3,5 m cu spatele taiat.dar l-am pus si pe o barca pescareasca din lemn de 6,3 m si mergeam mai repede decat cu cea din fibra.viteza de inaintare pe bratul borcea impotriva cursului apei este cam de 3 ori mai mare ca la rame sau chiar mai maricica cu motorul turat la maxim.la vale viteza e bunicica.daca nu te grabesti poti folosi orice motor de la 2 cp in sus.problema e ca nu stiu cat te tine motorul folosindu-l pe o barca destul de mare.am vazut un motor de 3,3 cp in 2 timpi folosit pe o barca pescareasca plina cu scule sii tragand isi alta alaturi de ea.il are pescarul de 10 ani si inca mai merge.io maine ma duc sa iau un mercury sau un tohatsu de 6 cp in 4 timpi si o sa-ti spun cum merge pe o lotca pescareasca comparativ cu cel mic de 2,5 cop.asa ca ai putintica rabdare stimabile.si s-ar putea sa ma uit la un mercury de 6cp pus pe o laguna de 4,8 m sa vad cum merge.dar mai spre sfarsitul saptamanii.
Toti pescarii ajung in Rai...

Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 18 Iun 2007, 21:21

Depinde cum vrei sa se miste barca.


O barca se poate deplasa in doua feluri

1) deplasament - viteza maxima de deplasament e data de raportul lungime; latime al barcii, si e o chestie fixica pe care NU AI CUM sa o depasesti. La o pneumatica de 3.3 metri, poate ajunge si la 12km/h.

2) planaj - am vazut aici ca ii ziceti lisare sau asa ceva. Barca trece peste balul ce se formeaza in fatza ei shi incepe sa alunece pe suprafata apei.
Cu un motor de 8 cp poti ajunge la 30kn/h.

Pentru deplasament ia 4 timpi 2.5 CP- Suzuki e excelent pt ca e relativ ne-zgomotos, e racit cu apa, are cutie de viteze(avantaj mare pt viteze extrem de mici), si are elice de metal. E acelasi motor cu Johnson shi Evinrude 2.5. Honda 2.3 e MULT mai zgomotos, e racit cu aer, are elice de plastic shi ambreiaj centrufugal, care angajeaza elicea la o viteza un pic prea mare decat trebuie ( pt. trolling). Le-am avut pe amandoua shi stiu.
Motoarele de 3.5-4 sau 5 CP nu au rost pentru ca nu vei putea plana cu ele shi vor impinge barca fix la aceeashi viteza de deplasament ca shi 2.5 CP

Pentru planaj, daca vrei portabil, ia un motor de 2 timpi de 8 CP Johnson, Evinrude, Yamaha sau Nissan/Tohatsu. Au doar 26 kg. Nissan/Tohatsu poate fi gasit la 9.8 CP la aceeashi greutate.
Clasa urmatoare de putere/greutate pt 2 timpi e 37 KG - adica foarte mult.
Mercury 2 timpi, de la 6 cp la 15 CP cantareste 37 kg!

Alegrea perfecta:
1-Suzuki 2.5 Deplasament
2-Nissan/Tohatsu 9.8 - o sa planzi cu barca incarcata cu pina la 250kg

Pike
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 31 Mai 2004, 07:52

Mesaj de Pike » 19 Iun 2007, 07:53

mihaif99, cat cantareste motorul Suzuki de care vorbesti ?

Scrie răspuns