Mann's si Mister Twister

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mann's si Mister Twister

Mesaj de danr » 18 Mai 2004, 22:28

parerea mea:

vibratia:

manns-urile bat foarte bine, in special cele mici
plasticul este mai moale, de aia si bat in halul asta, chiar si neprelucrate
dezavantajul plasticului moale: se rup repede

MT-urile bat super, si au o vibratie mai "tare" , daca le fierbi 5 min si eventual le prelucrezi putin la coada, ( in sensul in care coada devine aproape verticala ).


pattern-urile imi plac mai mult la MT


eu, personal, pe balti am folosit manns de 6 cm si MT de 6 cm, MT-urile numai prelucrate
pe baraje - numai MT-uri de 8 cm sau mai mari, de asemenea prelucrate
mi-am adus kitt-uri de MT de la cabelas, si ies bine la pret
Ultima oară modificat 19 Sep 2004, 21:37 de către danr, modificat 1 dată în total.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

manns vs mt

Mesaj de eugen » 19 Mai 2004, 09:53

si eu am folosit ambele marci. shad-urile mici de pana in 5cm sunt mai bune de la manns. mister twister nici fierte nu bat asa de bine la marimile mici. de la 5 cm in sus prefer MT. alta chestie care nu-mi convine la manns este pretul.

intrebare de baraj: stie cineva daca se gaseste in Ro in comert Plastisol?

Avatar utilizator
Mshad
veteran
veteran
Mesaje: 1108
Membru din: 14 Mai 2004, 22:03

Mesaj de Mshad » 19 Mai 2004, 22:20

Ce este Plastisol?La ce se foloseste?Lumineaza-ne si pe noi :D

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 20 Mai 2004, 12:13

Plastisol este un soi de silicon care se foloseste la prepararea shadurilor acasa... asta este ultima obsesie a lui eugen de a si le turna singur... de altfel, idee excelenta deoarece nu mai depinde de pattern-urile (cele 10) de la producatori!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

sorry

Mesaj de eugen » 20 Mai 2004, 12:39

mda, dar e cam scump sa-l aduci de afara.

pentru info, cu poze si tot ce trebe ca sa pricepi cum vine treaba, vezi http://www.barlowstackle.com/acb/webpag ... D=59&DID=6.

sau intra pe la http://www.jannsnetcraft.com, astia vand si kit-uri.

eu as vrea sa-mi aduc doar matrite, la nevoie le poti face si pe astea. siliconul se gaseste in comert, nu neaparat pentru pescuit, este folosit in aeromodelism, ca si ingredient pentru vopseluri samd. in multe tari din UE se gaseste in magazinele din reteaua bricostore, eu inca n-am dat de el.

oricum, nu asta e tema discutiei de pe thread-ul asta. era manns vs MT.

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 20 Mai 2004, 19:45

Eu folosescin 90% din cazuri Mister twister de 8 si 10 cm fierte si modificat unghiul coziidar pt situatii speciale am in trusa si mann's.Diferenta intre cele 2 firme este materialul.alegerease face in functie de vibratia care o vrei in momentulrespectiv,adica mann's pentru batai mai rare dar de ampitudine mare(aici ma refer la grub dar si la shad)batai dese nervoase amplitudine mica.Astea ar corespunde pt salai activi sau inactivi.O cale de mijloc se pote alege in functie de culoarea lor.Paternurile cromatice Mister twister dupa gustul meu sin mult mai diverse si mai bune la M.T.Alegerea in momentul X o face salaul,conteaza sa ai ceea ce vrea el.

Avatar utilizator
Mshad
veteran
veteran
Mesaje: 1108
Membru din: 14 Mai 2004, 22:03

Mesaj de Mshad » 20 Mai 2004, 21:12

Eugen,in revistele alea din Franta,Le Pecheur de France, e un articol despre confectionarea twisterelor,cand ne vedem o sa iti aduc si revista.E unu acolo ULI si nu mai stiu cum care face el si drege :D si parca acolo am vazut ceva de Plastosil sau ceva asemanator.Le toarna tot intr-o matrita de silicon dar in pozitie orizontala.Pune mai intai un strat de silicon din care face burta,apoi partea de mijloc,si spatele.Avantajul e ca poti sa faci shad-ul in mai multe culori.Am vazut ca le baga si la cuptorul cu microunde,in orice caz o sa te lamuresti tu ca nu mai tin minte exact cum facea.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

revista

Mesaj de eugen » 20 Mai 2004, 21:35

okay, o sa-ti aduc si eu ceva materiale de lectura.
vezi ca te sun sambata sa vad ce-ati facut, sa nu-ti inchizi mobilul pe balta. fir intins!

Scrie răspuns