Mandula

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Mandula

Mesaj de tito » 20 Feb 2021, 10:08

A pescuit cineva cu "dracia" asta. Am vazut ca rusii o folosesc intensiv mai ales pe ape curgatoare .

https://www.youtube.com/watch?v=ex1xQkXAAcw

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Mandula

Mesaj de OldSVF » 20 Feb 2021, 13:45

Nu mă mai miră nimic,desi arata a cu totul altceva ☺️ In plus de asta,rușii chiar au pește față de noi.Pe de alta parte,am pescuit mult la șalău cu streamere și au avut clar câștig de cauză în fața gumelor.De fapt au prins cam de toate,mai puțin știuca că aia tăia instant.Eu unul sincer, as incerca așa ceva,situații disperate,năluci disperate😅Poate o să-mi fac una.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Mandula

Mesaj de adrian99 » 20 Feb 2021, 15:22

rusii au mult peste intrucat au o tara foarte mare,cu zone aproape inaccesibile,zone care pot fi pescuite cateva luni pe an,distante foarte mari pana la zonele de pescuit etc
am un prieten care a lucrat multi ani acolo si mi-a povestit ce-a vazut:mult braconaj dar(dupa cum am spus mai sus)nu se simte la multitudinea de ape greu accesibile.

referitor la naluca din video,da am vazut c-o folosesc foarte des,prind salau,stiuca si biban foarte bine.de fapt este un video in care se explica modalitatea de fabricare si folosire.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Mandula

Mesaj de OldSVF » 20 Feb 2021, 15:36

adrian99 scrie:
20 Feb 2021, 15:22
rusii au mult peste intrucat au o tara foarte mare...
Nu știu cum de nu m-am gândit la asta😅Eu vorbeam de zonele locuite,comparativ cu noi, nu unde ești vecin cu marmota.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Mandula

Mesaj de adrian99 » 20 Feb 2021, 17:20

eu ti-am explicat ceva....insa vad ca n-ai inteles ori te faci ca n-ai inteles
dar daca trebuie reiau:pe zonele locuite apele sunt la fel(daca nu mai mult)braconate prin toate metodele
ceea ce ai vazut(video pe youtube)sau altundeva sunt realizate pe zonele salbatice,cu populatie putina(cativa la mia de km),nu in centru Moscovei pe raul cu acelasi nume :D

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Mandula

Mesaj de OldSVF » 20 Feb 2021, 18:42

Ok... văd că tu trebuie sa ai dreptate orice ai spune,pe orice subiect și cu oricine pe forum.
Seara buna,subiect închis.👍

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Mandula

Mesaj de tito » 20 Feb 2021, 19:27

De vazut ,am vazut cum se fac, e naluca saracului. Dintr-o pereche de slapi, niste sarma si 2 ancore iti ies cateva bucati. Eram interesat daca le-a pescuit cineva si daca dau rezultate, sa stiu daca merita sa ma apuc sa-mi tai papucii.
Si ma gandesc ca nu are rost sa va certati , in definitiv noi pescuim in Romania si cunoastem toti cum stau lucrurile. Se bracona si la noi cu plase, la "japca", traistarii erau de cand e lumea si totusi inca era peste. De cand au aparut "electricienii" , multe ape nu mai au vietuitoare in ele. Am fost acum 2 ani prin vara pe doua balastiere de langa Arges, pe care acum 10-15 ani aveam parte de nenumarate driluri , am constatat ca nu mai erau nici broaste, au devenit ape moarte.

Si daca tot sunt off topic.Anul trecut la inceputul pandemiei am gasit mai multe anunturi pe site-ul ala de vanzari, postate de aceeasi persoana, care vindea "aparate de curentat pesti". Am facut sesizare pe site-ul respectiv, explicandu-le ca ala vinde un produs interzis prin lege. Am facut petitie si la politie...au disparut a doua zi anunturile,dar surpriza, dupa 2 saptamani au reaparut. De atunci nu am mai verificat daca inca exista ca mi-e lehamite.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Mandula

Mesaj de shogunu65 » 21 Feb 2021, 18:51

am luat eu de pe aliexpress vreo 3 bucati, pentru ca nu am rabdare sa le fac singur. Am incercat de vreo 2 ori la Dunare, dar nu am luat nimic la ele. E drept ca in zilele respective nici nu am avut multa activitate la gume sau voblere. Desi am vazut ca rusii le pescuiesc pe rauri, cred ca ar merge bine si pe apa statatoare, pentru ca din plumb le poti face sinking sau suspending. Iar primavara, daca dai pe langa cuib, nu are cum sa nu atace.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Mandula

Mesaj de anem » 24 Feb 2021, 16:04

tare ciudata aratarea aia ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Mandula

Mesaj de tito » 24 Feb 2021, 22:00

Da, constat ca nu au pescuit prea multi cu naluca asta, voi face cateva sa vad ce rezultate are.

Scrie răspuns