Lowrance 5x HDI

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Marian N.
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 08 Iul 2016, 19:41

Lowrance 5x HDI

Mesaj de Marian N. » 08 Iul 2016, 20:41

Buna seara,

Sunt nou pe acest forum si sunt pasionat de pescuitul la Crap.
De un an am sonar Lowrance 5x HDI si nu l-am folosit pana acum mai mult de 10 de ori ( la plantat) ....asta pentru ca nici nu prea stiu sa il folosesc. Intrebarea mea este:

1 Stie cineva ce inseamna frecventa de 455mhz si 200mhz? Imi imparte imaginea in doua si imi apar aceste frecvente..

2 Acest sonar imi arata si daca este bradis pe fund-ul apei, daca da, pe ce frecventa? Daca setez pe shallow water imi apar doar dungi pe sonar si o imagine din care nu inteleg nimic, la fel si daca intru in optiunea de down scan image.

Se vede ok, doar daca il las pe frecventa stadard de 200mhz insa nu stiu ce vad pe acesta frecventa in afara de adancime.

Numai bine si fire intinse tuturor... :D

Dan64
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 12 Mar 2016, 23:50

Re: Lowrance 5x HDI

Mesaj de Dan64 » 08 Iul 2016, 22:26

Salut Marian! Elite 5 are doua frecvente . Trebuie setat in shallow water(Lowrance apparently thinks anything under 100 foots is shallow) Il utilizezi in miscare cautind praguri si pesti sau statioar in barca ? La ce adincimi il folosesti? In functie de adincime trebuie reglate sensibilitatea (redusa cu cit adincimea este mai mica)si colorline-ul,pune upper line la 0 si lower line cam cu un metru mai mult decit adincimea maxima.Sub 2m adincime vezi putin . xxx I.D.=ON. Spune pt. ce vrei sa-l folosesti.Pentru static te pot ajuta cu setarile.

Marian N.
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 08 Iul 2016, 19:41

Re: Lowrance 5x HDI

Mesaj de Marian N. » 09 Iul 2016, 09:40

Salut Dan,

Pai, il utilizez dand la vasle, nu am motor. In general incep partida prin a pleca sa balizez luandu-ma dupa ceea ce vad pe sonar, apa are undeva intre 1m si 4m maxim. Gasesc un loc care imi pare ok, ma oprez si balizez in apropiere, acum apare alta problema si anume: sper ca ceea ce vad eu pe sonar sa fie exact in dreptul sodei si nu intr-un perimetru de 2/2Mp cum am auzit ca ar putea sa fie, pentru ca atunci cam pescuiesc la ghici?

Eu pana in prezent il foloseam asa cum l-am luat, cu o frecventa de 200mhz in partea de jos si 800mhz in partea de sus. Ca setare a apei era pe general use, adica sa detecteze el adancimea. Imi tot aparea pe display o informare de shallow water. Atunci mi-am facut curaj si am intrebat un pescar ce inseamna, iar aceasta mi-a aratat sa il setez pe shallow water si pe down scan image. Din pacate odata setat nu am putut sa inteleg nimic din imagine, apareau numai dungi, nu am putut sa il utilizez asa.

Am pescuit cu patru lansete intr-o zona cu bradis, teama mea este ca 3 dintre lansete au fost plantate in bradis.

Static ce inseamna ( in contextul asta)???

Dan64
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 12 Mar 2016, 23:50

Re: Lowrance 5x HDI

Mesaj de Dan64 » 09 Iul 2016, 10:10

Static - sa stai cu barca pe loc. Fii atent cum orientezi transductorul. La1m cu transductorul orientat pe vertical baza conului este f. redusa =detecteaza o suprafata mica . Daca apar linii orizontale la diferite nivele s-ar putea sa fie buruieni(pe sonar normal nu setat pe DSI). Incearca mai intii la adincimi mai mari.Poti sa lasi un nr. de telefon.

Marian N.
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 08 Iul 2016, 19:41

Re: Lowrance 5x HDI

Mesaj de Marian N. » 09 Iul 2016, 16:28

Ti-am trimis nr meu de telefon pe privat.

Am incercat la adancimi de 3 / 4 metri, dar la fel. Acest sonar, ar trebui sa imi arate si daca exista bradis pe fundul apei?

Dan64
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 12 Mar 2016, 23:50

Re: Lowrance 5x HDI

Mesaj de Dan64 » 09 Iul 2016, 17:02

Pe sonnarul meu(nu are optiuni dsi,etc) daca fundul e tare apare de culoare rosie,daca este acoperit cu mil apare deasupra o banda galbena - pe sonar classic fara alte functii.Bradisul fiind moale ar trebui sa apara ca o banda galbena mai groasa.depinde cum sint setate culorile. nu stiu cum apare in dsi; sonar features -sonar chart mode - white background. nu am nimic pe privat.

Marian N.
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 08 Iul 2016, 19:41

Re: Lowrance 5x HDI

Mesaj de Marian N. » 09 Iul 2016, 20:19

Ti-am trimis inca o data pe privat nr de telefon.

Esti din Bucuresti?

jackspinner
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 03 Mai 2010, 20:18

Re: Lowrance 5x HDI

Mesaj de jackspinner » 11 Iul 2016, 19:50

de ce nu postati ceva poze ?

Marian N.
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 08 Iul 2016, 19:41

Re: Lowrance 5x HDI

Mesaj de Marian N. » 11 Iul 2016, 21:17

Salut,

Din pacate nu mi-a trecut prin cap sa fac poze...

Marian N.
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 08 Iul 2016, 19:41

Re: Lowrance 5x HDI

Mesaj de Marian N. » 12 Iul 2016, 16:00

Dan64 scrie:Pe sonnarul meu(nu are optiuni dsi,etc) daca fundul e tare apare de culoare rosie,daca este acoperit cu mil apare deasupra o banda galbena - pe sonar classic fara alte functii.Bradisul fiind moale ar trebui sa apara ca o banda galbena mai groasa.depinde cum sint setate culorile. nu stiu cum apare in dsi; sonar features -sonar chart mode - white background. nu am nimic pe privat.

Salut,

Ai primit numarul meu de telefon?

Scrie răspuns