Linguri matuite

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Linguri matuite

Mesaj de costica_fishing » 27 Aug 2004, 12:01

Ati vazut pe undeva?

S-a uitat cineva (pescar) in trusa mea de linguri si mi-a zis ca el, cu lingurile lui de alpaca (home made) face cu siguranta mai multa treaba decat mine, pe motivul ca lingurile mele (noi) sunt prea stralucitoare (si cica bat la ochi).

Acuma eu stiu teoriile variatul culorii in functie de lumina puternica/s l a b a, claritatea apei, etc...

Dar nu mi-ar fi stricat asa ceva!

prim masura pe care o sa iau ar fi sa coclesc cateva din astea noi (mai mici). Ma gandeam la ceva acid de baterie?
Sau poate ceva pipi ? :oops:

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 27 Aug 2004, 12:02

Cum sa faca linguri din alpaca? Le toarna? :shock:

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 27 Aug 2004, 12:08

Cica dintr-o tava si din lingurile de la bunica. tava a dat-o printr-o presa, sa o subtieze (si sa iasa mai multe!) si a taiat-o dupa cum l-a dus capul.

Nu cred ca producatorii nostri toarna linguri. Cred ca toate sunt taiate/stantate.

Oricum, nu imi este prea clar cum arata (inainte de prelucrare alpacaua asta). Nu de alta, dar mai am si eu o bunica :D

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 27 Aug 2004, 12:15

costi,

da' tu pe ala l-ai vazut prinzand vreun peste? si unde se intampla chestia asta?

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 27 Aug 2004, 12:19

Scuze, am scris alpaca si ma gandeam la antimoniu (din care se mai fac / faceau unele mulinete)
Da, si eu am la bunici in pod tacamuri din alpaca. Au o culoare usor galbuie. Inca nu am incercat sa realizez oscilante din asa ceva, dar se merita sa incerc. Chiar ma gandesc acum sa incerc sa realizez o oscilanta, fortand-o sa ia forma pe un cal (calapod de batut cuie la cizme).

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 27 Aug 2004, 12:29

nu te mai chinui. are berti o gramada de modele din cupru, cu si fara amprente, deloc scumpe. alte naluci se merita sa le faci tu acasa, dar la oscilante chiar o sa ai multe batai de cap (si de ciocane) si nici nu ies chiar toate cum vrei tu. trust me, am trecut prin asta. :)

respect!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 27 Aug 2004, 12:29

Nu l-am vazut prinzand, dar nici nu dadea cu ele. Era "expertul" de la Racaciuni.


Paul, daca te hotarasti, cauta cumva sa o subtiezi inainte, pentru stiuca. Daca tabla are peste 1 mm grosime, fa-o ingusta si in forma de S (pt avat). Cred ca procentul de rebuturi o sa te descurajeze!

In Brasov am gasit niste oscilante kalumea + Berti, care are piscot + alte modele mai matuite.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 27 Aug 2004, 12:40

Am facut comanda la Berti (deocamdata pentru catalog)
Care stie cam in cat timp ajunge?

Scrie răspuns