Linguri GIPO - diferente intre generatii sau replici chinezesti?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

mcfish
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 31 Ian 2011, 19:11

Re: Linguri GIPO & Kuusamo

Mesaj de mcfish » 14 Iul 2020, 19:15

anunturi-vanzare-cumparare-numai-pescui ... 49966.html

Aici ai mai multe detalii. Sunt sigur ca l-ai citi deja :)

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Linguri GIPO & Kuusamo

Mesaj de crapmaniacul » 14 Iul 2020, 19:26

Mcfish, ce.mi arati tu nu este acelasi model de lingura cu cel pe care.l am eu in set. In link.ul tau ti se pare ca modelul este irlandeza ?
As aprecia daca am ramane strict la subiect, am scris mare in anunt Detalii MP sau Tel.
Hai sa ne mai si respectam unii pe altii. Multumesc.

mcfish
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 210
Membru din: 31 Ian 2011, 19:11

Re: Linguri GIPO & Kuusamo

Mesaj de mcfish » 14 Iul 2020, 20:11

In poza atasata de cineva care se pricepe (chiar pe prima pagina din topic) apar la categoria chinezarii si cateva irlandeze gemene cu cea din setul tau. A ta nu are absolut nicio legătură cu irlandeza de la Gipo.
Provine din niste loturi made in China, inaintw ca Gipo sa dispara de tot.
Apropo, mai ai in set un dolinger din același lot :), foarte izbutit si el.
Scoate-le din set, sa nu te faci de ras.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Linguri GIPO & Kuusamo

Mesaj de crapmaniacul » 14 Iul 2020, 20:29

Despicarea in 4 a firului de păr aici cu validarea unei opinii a unuia "care se pricepe" este cel mult problema ta. Ce au produs si vandut Gipo rămâne Gipo, nu vand nici chinezarii sau fake.uri, toate sunt originale, și eu mă opresc aici cu comentariile.

În continuare valabil setul.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: Linguri GIPO & Kuusamo

Mesaj de edâ„¢ » 14 Iul 2020, 20:57

@mcfish nu are rost sa explici ptr ca se vede clar ce este si ce nu,probabil daca le-as cumpara as vrea o poza de afara fara sa bata soarele pe ele si atunci iti dai seama de ce se vinde,de ce crezi ca a fost facuta asa de rau poza....in rest poate pune unu botu si imi vand marfa.....inca in 2020 se poarta aceea smenuiala din timpuri stravechii...

@crapmaniacul
Mie mi-ar fi rusine daca as vinde ceva neconform cu realitatea dar de......

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Linguri GIPO & Kuusamo

Mesaj de crapmaniacul » 14 Iul 2020, 21:45

Voi încercati sa acreditati ideea că de fapt nu toate lingurile facute de Gipo sunt Gipo și că unele sunt mai originale Gipo decat altele sau cum ? Unele sunt intr.un fel după cum spuneți voi ca bate lumina pe ele si trebuie sa va cred, dar altele tot Gipo sunt in alt fel ... ??
Aveti prea mult timp liber probabil si simpatizati prea mult cu teorii ale conspiratiilor ...
Sunt curios daca in analizele voastre detaliate ati identificat doar două categorii de linguri Gipo sau poate sunt mai multe subcategorii gen Gipo 1, Gipo 2, Gipo 3 , aproape Gipo, semi Gipo, cvasi Gipo, non Gipo ...


horia flucus
veteran
veteran
Mesaje: 950
Membru din: 26 Apr 2007, 23:35

Re: Linguri GIPO & Kuusamo

Mesaj de horia flucus » 16 Iul 2020, 20:00

Stiu toate lingurile ce se vand aici, intamplarea face sa le am in trusa. Cele 2 la care se face referire, au fost vandute de reteaua Gipo, dupa ce a vandut Giusca afacerea, implicit dupa ce s-a schimbat furnizorul. E adevarat, pretul lor nu este asa de mare ca al modelelor de acum 20 de ani, dar ii asigur pe carcotasii de aici ca prind peste. Eu cel putin am prins cu ambele pe apa "piscata" in delta de am rupt.

Daca sunt dispute mai vechi nefinalizate, puteti sa schimbati canalul. Speram ca aici sa fie nivelul intelectual putin mai ridicat, dar se pare ca m-am inselat.

In definitiv, omul vrea sa vanda ceva, e un forum de vanzare, cui nu ii place pretul, sa nu posteze aiurea.
Ca sa fii fericit pentru un an te insori, pentru inca doi ani divortezi, iar pentru toata viata inveti sa pescuiesti!

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Linguri GIPO & Kuusamo

Mesaj de crapmaniacul » 16 Iul 2020, 20:17

Nu mai zic nimic, nu mai are rost Horia, nu vor intelege. Gipo nu e Gipo ăla vechi e celălalt care de fapt nu e Gipo deloc ptr că lingura e doar ștanțată de mine in garaj cu pixul atât pot ei ... Ce e in capul lor nici ei nu sunt siguri ca pot exprima clar, ca tot alunecă pe langă adevar si o dau cotită să iasă ca ei.
Horia daca spuneam eu ce ai scris tu, erau clar minciuni in ochii lor, dar acum ca ai scris probabil ca vei fi si tu pus la zid dar mai pe la 2 dimineata cand se trezeste pax ...
Discutii infantile incredibile ...
Moderatori mai există aici ?
Continuati voi eu ma opresc aici.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Linguri GIPO & Kuusamo

Mesaj de rine » 16 Iul 2020, 20:52

Da
Sunt doua feluri de Gipo.
De fapt trei.
Alea ancestrale cum a zis omul în anunț, unde are de fapt numai șase, făcute pe matrițe și materiale la noi. Cele mai reușite.
Seria a doua pe matrițesi materiale făcute în China.
Mai puțin reușite la material,felul cum lucrează chiar și la acoperire ( discordia cu cele două)
Și că o curiozitate că văd că nu pomenește nimeni nimic
de o jumătate de an daca nu mai bine seria trei .Tot Gipo!
Făcute la Focșani sunt pline raioanele de articole sportive din magazinele Cora.
Știați?
Scuze crapul pentru intervenție
Dar sunt Gipo primordial și restul
Asta i supărarea..unora

Scrie răspuns