Led Lenser H7.2 VS H14

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Led Lenser H7.2 VS H14

Mesaj de Maniacs » 12 Dec 2014, 20:58

http://www.totalfishing.ro/lanterna-cap ... 35664.html

http://www.totalfishing.ro/lanterna-cap ... 15228.html

Momentan H14 este in promotie la TF si pretul e aproape acelasi la cele 2 lanterne.
La o prima vedere parca ma atrage mai mult H7.2 dar ... de ce nu si H14 ?!
In plus de ce as da 250-300 RON pe o lanterna cand as putea folosi o chinezarie de 20-30 RON ?!

Sfaturi, pareri ?! Voi ce ati alege? Ati da 250 RON pe o lanterna ?!

merci anticipat!
Vremurile frumoase au trecut ...

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Led Lenser H7.2 VS H14

Mesaj de stefanflorin » 12 Dec 2014, 22:49

daca as fi miner as da...altfel nu.
la peste nu stai cu lanterna aprinsa, o folosesti ca sa legi un jig, o agrafa, desfaci o peruca...chestii d-astea.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: Led Lenser H7.2 VS H14

Mesaj de Sami » 12 Dec 2014, 22:56

Maniacs scrie: In plus de ce as da 250-300 RON pe o lanterna cand as putea folosi o chinezarie de 20-30 RON ?!

Ati da 250 RON pe o lanterna ?!

merci anticipat!
La prima intrebare poti sa iti raspunzi numai tu,in functie de necesitatile tale,nu avem toti aceleasi necesitati.Depinde cat de mult pescuiesti pe timp de noapte,depinde daca mai are lanterna si alta utilizare in afara pescuitului,etc.

La a doua intrebare iti raspund simplu:DA.
Probabil ai vazut in celalalt topic deschis de mine ca am cautat o lanterna buna,nu chinezarie de 20-30 lei.
Prima data am cumparat :
http://lanterne-profesionale.com/lanter ... umeni.html

Apoi am vazut ceva asemanator si mai ieftin:
http://www.tocmai.ro/lanterna-frontala- ... 46458.html

Am luat-o si pe cea de a doua.
In total m-a costat 145 prima +85 a doua,rezulta un total de 230 lei.
Am luat doua din mai multe motive:
-Sa fac diferenta intre ele,manat si de curiozitate
-Imi place sa tin totul organizat,deci sa imi tin lanterna in geanta de pescuit(desi am doua genti ,fiecare cu momeli dedicate)
-Stau la casa si uneori se mai aud zgomote noaptea si e bine sa ai la indemana ceva de calitate sa te ajute in caz de neplaceri

Diferente intre ele sunt:
Prima,luata din magazin specializat are materiale usor superioare,are sistemul de prindere pe frunte ceva mai comod,in genul H14,dar are si dezavantaje,de exemplu se aprinde din spatele ledului,trebuie rabatat putin sa ajugeti la buton, spre deosebire de cea de a doua care are butonul deasupra ledului,deci mai facil de aprins a doua.
Probabil va intrebati care e diferenta dintre ele la fasciculul de lumina.
Ei bine prima dintre ele,cea scumpa face raza mai mare ,dar cea de a doua pare mai puternica putin,dar si mai ingusta la raza,fie ca e pe departare ,fie ca e pe apropiere.

Oricum mie imi plac,voi cauta sa gasesc un Led Lenser de curiozitate sa fac diferenta,sper sa gasesc.
Dar oricare varianta o gasesc mai buna decat chinezarii,pentru ca oricum una din acest fel(sau altul,dar calitative)dureaza in timp mai mult decat mai multe proaste si in final beneficiezi de calitate,nu te enervezi ca se defecteaza des si poate si la final iesi in castig si la banii cheltuiti.
Eu sincer m-am hotarat sa iau una buna cand am vazut ca am strans vreo 5 lanterne proaste ,dar niciuna sa ma ajute.

Acum legat de Led Lenser si variantele date de tine cred ca cel mai simplu ar fi sa mergi la magazin sa verifici H7 si sa cauti la vreun coleg H14,ma gandesc ca in Bucuresti gasesti repede una,fie la un coleg pescar fie ...
Diferenta de bani intre ele nu e mare si se merita luata cea mai buna,chiar daca aceasta ar costa 30 lei,in timp se amortizeaza.

Sper ca ti-am fost putin de ajutor,iar daca nu tie poate altor colegi de forum care au aceeasi dilema.
Fir intins!

Goldelian
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 21 Feb 2012, 18:01

Re: Led Lenser H7.2 VS H14

Mesaj de Goldelian » 13 Dec 2014, 10:31

Eu si alti 2 prieteni cu care ies la pescuit folosim led lenser-uri....asta dupa ce, fiecare dintre noi a folosit chinezarii...multe chinezarii. Noua ne sunt de folos lanternele , pt ca avem de mers-25-30min pana la locul unde pescuim, si de multe ori , la intoarcere, ne apuca noaptea. In orice situatie, pe timp de noapte, e bine sa ai o lanterna pe care sa te poti baza. Dupa ce ai sa aduni o geanta de chinezarii, ai sa-ti dai seama ca trebuie sa investesti intr-o lanterna de calitate. :bere:

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Led Lenser H7.2 VS H14

Mesaj de dumi_id » 13 Dec 2014, 13:43

Eu am de vreo 3 ani un H7 de care sunt foarte multumit. Cand mergeam la crap chiar imi era de mare folos, puteam vedea unde lansez, firele, etc. In ultimul timp o folosesc numai la iesirile cu cortul.
Un mare avanataj consta in reglarea instensitatii luninoase si a fasciculului de lumina, caracteristici ce nu stiu daca se regasesc la lanternele frontale ieftine.
Un lucru important dupa criteriile mele este si greutatea, cu cat mai scazuta cu atat mai bine.

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Led Lenser H7.2 VS H14

Mesaj de Maniacs » 14 Dec 2014, 21:35

Da, complicata decizie, in primul rand voi trece pe la magazin sa vad H7-le dupa vedem ce e de facut ... multumesc de sfaturi.
Vremurile frumoase au trecut ...

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: Led Lenser H7.2 VS H14

Mesaj de Zoran Wiener » 17 Dec 2014, 11:10

Salut Maniacs, iti recomand mai bine asta: http://www.ledlenser.com/de/stirnlampen/seo-7r
Am avut 2x H7 si la ambele am avut probleme cu contactul la firele ce mergeau de la baterii la bec. Si alte cunostiinte de ale mele au avut aceasi problema. Nu stiu daca H7.2 sunt mai ok decit H7, dar modelul SEO are bateriile linga bec, nu xista fire in plus.
Acuma pot sa si adorm cu lanterna pe cap, gata pozitionata, nu ma mai deranjeaza locasul ptr baterii ce era postat in spate. Cind ma trezeste o trasatura, doar aprind becul.
Ah, si are si lumina rosie, H7 nu avea.
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Led Lenser H7.2 VS H14

Mesaj de Maniacs » 17 Dec 2014, 21:32

de luat in seama si alternativa asta ... oricum intai trebuie sa ma "conving" sa dau banii astia pe o lanterna ...
Vremurile frumoase au trecut ...

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Led Lenser H7.2 VS H14

Mesaj de Maniacs » 09 Apr 2015, 11:08

M-am decis la un led lenser SEO5, consider ca pt. SEO7 nu merita diferenta de pret (5 e aprox 170 ron iar 7 e vreo 300 ron).

Mai am o problema:

zextar si easylight ofera 5 ani garantie in schimb arrow care e importator oficial ofera doar 2 ani, (am mai sunat si pe la alte magazine cu scule de peste si tot vreo 2 ani dau garantie) preturile sunt aproximativ aceleasi peste tot (162-167ron).

ce spuneti de asta? care-s cele originale? sa mai astept cateva zile si sa platesc un transport in plus pentru inca 3 ani de garantie sau sa merg direct la magazin?

multam,
catalin
Vremurile frumoase au trecut ...

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: Led Lenser H7.2 VS H14

Mesaj de buzias » 09 Apr 2015, 11:28

Mare atentie cu seo , detin 7r si am patit o,
sitemul de inchere a batariilor adica : acea limba care tine capacul mobil inchis
a cedat dupa, vro 7,8 reancarcari a acumulatorului .
Problema e ca, trebuie de fiecare data cand reancarci
sa deschizi acel capac, pe care il tine acea limba problema ,
oricum lanterna e super dar..... , totusi la 300 lei trebuia sa fie calitate.
Functioneaza lanterna doar ca, acum trebuie sa prind capacul cu banda adeziva :?

Scrie răspuns