Lansete eging(squid) forum

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1468
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Lansete eging(squid) forum

Mesaj de chuby man » 06 Noi 2020, 18:44

Salutare prieteni,
Va rog pe cei interesati in a va exprima parerea via a vis de aceste lansete concepute pentru capturarea cefalopodelor(sepie, caracatita, calmar, calamar, etc.) sa postati aici.
Un lucru este cert: nu toate lansetele de acest gen pot fi recomandate pt pescuitul cu jiguri.
Daca nu ma credeti intrebati pe gigi_19 sau Ily; prin mana lor au trecut multe lansete de eging...

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete eging(squid) forum

Mesaj de tito » 06 Noi 2020, 22:05

Pai exact asta e problema, mare parte sunt prea elastice, am incercat cateva marci si cele mai bune pe care am pus mana sunt cele de la Graphiteleader, marca ce are un raport excelent calitate pret. Problema e ca majoritatea necesita schimbarea inelului de plecare si urmatoarelor 2 sau 3.
Calamaretti bune de jig sunt doar modelele GOCS si GONCS , cele de 8'3" si 8'6" , date ca fiind fast de catre producator, cele mai scurte (culmea) sunt moderat/fast. Idem modelele mai noi, care din cate cunosc sunt mai elastice si sunt excelente pentru reactive.
Sincer nu stiu ce alta lanseta mai buna de jig ar putea exista, pentru pescuoitul de pe mal unde e nevoie de lanseuri in distanta, posibilitatea de a da teapa pe cap de lanseu si actiunea in drill pe care o au aceste lansete, lucreaza parabolic si posibilitatea de a pierde pestele pe drum e minima.
Singura problema (daca pot spune asa) e ca sunt foarte sensibile la lovituri. Si e normal acest lucru deoarece blank-ul e relativ subtire (au in jur de 110gr la lungimile mentionate) iar concentratia de carbon e intre 93% si 98%, de aici si senzitivitatea remarcabila .
Rusii pescuiesc demult cu genul asta de lansete, sau altele tot japoneze, au realizat ca sunt mai potrivite pentru conditiile si specile lor de pesti . De fapt filmuletele postate de rusi pe internet pot ajuta sa-ti faci o parere despre o lanseta sau alta. Si asa cum ai mentionat Ilie (ily) ,Florin (gigi_19) sau Victor (timex) cunosc foarte bine lansetele japoneze.
Laudabil este ca au inceput sa apara si in cateva magazine de la noi, ideal ar fi sa le gasim si in magazinul fizic Totalfishing, sa poata fi "pipaite" de cat mai multi pescari.
Actualmente pescuiesc doar cu lansete japoneze, majoritatea fiind de la Graphiteleader, pentru ca am constatat avantajele pe care le au fata de restul betelor de jig.

Nu ma astept sa fie dezbatut prea mult subiectul, am constatat ca forumul mai e viu doar in sectiunea "Vanzare cumparare" .

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1468
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Lansete eging(squid) forum

Mesaj de chuby man » 07 Noi 2020, 23:09

Eu detin un Calamaretti Nuovo Quattro GONCQS-832MH-T-MOMIJI 8'3"ft 2.5-4 EGI 0.5-1.2 PE. Modelul acesta este mai nou decat preferatele lui tito, astfel vine direct din fabrica echipat cu inele klh titan. Pentru mine este suficient de rigid (cea mai rigida lanseta de eging pe care o am). Inelul de plecare are diametrul redus, doar 16mm; numarul total al inelelor este de 8. Actiunea este fast, lanseta este usoara pentru lungimea si puterea ei. Pana acum nu am avut ocazia sa ma conving de faptul ca devine parabolica...😁

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete eging(squid) forum

Mesaj de tito » 08 Noi 2020, 10:42

Si modelele mai vechi vin echipate cu Fuji Sic . Era util sa spui si cu ce naluci o pescuiesti. Mai am un Tailwalk care e universala, mai elastica decat Calamaretti , la mine someaza pentru ca pescuiesc preponderent cu jig.

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1468
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Lansete eging(squid) forum

Mesaj de chuby man » 08 Noi 2020, 17:45

Eu nu prea pescuiesc cu jiguri; o fac doar in perioada asta(toamna tarziu) si relativ rar. Astfel sunt obisnuit cu lansete mai elastice. Pentru mine Calamaretti este o lanseta pe care vreau sa o folosesc exclusiv cu jiguri (am dat odata cu ea). Asta nu inseamna ca modelele mai vechi nu or fi mai potrivite decat a mea. Nu am tinut in mana nici o lanseta la care se refera tito si nici nu sunt un pescar ce are experienta in pescuitul cu jiguri. Doar incercam sa explic faptul ca este eronat sa crezi ca toate lansetele de squid sunt bune pentru jiguri.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete eging(squid) forum

Mesaj de tito » 08 Noi 2020, 21:26

Eu tocmai asta voiam sa aflu, daca noile modele sunt la fel de rigide ca cele mentionate de mine ?!

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1468
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Lansete eging(squid) forum

Mesaj de chuby man » 09 Noi 2020, 08:10

Atunci cand o sa am ocazia sa pescuiesc cu o lanseta ca cele pe care le are tito, ma pot pronunta daca sunt si cele mai noi, la fel de rigide. Pana atunci, mai bine intrebam pe Victor, Florin sau Ilie, ca ei au tinut in mana atat modelele vechi, cat si cele mai noi.

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1468
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Lansete eging(squid) forum

Mesaj de chuby man » 10 Noi 2020, 10:45

Din pacate inclin sa cred ca tito a avut dreptate atunci cand spunea ca suntem interesati doar de ce mai vand altii...
Nu inteleg de ce, in anunturile de vanzare-cumparare, ne facem timp sa punem intrebari sau sa ne spunem parerea (uneori in necunostinta de cauza sau in afara subiectului din anunt)iar aici unde discutiile ar fi binevenite si la locul lor; nu mai suntem interesati...
Oricum ca detinator a cateva lansete de eging/squid va pot informa ca valoarea Egi (ex: Egi 2,5-4) nu ne ofera suficiente informatii asupra puterii de aruncare a lansetei cu atat mai putin asupra rigiditatii sau elasticitatii acesteia.
Nu pot sa va spun de ce, (pentru ca nu stiu) unele lansete Egi: 2,5-4 pot fi incadrate in clasa de putere UL; pe cand altele se incadreaza in clasa MH.
Astfel, ar trebui mai degraba sa fim atenti la clasa de putere(UL,L,M,MH,H) si la rezistenta(sau grosimea) firului PE (ex: 0.4-0.6 pe)recomandat a fi folosit cu lanseta in cauza; si sa ignoram valoarea EGI (aceasta ne poate duce in eroare)
Ca sa fie mai clar ceea ce am spus o sa fac o comparatie intre doua lansete pe care este inscriptionata aceeasi valoare EGI:
Varivas Violente VLE-77TR-UL Egi: 2,5-4 PE: 0,4-0,6 este o lanseta finuta numai buna de dat cu reactive mici(usoare)
Graphiteleader Calamaretti GONCQS-832MH-T Egi: 2,5-4 PE: 0,5-1,2 este o lanseta rigida si semnificativ mai puternica (decat Varivas), care se poate recomanda la pescuitul cu jiguri
Va rog in contiunare pe cei care detineti astfel de lansete (eging/squid) sa ne oferiti informatii legate de acestea...


Scrie răspuns