Lansete CUSTOM

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de lenovo » 29 Mar 2017, 08:34

Jedi scrie:Verde cu auriu e super trasnet...Calitatea la Andrei Sava e la cel mai inalt nivel...
Blancul care credeam ca-i verde peste tot are si o portiune neagra ?
E vreo teorie noua sa se monteze inelul de plecare invers? Adica pro-tangle in loc de anti-tangle !!!
Stiam ca la fly ,Thomas&Thomas pune striperele viceversa dupa niste teorii de ale lor da' nu credeam ca s-a raspandit obiceiul si la alte discipline halieutice...
Blank-ul initial vine argintiu, vopseaua de pe blank a fost data jos acesta ramanand un gri inchis. Vopseaua este doar pana la primul inel, de acolo in sus este culoarea naturala a blank-ului. Teoria cu montatul inelului de plecare invers inca nu ii cunosc tainele, am sa il intreb pe Andrei pentru mai multe detalii. Referitor la calitate, nu am nimic de comentat a iesit extraordinar ! :respekt:

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de Jedi » 29 Mar 2017, 09:07

Firul nu iasa in spire la casting si nu cred ca-i bai , desi traditional se cam pune cu cele doua picioare spre mulineta... Dar peste o vreme poate pui si mulineta de spin ..
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de lenovo » 29 Mar 2017, 11:32

Jedi scrie:Firul nu iasa in spire la casting si nu cred ca-i bai , desi traditional se cam pune cu cele doua picioare spre mulineta... Dar peste o vreme poate pui si mulineta de spin ..
Nu cred ca am sa mai trec inapoi pe spinning...sunt foarte multumit de performantele obtinute cu casting-ul :)

mihai294
junior
junior
Mesaje: 60
Membru din: 24 Noi 2013, 22:02

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de mihai294 » 31 Mar 2017, 14:37

Care-i cea mai buna metoda de dezlipirea a ineleor de pe blank? Cu flacara deschisa sau cu aer cald? Exista posibilitatea sa distrug blankul?Ma gandesc sa imi schimb inelele de pe o lanseta cu altele mai usoare.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de anem » 31 Mar 2017, 14:41

incearca in felul asta:

https://www.youtube.com/watch?v=hswz3I9hcjY

... parca ma incanta mai mult decat incalzitul local ca sa nu mai vorbesc de flacara (care nu mi se pare o idee prea buna)
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de lau_bau » 02 Apr 2017, 14:04

mihai294 scrie:Care-i cea mai buna metoda de dezlipirea a ineleor de pe blank? Cu flacara deschisa sau cu aer cald? Exista posibilitatea sa distrug blankul?Ma gandesc sa imi schimb inelele de pe o lanseta cu altele mai usoare.
Cu flacara deschisa ai toate sansele sa distrugi blankul....iti zic din experienta am f....t vreo 2 la care rasina era beton si nu puteam sa intru cu nimic ascutit in ea.
Cel mult poti incerca cu aer cald
Ca in video e de preferat dupa care orice rest poti sa il indepartezi cu o spatula de plastic.
Spor.

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de costi » 02 Apr 2017, 17:52

poti incalzi cu un uscator de par lacul, se inmoaie putin si se da jos mai usor. Nu baga flacara deschisa ca nu ai control bun si risti sa parlesti ce nu trebuie. Apoi tai matisajul pe piciorul inelului, astfel nu ai sanse sa bagi cutterul in blanc. Mai departe dai jos cat de fin poti cu unghia, sau cu partea opusa taisului. Resturile de lac ce raman pe blanc nu incerci niciodata sa le razuiesti cu partea ascutita a lamei, ci cu dosul lamei.
Imagine

dvdmarciano
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 228
Membru din: 31 Dec 2009, 22:05

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de dvdmarciano » 03 Apr 2017, 08:30

Multumesc lui O. Torescu pentru simplitatea lucrului bine facut si eficient.
De asemeni multumesc si pentru intelegerea si omenia de care a dat dovada in alta problema legata tot de spinning.
Stima si respect.
Imagine

mihai294
junior
junior
Mesaje: 60
Membru din: 24 Noi 2013, 22:02

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de mihai294 » 04 Apr 2017, 09:41

Care este diferenta dintre cele 2 inele: Fuji Alconite MBKLAG Nr.16 si Fuji Alconite MBKLAG Nr.16H. Care dintre cele doua este mai slim(dimensiune mica ramei /pastila). Exista si alte modele mai slim decat cele MBKLAG, ca din poze nu pot sa imi dau seama. Ma gandesc la o configuratie 16,12,8 MBKLAG respectiv 5,4.5,4,4 MBKBAG. Stie cineva si alte modele mai slim si mai usoare in aceasta categorie pret(16mm-19lei , 4mm-11lei)?

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Lansete CUSTOM

Mesaj de Jedi » 05 Apr 2017, 01:26

Prima oara ai scris identic MBKLAG de doua ori...
Oricum, unde-i un L , ala vine de la light deci mai subtire rama...
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Scrie răspuns