Lanseta stiuca din barca

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
bogdan_m.
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 09 Ian 2010, 23:27
Localitate: Cisnadie, Sibiu

Mesaj de bogdan_m. » 07 Mar 2010, 21:47

adriancean scrie:In afara de Shimano... De la GLomis,Lamiglas,St Croix....
Eu nu am ajuns asa "departe"dar inca nu-i tarziu. Cine are asa ceva (si sunt multi) poate da mai multe informatii.Si eu sunt curios.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 07 Mar 2010, 21:59

bogdanmoldovan scrie:
adriancean scrie:In afara de Shimano... De la GLomis,Lamiglas,St Croix....
Eu nu am ajuns asa "departe"dar inca nu-i tarziu. Cine are asa ceva (si sunt multi) poate da mai multe informatii.Si eu sunt curios.
dar unde ai ajuns??

Avatar utilizator
bogdan_m.
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 09 Ian 2010, 23:27
Localitate: Cisnadie, Sibiu

Mesaj de bogdan_m. » 07 Mar 2010, 22:18

edâ„¢ scrie:
bogdanmoldovan scrie:
adriancean scrie:In afara de Shimano... De la GLomis,Lamiglas,St Croix....
Eu nu am ajuns asa "departe"dar inca nu-i tarziu. Cine are asa ceva (si sunt multi) poate da mai multe informatii.Si eu sunt curios.
dar unde ai ajuns??
La speedmaster.
Deocamdata sunt multumit, nu cred ca imi trebuie mai mult.Nu am avut in mana o lanseta mai performanta pentru ca inca nu am avut ocazia. Poate la anul pe vremea asta o sa am alte pretentii.

Mai stii?

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Fibre de sticla

Mesaj de cristian.ene » 07 Mar 2010, 22:49

Chiar asa....... se tot vorbeste si se scrie in special sunt deja sute de pescari care dau cu fibre de sticla E-Glass/S-Glass de la Seeker, Lamiglas sau compozituri de la Seeker, Lamiglas Kistler.

Cele mai bune modele construite sunt dintr-o bucata Seeker S-Glass Bass 706 power heavy, Lamiglas Skeet Reese E-Glass 706 ,Certified Pro E-Glass 665, sau din 2 bucati Seeker E-Glass MT 655.
IN functie de marimea nalucii si tipul ei mai sunt o multitudine de alte variante de lungini si puteri care au actiune de la moderat -fast la Extra Fast.

Pentru barca cele mai bune lungimi sunt de 6`6``ft si 7`ft. cand aud de 2.70m ma apuca :D

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 08 Mar 2010, 00:42

alex_kryter scrie:Speedmaster (sau beast) e una din variantele cele mai atragatoare...ML pt lacuri cred ca e mai buna decat o M(10-30), voi ce ziceti? 2.40 pt barca oare e incomoda?
Atentie la betele Shimano, daca aveti de pescuit din barca, mai ales din pozitia asezat. Manerele sunt foarte lungi, inclusiv Speedmaster-ul. La jigging nu incurca prea tare, dar la alte naluci lungimea exagerata a manerului poate deveni ca un cui in pantof...
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
bogdan_m.
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 09 Ian 2010, 23:27
Localitate: Cisnadie, Sibiu

Mesaj de bogdan_m. » 08 Mar 2010, 10:53

Musti scrie:
alex_kryter scrie:Speedmaster (sau beast) e una din variantele cele mai atragatoare...ML pt lacuri cred ca e mai buna decat o M(10-30), voi ce ziceti? 2.40 pt barca oare e incomoda?
Atentie la betele Shimano, daca aveti de pescuit din barca, mai ales din pozitia asezat. Manerele sunt foarte lungi, inclusiv Speedmaster-ul. La jigging nu incurca prea tare, dar la alte naluci lungimea exagerata a manerului poate deveni ca un cui in pantof...
Aici ai dreptate cu lungimea cotorului.

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 08 Mar 2010, 11:47

eu la linguri folosesc un shimano technium bx de 10-30 de grame ... sunt foarte multumit de el, ieftin si bun... indeajuns de moale incat sa arunce bine si linguri de 6-7 grame si sa ma ajute in jocul tablei, dar indeajuns de puternic sa trag de stiuk de 5 kile... in plus merge ok si cu slidere mai mici, de pana in 17 grame ...
nu e chiar ce trebuie la jerk din cauza varfului moale, dar m-am invatat sa fac altfel, si jerkuiesc din mulineta folosing cat mai putin batul ... suna ciudat, dar metoda chiar prinde, in cazul sliderelor floating, pe apa mica (testat acu 2 weekenduri in delta, cu rezultate excelente :D :D :D )
... la apa mai mare, unde trebuie jucat si pe verticala mai mult, nu mai tine si trec la batul urmator ...

la swimbaits, slidere mari si alte rahaturi grele , am un st croix premier 7'' , cu actiune 1/2 - 1 1/2 cu care am pescuit si cu zalturi de-alea de 70-80 de grame, fara sa tuseasca foarte tare ....

Avatar utilizator
AdrianHD
veteran
veteran
Mesaje: 1165
Membru din: 24 Sep 2009, 22:40
Localitate: Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Fibre de sticla

Mesaj de AdrianHD » 08 Mar 2010, 16:29

cristian.ene scrie:Chiar asa....... se tot vorbeste si se scrie in special sunt deja sute de pescari care dau cu fibre de sticla E-Glass/S-Glass de la Seeker, Lamiglas sau compozituri de la Seeker, Lamiglas Kistler.

Cele mai bune modele construite sunt dintr-o bucata Seeker S-Glass Bass 706 power heavy, Lamiglas Skeet Reese E-Glass 706 ,Certified Pro E-Glass 665, sau din 2 bucati Seeker E-Glass MT 655.
IN functie de marimea nalucii si tipul ei mai sunt o multitudine de alte variante de lungini si puteri care au actiune de la moderat -fast la Extra Fast.

Pentru barca cele mai bune lungimi sunt de 6`6``ft si 7`ft. cand aud de 2.70m ma apuca :D
Si cam ce recomandari ai avea de la firmele respective pt pescuitul de pe mal la stiuca cu oscilante si voblere intre 6-3o gr? Mersi.

alex_kryter
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 06 Mar 2010, 13:32
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de alex_kryter » 10 Mar 2010, 16:53

la intrebarea asta astept si eu raspuns... multumesc

Avatar utilizator
razvi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 229
Membru din: 29 Noi 2009, 16:28
Contact:

:)

Mesaj de razvi » 10 Mar 2010, 19:35

Eu iti recomand, merge bine din barca, dar si de pe mal in zonele mai greu accesibile, acele GRASS & WOODS, la un buget frumos ( 280 - 310 RON ) o jucarie care face treaba buna:
Shimano Beast Master 2,13m One Piece
Putere: 15-40g
Actiune: medium-heavy
Blank: Carbon XT40
Greutate: 153g

Alegerea iti apartine. SUCCES & Fire `ntinse 8)

P.S. Eu sunt multumit de "ea" ;)
Pescuit. Natura si pasiune. Departe de lumea dezlantuita.

Scrie răspuns