Lanseta spinning pt un incepator...

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
MARINESCU ADY
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 29 Apr 2005, 18:21
Localitate: Bucuresti

Lanseta spinning pt un incepator...

Mesaj de MARINESCU ADY » 03 Ian 2006, 21:28

Salutare tuturor! M-am saturat de stationar si doresc sa-mi achizitionez o lanseta cat mai ieftina (dar sa fie de firma) cu care sa-mi fac ucenicia. Sunt multumit daca ma tine 1-2 ani si-mi suporta gafele de incepator. Vreau sa fie din bucati nu telescopica si sa corespunda cerintelor unui pescuit usor;clean,stiuca,biban etc.Mentionez ca pescuiesc pe rau (90% dintre partide).Pretul ei (bat+mulineta) sa nu depaseasca 1,5 mil. (si neaparat sa se gaseasca in magazin la Arrow.) Chiar nu stiu cum o aleg:
1echilibrare mulinetei cu batul
2Actiunea batului pe varf (gr)
3Numarul de rulmenti si firma mulinetei
4Capacitatea tamburului+frana etc. Stiu ca pt unii pun intrebari prostesti dar sunt incepator in ale rapitorilor...

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 03 Ian 2006, 22:45

1 -puterea
clean biban e una, stiuca e alta
la clean biban iti trebuie o lanseta UL, la stiuca o lanseta M sau MH

2 - actiunea
la clean biban merge ceva moderat, la stiuca merge fast sau extra fast

3 - lungimea
la clean bibaan un UL este in general scurt, la stiuca de pe mal merge ceva mai lung

4 - pretul
nu stiu ce ai putea sa-ti in banii astia

5 - lanseta universala
daca vrei un bat cu care sa poti pescui oriunde oricand iti trebuie un bat cu actiune moderat rapida, putere medie si o lungime medie
sa zicem un 2,10 m, 5-15 grame, moderat fast

in felul asta chinuit poti lansa pe distante scurte si rotative sau voblere mai mici, dar poti lansa la nevoie si oscilante de stiuca sa zicem
dai cu un fir foarte subtire cu naluci mici, dar pui textil obligatoriu la stiuca si dai teapa puternica, si apoi te rogi sa nu fie stiuca prea mare :)
cu un astfel de bat vei putea pescui dar nu va fi o placere

imi aduc aminte acum de primul meu bat de spinning, un bat fara nume, de 200 mii lei cu care dadeam la orice cu orice, si eram chiar multumit
si ma intrebam cum dreaq poti sa fii tampit sa dai 100 de dolari pe o lanseta ( daramite pe mai multe ? )
am aflat pana la urma.....

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 03 Ian 2006, 23:54

E nasol cu bugetul ala, nu poti spera la nimic decent. Parerea mea e ca mai bine mai strangi cateva luni (oricum e iarna) si iei ceva cat de cat rezonabil dpdv calitativ.
Cu lacrimi Bastus!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 04 Ian 2006, 09:46

Da' ce-ai dom'le cu Arrow?

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 04 Ian 2006, 09:48

daca vrei neaparat de la Arrow, poate roaga Marius pe cineva sa intre pe forum si sa-ti recomande ceva

Cristi_Aron
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 22 Sep 2004, 09:33
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Cristi_Aron » 04 Ian 2006, 10:19

Prima lanseta de spining cumparata de mine (cautand aceleasi caracteristici, adica pret mic si aplicatii "universale" de, ca pentru incepatori) a fost o lanseta Cabelas Classic, cumparata de la Aquamania, acum poate 2 ani. Excelenta pentru ce aveam eu nevoie atunci, dar cu unele mici hibe....(de, bugetul redus, din pacate se reflecta peste tot ); adica din cauza neglijentei la transport a sarit pastila inelului de varf, apoi am descoperit ca segmentul de pluta de deasupra mandrinei este gol pe dinauntru etc...
Oricum, pentru acei 1.300.000 parca cat a costat atunci, am pescuit cu ea doua sezoane fara s-o menajez deloc si n-am de gand s-o vand niciodata.
Asa ca, din partea mea, este o alegere excelenta pentru un incepator.

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 04 Ian 2006, 12:01

De la Arrow daca tii neaparat incearca un Ron Thompson ,mulineta pt spining in banii astia nu pot sa-ti recomand.Daca mai pui ceva poate iese de o Daiwa (cea mai ieftina este 1.200.000rol)sau o Okuma buna intr-un milion rol....

MARINESCU ADY
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 29 Apr 2005, 18:21
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MARINESCU ADY » 04 Ian 2006, 12:53

Multumesc tuturor care mi-au raspuns...
Ce nelamuri am (sa uitam pretul de achizitie...) :
-Cum imi aleg lanseta? CE ACTIUNE SA AIBA???(gr)???
-Ce raport de recuperare sa aiba mulineta??? CUM O POT DEOSEBI DE UNA CARE NU ESTE DE SPINNING??? si un nr minim de rulmenti
-unde vreau eu sa pescuiesc stiuca nu prea depaseste 1.5kg, predomina cleanul...asa ca vreau o lanseta usoara...

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 04 Ian 2006, 13:16

pai trebuie sa iei in considerare greutatea nalucilor cu care pescuiesti.
pt. clean, sa zicem ca dai cu voblere cu greutatea in jurul a 3 gr. in cazul asta alegi o lanseta care sa cuprinda aceasta valoare, de exemplu 2-8gr. sau 3-12, etc.

De la Arrow eu am Ron Thompson Monterra act. 5-18 gr. si sunt multumit de ea pt. clean. Altii s-au plans de aceasta lanseta. :roll:
Mulineta poate fi Okuma Avenger AV 15 sau AV 20, nu mai mare.
Ca raport de recuperare, 4,9:1 sau 5:1 e suficient. Nu ai nevoie de mai mult.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 04 Ian 2006, 14:55

Si eu cred ca un Ron Thomson Monterra de 2.10/5-18 gr+mulineta Okuma AV15 sau 20 te-ar multumi.Mie mis-a rupt o data Monterra,dar cu siguranta o fi avut un defect de fabricatie.Fiind in garantie,mi s-a schimbat segmentul rupt si de atunci am tras de ea mai mult decat trebuia si e ok.
Bine ai venit printre rapitori. :wink: :D
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns