Lanseta spinning de calatorie

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Sheniloiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 09 Apr 2010, 12:43
Localitate: Timisoara

Lanseta spinning de calatorie

Mesaj de Sheniloiu » 02 Dec 2011, 11:39

Buna ziua tuturor!
Nu am pescuit niciodata la spinning, dar ma tenteaza sa incerc. Dar, fiind mai comod din fire si avand ceva drum de parcurs pana la apa, sunt in cautarea unei lansete care sa ocupe cat mai putin loc. Am gasit asa ceva la Jaxon, in doua modele de baza:
- telescopica, cu lungimi de 2,1, 2,4, 2,7 sau 3 m, strans intre 0,57 si 0,58 m, actiuni 5 - 25 gr (cele de 2,1 si 2,4 m) sau 10 - 30 gr (celelalte);
- din 4 segmente, lungime de 2,1, 2,4 sau 2,7 m, desfacuta intre 0,58 ;i 0,74m, actiune 5 - 25 gr sau 10 - 30 gr.
Pe mine m-ar tenta modelul de 4 segmente, 2,1 m, 5 - 25 gr, 0,58 m stransa, deci mica.
Ar merge la rauri mai mici, canale sau din barca, la distante nu prea mari? Sau ar trebui sa merg pe 2,4 m?
Multumesc anticipat pentru sfaturi!

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 05 Dec 2011, 15:58

..........! :? Spinning, spinning, dar la ce vrei sa dai? La Clean, biban, salau, stiuca, avat sau somn? Orice ar fi, sfatul meu este sa nu te cramponezi in "usor de transportat si care sa nu ocupe loc". Nu vreau sa te simti jignit, dar eu "aud" prima data in viata mea pe cineva invocand o asemenea situatie. Iti spun prieteneste: nu iti alege batzul functie de spatiul din masina sau functie de alte aspecte care nu au nicio legatura cu pescuitul spinning!
Nu va faceti probleme! Cand vom trece Stixul, vom avea o pila... Sf. Petre a fost pescar :)

Petre D.
junior
junior
Mesaje: 69
Membru din: 31 Dec 2007, 17:43
Localitate: Brasov

Mesaj de Petre D. » 09 Dec 2011, 08:57

Cu cit numarul imbinarilor creste cu atit e mai slaba.Eu iti recomand una din doi elementi ...

Avatar utilizator
Adriann
veteran
veteran
Mesaje: 810
Membru din: 14 Sep 2008, 17:13
Localitate: Oradea

Mesaj de Adriann » 09 Dec 2011, 09:17

Cumpara-ti una telescopica daca esti atat de "comod"
:D :D :D
Nu iti cumpara din 100 de bucati. :D :D :D
Imagine

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 10 Dec 2011, 16:56

Ia uite ceva interesant aici, n-ai nimic de pierdut,nu-ti place una, folosesti pe cealalta, si cu 200 ron o ai acasa :wink: ( uita-te la toate pozele)
http://www.ebay.co.uk/itm/TRAVELLERS-SP ... 3090wt_932

Sheniloiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 09 Apr 2010, 12:43
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sheniloiu » 15 Dec 2011, 17:48

Scuze ca nu am mai trecut pe aici, chestii de sanatate!
Dupa cum am mai spus, ma intereseaza ca scula de luat in calatorii, unde un "pachet" lung de 1,4 m nu ar fi prea comod.
In principal m-am axat pe fly si feeder, asa ca lanseta aia fly/spinning nu ma incanta, mi-ar dubla echipamentul de fly exact la clasa 5, unde am cam ce imi trebuie.
Am mai gasit o lanseta de spinning din 4 bucati, la St.Croix. 100 dolarei la ei, cam 150 la ajungerea la mine. Oricum, o firma renumita.
Stiu ca mai multe imbinari scad calitatea lansetei, dar asta este, tre sa faci compromisuri.
Obiectiv - clean pe Timis, Bega, alte rauri mici din zona; avat, aceleasi locatii; stiuca, pe canale; orice alte "oratanii" care ar putea intra in raza de actiune. In orice caz, nu umblu dupa exemplare capitale, vreau sa diversific activitatea si sa ma distrez. Dupa cum spunea cineva intr-un banc, pestele prins tre sa se potriveasca la dimensiunile tigaii!

Scrie răspuns