Lanseta Savage Gear SG4

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
sinner
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 15 Feb 2021, 17:20

Lanseta Savage Gear SG4

Mesaj de sinner » 25 Mar 2021, 09:03

Salutare , sunt membru nou pe forum,dar va urmaresc de mult,mai ales sectiunea de echipamente. Acum vreo trei sapatamani am cumparat aceasta lanseta in varianta 12-35 gr si 2,51 m.Initial am luat-o ca lanseta de back-up.....pt Dunare,dar se poate folosi si pe lacuri adanci cu lansari lungi.Ca sa nu o mai lungesc,daca sunt doritori de un review ,cat de cat pertinent,o sa-l pun. :

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Lanseta Savage Gear SG4

Mesaj de albert.C » 25 Mar 2021, 11:01

chiar azi mi-a zis cineva de ea-caut pt un prieten nu foarte PRETENTIOS,cum e batul ?

sinner
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 15 Feb 2021, 17:20

Re: Lanseta Savage Gear SG4

Mesaj de sinner » 26 Mar 2021, 09:08

Batul,e OK,cui ii place pescuitul de pe mal.Cred ca nordicii au vrut sa inlocuiasca SG Finnezze, 2.51 si act 12-35 gr.Si au facut-o bine.In primul rand este un FAST.Pretabila si la pescuit de stiuca,avat,etc....Eu o folosesc 90% pt salau de pe mal.Personal eu am incheiat de mult colaborarea cu lansetele extra fast.Lanseta are o culoare verde military mat.Inel de plecare de 18mm,aceleasi inele de pe softlure,numai ca sunt gunsmoke....Ce mi-a placut tare mult la ea este dispunerea piulitei mandrinei pe spate.La modelul vechi chiar deranja la mana filetul pe fata(personal).Nu este o lanseta pt barca,chiar si modelul de 2,21m,din cauza gripului destul de lung,parerea mea.Cei care pescuiesc cu degetul pe blank....forget-it...doar sa ai aratatorul de vreo 20cm...Am pescuit-o cu gramaje intre 10-24 gr plus guma,si se simte OK....Dar cred ca daca pui jig mai mare de 26-28 gr...s-ar putea sa gafaie....repet nu am pus jig mai mare de 24 gr.Lanseurile sunt super ok,daca folosesti un fir Pe rotund.In rest ce nu mi-a placut,este vopseaua mata,care,bineinteles in transport alaturi de alta lanseta in tub oval Maver,s-a zgariat usor.....Per total,isi merita banii,detaliile sunt aproape premium...in dril e ok...Doar trebuie scuturata in mag.

Scrie răspuns