Lanseta Light/Ultra Light

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

robert-bogdan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 01 Oct 2016, 13:45

Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de robert-bogdan » 24 Oct 2016, 23:10

Salutari dragi pescari de rapitori. sunt nou in aces domeniu venind din lumea stationarului. In primul rand nu planuiesc sa pescuiesc din barca ci doar de pe mal. Caut o lanseta UL/L pana in 700 lei. dar care sa fie demna de acesti bani. cateva sugestii? Va multumesc! Mai am un Cormoran Jaala 2.10 M, 2-12 grame puterea. vreau ceva mai fin. care sa lucreze mai cu talent daca ma intelegeti :)) pestii tinta biban clean.

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de andreisavin » 25 Oct 2016, 08:07

Incearca Favorite Rockstar 2.03m 0.8-5g. Eu o am din vara si sunt foarte multumit de ea.O gasesti la Marele Peste.Sau mai poti pune ceva bani si sa iti iei Favorite Solo.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de Spring » 25 Oct 2016, 08:27

uite aici:

http://www.totalfishing.ro/lanseta-fenw ... 50863.html

Daca ai buget merita sa iei una americana dedicata pastravului, are actiunea specifica pentru ce trebuie la noi cand dai la clean.

mai e si asta:
http://www.totalfishing.ro/lanseta-fenw ... 50862.html
dar e mai puternica decat prima, e un light. Daca ai Jaala mai bine o iei pe cea UL care e si mai lunga. de 2.20m.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de stefanflorin » 25 Oct 2016, 08:53

Recomandarile colegului Spring sunt foarte ok, dar cea care mie imi place cel mai mult este seria Black Arrow de la Sportex si anume varianta 2.10 si 1-7g http://www.totalfishing.ro/lanseta-spor ... 51064.html care din punctul meu de vedere este cea mai apropiata de un custom, lucratura impecabila, inele adecvate, echilibrata f. bine si un blank excelent insotit de 10 ani de garantie.
Urasc atarnatorii!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de adrian99 » 25 Oct 2016, 09:04

robert,daca pescuiesti cu naluci reactive pe ape fara curent(lacuri,canale,diferite acumulari)poti sa mergi pe o actiune moderat-rapida care sa devina parabolica-n drill.
insa daca pescuiesti pe ape care au curent puternic,vaduri stranse unde ai nevoie de precizie maxima ar trebui ceva fast cu progresie-n drill
nu stiu cum sunt cele de la fenk,nu le-am probat insa talonul este foarte scurt favorizand obosirea incheieturii.
ultima lanseta prezentata de stefan pare cea mai buna alegere.mai ales ca lucreaza intr-un magazin de pescuit renumit sia re ocazia(macar la "rece")sa testeze produsele

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de andreisavin » 25 Oct 2016, 11:22

Sportex-ul ala are 109 grame...nu mi se pare deloc UL...poate doar prin actiune...Vezi ca vindea cineva pe forum o lanseta St Croix...poate ti se potriveste.

robert-bogdan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 01 Oct 2016, 13:45

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de robert-bogdan » 25 Oct 2016, 12:49

Eu am gasit cautand pe net asa ceva.. pareri? http://www.totalfishing.ro/lanseta-berk ... 64298.html
poate pentru unii nu conteaza insa mie daca nu imi place cum arata poate sa fie cel mai bun din lume. nu imi trebuie. Si iti multumesc foarte mult de explicatii domnul adrian99. zonele tinta sunt lacuri(baraje) si ape curgatoare fara curent puternic.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de adrian99 » 25 Oct 2016, 13:29

cu multa placere

doar adrian,fara "domnul"

:wink:

daca ai ocazia mergi prin magazine
sigur vei gasi ceva...

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de andreisavin » 25 Oct 2016, 13:32

Ala este un alt UL cu greutate de 113 grame...din punctul meu de vedere, o lanseta UL trebuie sa fie sub 100 de grame...

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta Light/Ultra Light

Mesaj de cristian.ene » 25 Oct 2016, 15:49

Andrei Savin,

are clar dreptate greutate este un indicator al puterii reale oricat e blankul de generatie mai veche si contine mai multa rasina in compozitie.

In primul rand un blankul UL are un fir recomandat 1-4 lb sau 2-6lb.ce este peste acesta putere intra in clasa Light (2-8lb, 4-8lb. 2-9g).Ca putere de aruncare reala sunt blankuri capabile sa arunce 1-4g (nu mai mult) sau 2-6g .
Ce mai fin UL cu care am pescuit este Phenix Mirage 6`7``ft care arunca real 1-4g desi este montata cu inle Fuji KR Micro.Mm pescuit cu ea exclusiv la pastrav de rau si biban unde este exceelnta dar la pesti mai mari in zone dificile e prea putin puternica. Am vandut-o pentru era extrem de specializata, desi perfecta pentru biban cand manca slab sau la pastrav de rau.

http://www.phenixrods.com/products/trout-fly/mirage/

Ca idee blankul are doar 25g cu tot cu componente ,,grele,,flull grip pluta l-am scos sub 80g, dar cu componente mai usoare probabil 70g este perfect realizabil.

Vezi aici Mirage http://conceptcustomrods.ro/cateva-proi ... -din-vara/

Am mai pescuit cu NFC SM , St Croix SC3 ,Fenwick modele vechi si toate au avut puteri mai mari decat Mirage cu toate acestea lansetele finite nu au cantarit niciodata mai mult de 85-90g.

In general blankuri reale de calitate UL in jur de 2m cantaresc 15-30g si componentele intre 45-55g daca pun unele medii ca greutate la maner si inele Fuji KR. Un maxim de 85-90g indica o lanseta real UL cu cele mai grele componente.
Daca se folosesc inele non KR micro comportamentul blankului va fi clar alterat de greutatea suplimentara a unor inele mai mari si grele raportat la blank :wink: adica revenire prea lenta vibratii suplimentare.

Scrie răspuns