Lanseta jig de spin 7 feet vs 7'6 feet

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

zander22
senior
senior
Mesaje: 429
Membru din: 23 Apr 2012, 19:00

Lanseta jig de spin 7 feet vs 7'6 feet

Mesaj de zander22 » 28 Ian 2016, 21:19

Salut,

Ma bate gandul sa-mi fac o lanseta Medium custom de spin de 7'6 picioare pentru jigging de pe mal pe un blank de 5/8 Oz(18 grame)
O sa o pescuiesc exclusiv de pe mal cu jiguri de la 5 grame pana la max 14 grame plus jelibonul de rigoare cu fire textile subtiri X8(0,08-0,14 mm) la distante mari.Lanseta o sa fie dintr-o bucata si senzitiva 8) ...nu le suport pe alea din doua bucati. :D
Pana acum am pescuit in general cu lansete de 7 , 7'2 chisoare de pe mal...toate pe care le am in dotare sunt 1 piece.Cu fire subtiri si o mulineta usoara Shimano de 2500-3000 am lansat suficient de departe dar uneori simteam nevoia de 5-7-10 m in plus.(deh pesti erau foarte departe de mal si dadeau pe capat de lanseu :wink: )
Cam cu cat ar creste distanta lanseului maxim daca lanseta are 15-18 cm in plus?7 feet(213 cm) vs 7'6 feet(231 cm)?
E vorba de 2-3 metri sau poate ajunge la 7-10 metri cu inelarea corespunzatoare?
Va rog raspunsuri fara mistouri gen a mea e mai lunga si arunca mai departe :) ...chiar sunt curios sa aflu niste pareri avizate :roll:
Poate a facut cineva ceva teste cu lungimea lanseului maxim...gen arunc cu x metri mai mult cu 7 grame daca lanseta-i mai lunga cu 5-10 cm
De asemenea ce inelare se impune pentru lanseuri foarte lungi?stiu ca era ceva scris pe forum referitor la acest topic dar nu am timp sa caut
Hai ca o fi un topic interesant
Merci anticipat de raspunsuri :mrgreen:

P.S. Barca inca nu imi iau,nu am timp mult sa dedic pescuitului....asa rezolvam deja problema lungimii lanseului :headbash:

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Lanseta jig de spin 7 feet vs 7'6 feet

Mesaj de RYOBI » 28 Ian 2016, 21:47

E relativa treaba cu crescutu distantei de lansare depinde mult de intreg ansamblu lanseta+fir+Greutate jig +mulineta, una de 7" care se incarca bine si nu e x-fast lanseaza mai bine decat un 7'6 fast de exemplu avantajul il ai in controlul naluci plus drill dezavantaj la transport exista riscu sa nu o poti duce cu orice masina
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Lanseta jig de spin 7 feet vs 7'6 feet

Mesaj de fishmaster56 » 28 Ian 2016, 21:57

Castigi ceva dar nu cat speri tu. Eu dau la jig cu un Heracles Black Weapon de 7' si 5/8 oz (din doua bucati) si fir Daiwa Tournament de 8 lbs...parca. Unul din prietenii de gumareala da cu un Legend Elite de 7'6" tot de 5/8 (dintr-o bucata) si fir asemanator, ambii cu mulinete de 2000. Arunca mai departe cu vre-o 3-4 metri, maxim 5, nicidecum mai mult. Uneori acei 4-5 metri pot conta daca acolo ai structura unde stau dintosii, dar numai atunci. Cat te pot ajuta inelele...aici n-as sti sa-ti raspund.

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Lanseta jig de spin 7 feet vs 7'6 feet

Mesaj de Dan Stefan C. » 29 Ian 2016, 10:12

Pe langa lungimea lansetei, distanta la care lansezi este influentata si de pozitionarea inelelor pe blank, grosimea firului si felul in care este impletit, felul in care se incarca lanseta cu greutatea nalucii pe care o folosesti precum si de modul in care este asezat firul pe tamburul mulinetei. In general vei castiga ceva distanta cu o lanseta mai lunga dar nu atat de mult pe cat te astepti.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Lanseta jig de spin 7 feet vs 7'6 feet

Mesaj de Zamfi » 29 Ian 2016, 11:08

Strict legat doar de lungime nu cred ca 18 cm in plus iti pot aduce 7 m in plus in lanseu.Deci trebuie sa privesti ansamblul si aici ...e deja alta poveste.Insa eu as merge cu 7'6" pentru mal chiar daca as lansa cu un metru mai putin! :wink:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Lanseta jig de spin 7 feet vs 7'6 feet

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Ian 2016, 11:53

De pe mal lanseta mai lunga te ajuta sa abordezi mai bine locurile aflate la distanta mai mare pe ape mai adinci.Cea scurta e mai potrivita la un pescuit mai indeaproape,si ape nu asa de adinci.
Ca sa obtii maximum de distanta este nevoie ca lanseta sa fie elastica pe varf,insa nu prea mult,doar cat sa se arcuiasca optim sub greutatea naucii.Mai au influenta in lungimea lanseului tipul de inelare,evident firul, si forma gumei.Unele gume care au portanta mare si flutura in aer si oricat de bine ar fi echilibrat combo-ul nu poti lansa la distante extreme..
Trebuie sa iei in considerare ca pe distante extreme vei fi foarte tentat sa folosesti si cicade sau pilkere,naluci uneori mai eficiente decat jigul,si care se lanseaza f. bine.In cazul asta , mulineta trebuie sa fie capabila sa reziste la vibratia cicadei,daca o folosesti intens..O cicada mica si grea permite si un fir ceva mai gros,motiv pentru care un tambur de schimb la mulineta nu strica..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
hegedusalin
veteran
veteran
Mesaje: 743
Membru din: 05 Ian 2008, 17:49
Localitate: Tg mures

Re: Lanseta jig de spin 7 feet vs 7'6 feet

Mesaj de hegedusalin » 29 Ian 2016, 14:47

Cred ca la fel de important pt distanta este si mulineta. 8)

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Lanseta jig de spin 7 feet vs 7'6 feet

Mesaj de SF » 30 Ian 2016, 20:47

zander22 scrie:Salut,

Ma bate gandul sa-mi fac o lanseta Medium custom de spin de 7'6 picioare pentru jigging de pe mal pe un blank de 5/8 Oz(18 grame)
O sa o pescuiesc exclusiv de pe mal cu jiguri de la 5 grame pana la max 14 grame plus jelibonul de rigoare cu fire textile subtiri X8(0,08-0,14 mm) la distante mari.Lanseta o sa fie dintr-o bucata si senzitiva 8) ...nu le suport pe alea din doua bucati. :D
Pana acum am pescuit in general cu lansete de 7 , 7'2 chisoare de pe mal...toate pe care le am in dotare sunt 1 piece.Cu fire subtiri si o mulineta usoara Shimano de 2500-3000 am lansat suficient de departe dar uneori simteam nevoia de 5-7-10 m in plus.(deh pesti erau foarte departe de mal si dadeau pe capat de lanseu :wink: )
Cam cu cat ar creste distanta lanseului maxim daca lanseta are 15-18 cm in plus?7 feet(213 cm) vs 7'6 feet(231 cm)?
E vorba de 2-3 metri sau poate ajunge la 7-10 metri cu inelarea corespunzatoare?
Va rog raspunsuri fara mistouri gen a mea e mai lunga si arunca mai departe :) ...chiar sunt curios sa aflu niste pareri avizate :roll:
Poate a facut cineva ceva teste cu lungimea lanseului maxim...gen arunc cu x metri mai mult cu 7 grame daca lanseta-i mai lunga cu 5-10 cm
De asemenea ce inelare se impune pentru lanseuri foarte lungi?stiu ca era ceva scris pe forum referitor la acest topic dar nu am timp sa caut
Hai ca o fi un topic interesant
Merci anticipat de raspunsuri :mrgreen:

P.S. Barca inca nu imi iau,nu am timp mult sa dedic pescuitului....asa rezolvam deja problema lungimii lanseului :headbash:

Stimati forumisti !

Profit de intrebare si intreb la randu meu , vad ca intelegeti , cunoscatori , deh , nu ca mine :oops:

Va rog , lungimea optima a unei lansete pentru pescuit cu jighead plus soft , jighead pana in 14 gr plus jelibonu de rigoare , sa presupunem ca dau cu mosoru maxim (in cazu asta as merge 100% pe un Stella :D ) , sa presupunem ca batu ii inelat dupa ultimile rigori tactice , evident cu ultimu super fir in minima grosime ce suporta lanseul cu 14 gr plus guma , si o tehnica exceptionala de lanseu , deci simplu , sa zicem ca avem totul mai putin lungimea minima a lansetei !
Imi puteti spune , aproximativ ,lungimea lansetei peste care lanseul cu 14 gr plus jelibon scade , de ex. !

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Lanseta jig de spin 7 feet vs 7'6 feet

Mesaj de ULK » 30 Ian 2016, 23:37

Nu cred ca stie nimeni raspunsul exact. Dar, o lanseta mai lunga intodeauna va arunca mai departe ca una mai scurta..daca restul conditiilor sunt constante. E la mintea cocosului. Bineintles, cu cat diferenta de lungime intre ele este mai mare, cu atat vor lansa mai departe.

Deci ca si raspuns la intrebarea initiala din topic, mare diferenta nu va fi intre 7' si 7'6" in distanta de lansare, dar va fi cu siguranta una observabila...ca, va conta sau nu aceasta diferenta in practica de zi cu zi, va depinde de circumstante. In majoritatea cazurilor eu zic ca nu. Dar, tot asa de adevarat este ca uneori (rar de tot) te va scoate din belea. Daca, deci DACA ...stii ca pescuiesti des la limita distantei de lansare (adica ai prezentari doar la capat de lanseu din diverse motive), atunci clar este mai bine sa alegi pe cea mai lunga. Te va ajuta.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Lanseta jig de spin 7 feet vs 7'6 feet

Mesaj de semlecangheorghe » 31 Ian 2016, 08:29

Pt. mine 7.6ft e lungimea ideala de pe mal pentru ne-reactive..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns