Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de grey-wolf » 17 Apr 2014, 16:45

Danone
pentru mine locul acela e inutil pt ca bateria mea nu incape acolo ( 100 Ah ) . in plus nici nu imi convine sa adaug prea multa greutate in spate . acolo sta ancora si tot acolo se aduna apa care intra in barca din diverse motive ( ploaie , valuri , de pe sfoara ancorei ) . in poza vezi unde e bateria mea ( 35 kg ) eu stau exact in fata ei pe balonul opus atunci cind navighez si imi serveste si pe post de contragreutate ( eu 110 kg ) . daca as pune ( ca in poza ta ) bateria ( 35 kg) , ancora ( uzuala 5 kg ) , motor ( 9kg ) eu ( 110 kg ) toate acestea in spate barca ar sta tot cu nasul pe sus si ar fi teribil de dezechilibrata , in plus ar pierde foarte mult din viteza de deplasare care ori cum e mica la un electric de 34 lbs . eu am incercat si modelul respectiv de incarcare :lol: sa vezi ce amuzant e pe valuri de 40/50 cm :lol: . te c aci pe tine de ris si iti sta inima in loc de la atita amuzament mai ales cind vintul iti sufla din fata si iti mai ridica si el botul barcii de parca valurile nu sunt de ajuns . in plus e groaznic de manevrat , te intoarce vintul si valul foarte usor . prefer stilul meu de incarcare care tine barca cit mai orizontala pe apa si scufundata cit mai putin . adica asieta dreapta si pescaj cit mai egal .

in legatura cu fundul barcii desumflat total . cu o podina pe toata suprafata barcii si taiata la o dimensiune corecta
nu cred ca e nici o problema . si apa opune o rezistenta nu e ca si cum ai sta in aer . sa nu uitam ca sunt o multime de barci care au podea de tego fara a avea si fund gonflabil . ca or fi mai bine lucrate e foarte adevarat .

Grizzly vezi ca simbata nu e nici o sarbatoare . :wink:
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de danone » 18 Apr 2014, 10:09

Grey . Intr-un fel ai dreptate. Fiecare isi aranjaza dupa propriul confort. Si eu am 100 kg si o baterie de 90Ah si imi convine ca barca sta un pic cu botul ridicat pt ca am vazut ca inainteaza mai bine pe apa si am observat ca nu consuma atata curent.
Cat despre fundul barcii desumflat total raman la aceeasi parere. Apa chiar ca nu opune rezistenta. Incearca sa plutesti numai cu fundul dezumflat si cu podina de tego fara aer in baloane si vezi cum se duce totul la fund ca si cum ai fi suspendat in aer.

Grizzly vezi ca simbata nu e nici o sarbatoare , dar in loc sa tai tego ar fi mai practic sa tai mielul ...de Paste. :lol:
Sarbatori fericite.

marius35
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 08 Dec 2013, 19:25
Localitate: Focsani

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de marius35 » 18 Apr 2014, 17:51

http://www.rapitori.ro/forum/barca-gonf ... 30956.html
barca respectiva e la un magazin din Focsani la pretul de 980ron intradevar nu arata rau, cei de la magazin nu stiu prea multe despre ea e model nou 2014 pana acum au avut doar Mariner si Seahawah ll pe care le asteapta dupa paste , :respekt: pot spune si numele magazinului?

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de old_radu » 18 Apr 2014, 18:05

...barca este de la Bestway , se numeste Exploris Hydro-Force , se gaseste si la mine in oras , la Dedeman , la pretul de aprox. 900lei
...mai multe detalii aici :

http://www.riboco.com/index.php?lng=EN& ... s-Boat-kit

...se pare ca este o concurenta serioasa pentru multe alte barci din aceasta gama.

marius35
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 08 Dec 2013, 19:25
Localitate: Focsani

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de marius35 » 18 Apr 2014, 18:51

Da , si astept sa vad ce aduce la Dedeman si dupa sarbatori dupa care ma hotarasc , am vazut-o si nu arata rau deloc din punctul meu de vedere :)

Scrie răspuns