Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de grey-wolf » 14 Apr 2014, 23:50

incearca o podina si vei pescui asa
Imagine
toata ziua fara probleme indiferent de valuri . cine vrea pe podina poate pune si un balansoar nu doar un scaun
incerc miine sa va pun o poza cu podina pt Seahawk cu dimensiunile si forma .

poza e asa cum e intentionat pentru ca unele locuri e mai bine sa ramina ,, in ceata " :wink:
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de danone » 15 Apr 2014, 09:29

Si eu am un Seahawk II dar m-am saturat sa tot stau in fund, de la o anumita vreme (4-5 ore de pescuit) nu ma mai pot incovoia de sale. In picioare nici vorba sa pot sta. Vreau sa-mi iau o alta barca cu podina rigida fie gonflabila cu inalta presiune fie cu tego/aluminiu. As inclina spre prima varianta in ideea ca e mai usora si sunt mai accesibile montarea , transortul si depozitarea. Dar astept pareri in legatura cu ambele variante.

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de grey-wolf » 15 Apr 2014, 18:29

Iaca podina cu dimensiuni cu tot . tego de 10 mm antiderapant ( pe fata ascunsa din fotografie )
Imagine

In cazul in care va apucati de treaba o coala de tego o puteti impartii la 3 oameni garantat . daca nu ma insel are 250 x 125 cm . era suficient si tego de 8 mm dar eu nu am gasit la momentul respectiv . eu o folosesc cu podeaua gonflabila unflata ! pentru a cistiga ceva inaltime la balon ( comoditate la sezut ) se poate folosi si cu podeaua desunflata total dar atunci trebuie alte dimensiuni ! cu podina si podeaua unflata ( nu beton ) pot sa sar in barca linistit cu toate chilele mele (110 ) . dpmdv eu zic ca merita investitia si putina munca necesara . slefuiti canturile si dati 2 sau 3 straturi de lac pe ele .

Va doresc : spor la mesterit
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de grey-wolf » 15 Apr 2014, 18:37

Am uitat sa precizez si nu mai pot modifica mesajul anterior : podina cintareste 5,5 Kg
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de danone » 16 Apr 2014, 08:20

Inteleg ca partea mai ingusta a podinei (50 cm) este cea care vine in spate? Pana unde ajunge podina pe lungimea barcii?

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de grizzly » 16 Apr 2014, 19:17

@ grey-wolf: mi-ai dat de lucru pentru weekendul asta, multumesc pentru idee si rabdarea pentru prezentarea ei. am notat, ma apuc de treaba:)

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de grey-wolf » 16 Apr 2014, 19:20

podina este conceputa pentru partea din spate a barcii . in fata ajunge pina in zona valvei de unflare a fundului iar in spate ramin cam 15 cm neacoperiti . eu asa am considerat-o utila mie , in spate era inutil dpmdv sa ajunga pina in balon ,zona aceea fiind foarte ingusta si este ori cum nefolosita . era risipa de material ca sa o acopar . in fata am dorit sa ajunga doar pina linga valva podelei , eu dormeam foarte multe nopti in barca si am preferat ca coastele mele sa doarma pe MOALE :D ( si acum dorm in barca dar in alta mai mare :lol: ) caut o poza si daca gasesc o postez .
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de grey-wolf » 16 Apr 2014, 22:37

Imagine

E o poza foarte veche (dar singura utila ), primul seahawk II nu cel pe care il am in acest moment dar e cam acelasi lucru , cam aceeasi suprafata acoperita , acelasi croi , singura diferenta e ca in aceasta poza podina era din 2 buc pt ca asa am avut atunci materialul . asta o tineam imbracata in cirpe , nu era antiderapanta si aluneca ca dracu" mai ales daca prindea ceva mucus pe ea .
Poze cu podina actuala nu am gasit .
grizzly scrie:@ grey-wolf: mi-ai dat de lucru pentru weekendul asta, multumesc pentru idee si rabdarea pentru prezentarea ei. am notat, ma apuc de treaba:)
Cu placere . Ma bucur cind pot sa fiu folositor .
Vei vedea ca merita sa ai podina la barca , iti va placea atit de mult incit nu vei mai concepe sa iesi la pescuit cu barca fara podina . Va fi o schimbare majora .

Spor la mesterit .
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de danone » 17 Apr 2014, 09:14

Grey
Eu imi tin bateria chiar in capatul in care zici tu ca e inutil. Imi incape la fix acolo intre cele doua urechi de pe baloane de care era fixata o geanta de plastic(pe care am desfiintat-o) si o imobilizez de barca cu snurul de matase cam cum se vede in poza http://www.easycarryboats.com/files/186 ... 20Raft.jpg
In legatura cu fundul barcii , am vazut pe aici o recomandare ca poate sa nu fie umflat. Eu cred ca nu e bine ca fundul barcii sa nu fie umflat deloc, deoarece toata greutatea pescarului, bateriei si a echipamentelor din barca se vor sustine doar pe lipitura conturului fundului barcii , ceea ce este foarte riscant. Te poti trezi ca fundul se rupe pe contur si te duci la fund prin inelul baloanelor. O umflare cat de cat (100 l aer) poate sa sustina o greutate de 100 kg (volum de apa dislocuit).

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Kolibri & SEAHAWK II - mare dilema de incepator.

Mesaj de danone » 17 Apr 2014, 09:16

grizzly scrie:@ grey-wolf: mi-ai dat de lucru pentru weekendul asta, multumesc pentru idee si rabdarea pentru prezentarea ei. am notat, ma apuc de treaba:)
Grizzly, weekendul asta sunt Pastele :shock:

Scrie răspuns