jig

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 12 Iul 2004, 12:20

jiguri e bine sa ai multe diferite si le alegi la fata locului, in functie de conditii. lungimea tijei carligului e un factor, trebuie sa iasa varful undeva la jumatatea corpului shadului, acolo unde e aripioara la un pestisor de dimensiunea aia, sa zicem. daca ai o singura marime de shad, atunci iti trebuie jig-uri turnate pe carlige de aceeasi marime, doar greutatile sa fie diferite.

greutatea se alege in functie de adancimea unde vrei sa-l pescuiesti (aici mai ai ca factori grosimea firului si puterea curentului). de pilda intr-o balta de 3m adancime poti pescui foarte bine pe fund cu fir de 0.16 si jig de 2-3g, combinatie care ti-ar fi utila pe un lac de acumulare doar daca vrei sa-l pescuiesti intre ape. pentru salau, in curent slab si 5m adancime cred ca un jig de 7g e suficient. poate 10g.

daca e curent puternic, jig-uri de 10-14, cel mai greu 17g, mai sus n-am folosit pana acum. dar nu pot pescui bine cu unul de 17 uneori pe olt in apa de 7m, atat de tare e curentul, asa ca imi voi lua si de 20g sa testez sa vedem cum bat.

eu prefer jig-urile usoare si momente mai lungi de asteptare pana ajunge pe fund, evolueaza timp mai indelungat pe cadere daca capul de jig e mai usor, asta e motivul. si de obicei atacurile vin pe cadere.

oricum, greutatea o alegi testand, adica pui unul si vezi, daca nu simti fundul mai cresti greutatea, progresiv, pana simti ca pescuiesti bine acolo unde vrei tu. oricum, o sa vezi ca nu-i mare filozofie, e chiar mai simplu decat la viu, nu ai monturi, noduri complicate si nici momente de asteptare.

ca sa vezi cat de repede se scufunda, procedezi ca la lingura, il lasi langa mal si vezi cat merge pe secunda, apoi numeri in gand dupa ce lansezi si o sa stii cat de cat cam la ce adancime evolueaza (cand dai intre ape).

fir intins!

PS_daca mai ai intrebari gasesti o adresa de mail pe pagina mea de profil.
hai sa-i lasam pe baieti sa dezbata raportul de eficienta plastice vs live bait, daca tot ai deschis tu subiectul :)

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 12 Iul 2004, 12:23

apropo de jig-uri, americanii pescuiesc si cu pestisori vii pe jig, sau lipitori ori alte alea. asa ca daca iti cumperi, le poti testa si cu momelile in care ai tu incredere. e un pic principiul monturii drakovitch, doar ca e mai simplu.

aseara reciteam o carte de pescuit publicata in 52..aia discutau la momentul ala de spinning si jigging la un nivel mult mai avansat decat noi aici, in 2004. cam trist, zau asa.

respect!

Scrie răspuns