Japoneze sau custom pentru clean

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de tanase_cornel » 29 Iun 2013, 21:28

Personal am luat si biban destul de mare cu ea, insa e drept, pe lac. http://taselures.com/o-zi-de-pescuit-la ... -muntelui/
Ultimul film.
Nu o recomand pentru jiguri, pentru ca e prea moale pe varf, insa are dreptate D-ul. Ene. E pentru naluci de 3 maxim 4 grame. Pe rau unde stiu ca ar putea intra frecvent pesti de peste kg. si eu as merge pe ceva mai puternic, din clasa light sau medium light.
Ca sa fiu on topic, custom oricand, pentru ca iti poti personaliza lanseta dupa stilul tau de pescuit.
:respekt: Sanatate!

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de cristian.ene » 29 Ian 2014, 18:05

Azi am vazut o lanseta foarte atent lucrata in toate provintele se numeste Favorite Synapse model 6`6``ft. 4-6lb. 1-5g actiune mod-fast din 2 bucati.

Eu zic ca puterea reala este de la 2lb si arunca bine naluci de la 1-5g dar se pot folosii si fire de 2lb. fara probleme la pesti mai mari

1. Blankul usor dar nu extrem de subtire sau fragil

2.Actiune perfecta de voblere mici sau pentru jiguri usoare

3. Actiunea este mai permisiva decat la unele blankuri UL St.Croix sau NFC dar este ceva mai rapida decat un Phenix Mirage si ceva mai puternica

4. Blankul este elastic dar cu revenire buna

5.Montata cu inele Fuji TATSG(20) , TLSG si TLBDSG top LG in stil micro si este montata bine

6. Maner custom cu mandrina Fuji IPS si EVA de calitate ,mandrina cu acoperire Soft Touch, piulite din grafit

7. Finisaje de top

8. Pretul ok pentru blank,componete si manopera de top

horiavd
senior
senior
Mesaje: 300
Membru din: 03 Mai 2004, 14:10
Localitate: de regula, pe vreo apa...

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de horiavd » 30 Ian 2014, 13:35

Daca vorbesti despre Favorite posibil sa fie ceva de prin Ukraina sau distribuite de ukrainieni. In 2012, la Campionatul Mondial din Barca, Kerson, Dniepr...erau unii care prezentau aceste bete. La final, am intrat si eu in posesia unuia...un MicroJig de 2.30 cu blector alb pe varf. Belea la biban!

Scrie răspuns