Japoneze sau custom pentru clean

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de cristian.ene » 19 Iun 2013, 07:50

Razvan,

a facut doar niste observatii si atat
in poza cu ineleul de plecare se vede eticheta cu Kigan

In gama Major Craft lansete buen sunt de la Slicer (inlusiv ) in sus adica blankuri bune si montaj cu componente de calitate adica lansete de 200-350$ in Japonia

Am pescuit cu un Corkish in toamna trecuta si m-a impresionat actiunea specializata pe naluci soft si varful foarte fin din pacate lanseta cam scurta 6`ft. nu era ideala penrtu pescuit de pe mal dar ideala din barca.

Lanseta contruita lui Spring este pe un blank NFC pe care am si eu o lanseta montata cu inele KR

Trout & Panfish FW 702-2 (IM) 7' 0" 2 4-8 1/16-5/16 Light Fast $157.00

care este un pic cam tare pentru micro naluci(07-1.5g) si e prea puternica pentru cleni sub 30cm, am prins in primavara cleni de 25-27cm si nu se indoaia mare lucru.

Avantajul este ca poate fi folosita la biban cu orice tip de naluci avat,pastrav de lac sau pe rauri mari sau la salau pe ape nu mai adanci de 3m.

Am adus si blankul model SM si grafiitul cu modul mai jos este ideal pentru reactive pentru ca este mai elastic, actiunea este aproape identica.

Blankuri ok sunt si cele de la St.Croix UL SCII doar modele 1piece care sunt mai fine pe varf, SCIII sunt cam rapide si orintate spre biban si jigging plastice.

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de fishi » 19 Iun 2013, 18:55

vali stratonov scrie:
fishi scrie:Basspara nu cred ca se(mai) fac in Japonia.
Nici nu a zis nimeni ca se fac in Japonia, domnule coleg ....se fac FIX in China .
Major Craft e un brand f.prezent prin Japonia ... ceea ce e putin altceva . :wink:

Domnule coleg,topicul se numeste:

,,Japoneze sau custom pentru clean''


eu ma refeream la prima parte...Japoneze.....multe produse sunt ,,prezente'' in Japonia dar nu sunt ,,Japoneze''


ca sa revin la topic cred ca as merge pe asta:
http://fishing.tenryu-magna.com/en/trout/rayz.html

opinie personala

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de vali stratonov » 19 Iun 2013, 19:09

,Japoneze sau custom pentru clean''
Da, da domnule coleg "japoneze" era in titlul dar omul voia ceva "japoneze" low buget ... :lol1: :lol1:
Ia uite aici:
ca buget cat mai putin posibil
De aceea am "extins " japonezele si la produsul basspara prezent in Japonia plus ca era si din clasa UL. :lol: :lol: ... :respekt:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de vali stratonov » 19 Iun 2013, 19:10

,Japoneze sau custom pentru clean''
Da, da domnule coleg "japoneze" era in titlul dar omul voia ceva "japoneze" low buget ... :lol1: :lol1:
Ia uite aici:
ca buget cat mai putin posibil
De aceea am "extins " japonezele si la produsul basspara prezent in Japonia plus ca era si din clasa UL. :lol: :lol: ... :respekt:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de cristian.ene » 19 Iun 2013, 19:51

http://www.plat.co.jp/shop/catalog/defa ... h/26_2288/

o lanseta foarte buna dar cu toate taxele se duce lejer spre 500$ si la modele lungi peste 7`ft. costa mai mult de 500$.

Cu 500$ poti sa faci 2 lansete custom una pe blank de grafit(up to 150$) si alta pe blank de fibra/grafit(50-60$) cu inele Fuji KR.

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de fishi » 19 Iun 2013, 20:43

Parca nu as da o japoneza(made in&for Japan) pe nici un custom,indiferent de cine e facut.

Avatar utilizator
tyrael
veteran
veteran
Mesaje: 2546
Membru din: 03 Aug 2012, 15:19

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de tyrael » 19 Iun 2013, 21:30

fishi scrie:Parca nu as da o japoneza(made in&for Japan) pe nici un custom,indiferent de cine e facut.
Adevarat graiesti, sunt de aceeasi parere
www.spinningclub.ro

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de cristian.ene » 20 Iun 2013, 07:41

Asa suna topicul

,,vreau o lanseta pentru clean, m-am mgandit la o japoneza, dar poate m-ar satisface si un custom.
lungime 6.6 - 7, 1 sau 2 buc, dar as pefera 1 buc.
ca buget cat mai putin posibil,,

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de tanase_cornel » 26 Iun 2013, 23:07

Iti recomand blankul Mirage de la Phenix. Este foarte senzitiv si se descurca si cu clenii trecuti de prima tinerete. http://taselures.com/o-lanseta-ca-o-bijuterie/

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de cristian.ene » 28 Iun 2013, 13:24

Mirage sunt blankuri exceptionale pentru naluci pana in 2.5g dar nu le vad pescuind bine naluci mai maricele sau portante mai grele de 3g.

In zone dificiele pe rau sau lac o lanseta de putere Light face fata mai bine unor cleni de peste 40cm in zone cu pomi si structuri in apa. Daca mai pui ca pescuiesti de pe mal si trebuie sa fortesi si pesti de 30-35cm si eventual sa-i drilezi in forta sau sa-i ridici chiar din lanseta uneori cand nu ai acces la apa nu vad bine o lanseta super UL cum este Phenix Mirage.

Eu vreau in Mirage pentru naluci de 0.5-1.5 g pentru pescuit pastravi pe rauri mici si la biban cu micro jiguri(1-2g) acolo il vad sa exceleze.

Scrie răspuns