Japoneze sau custom pentru clean

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de cristian.ene » 14 Iun 2013, 20:46

blankuri de top pentru clean au si T - Russell cu actiuni progresive si varfuri fine tubualre.

Au aparut si blankuri de spinning hightech produse de Reglass seria Recast cu cele mai bune tehnologii impumutate de la tehnologiile de grafit,compozituri, nanotehnologie folosite la rubesiene si vergi.

Revenirea exceptionala tipica grafitului HM , scrim din grafit dar blankuri elastice :wink:

La targul Expo Aventuri la standul BFF au fost expuse mai multe modele UL si L cu lungimi de 6`6``ft si 7`ft. care momentan sunt modele prototip care stau la baza viitoarelor modele de serie.

Momentan am spre studiu mai multe modele mai lungi si mai puternice

Am mai multe modele de puteri L , ML si M cu lungimi de la 6`9`` la 7`2``ft. si 7`9```ft. toate din 2 bucati .

Blankurile sunt impresionat de usoare ,actiunile progresive si varfuri foarte fine.

Blankul de 7`9``ft. de putere 5/8 oz. 8-12lb., Fast , greutate 61.1g tip 1.57mm / Butt 15,23mm

Blankul de 7`9``ft. Mod-fast action de putere 1/8 - 5/16 oz oz. , 6-10lb. , greutate 51.9g tip 1.20mm / butt 14.


Blankul de 7`6``ft. , Fast , 9-12 lb de putere 3/16- 5/8 oz. are greutate 61,1g./ tip 1.5776mm / butt 14,77mm

Blankul de 7`2``ft. de putere 5/8 oz., Fast , 8-12 lb. cantareste 54.3g / tip 1.76mm / butt. 14.77

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de cristian.ene » 15 Iun 2013, 09:17

Daca greutatile blankurilor T-Russell sunt cele declarate blankurile japoneze sunt mai usoare decat cele produse de Reglass.

Este intresant de comparat direct T-Russell v.s Recast ca actiune desi sunt similare conteza mult distributia greutatii si cum variza puterea pe toata lungimea la modele de putere similara.


Blankul de 7`6``ft. , Fast , 9-12 lb de putere 3/16- 5/8 oz. are 54.3g

Toate blankurle au actiune progresiva si cedeza progresiv putere in functie de puterea blankului si pe trosonul de butt.

Pentru clean Recast au cateva modele cu actiuen mod-fast si progresive care permit pescuitul si cu fire foarte subtiri.

Pretul blankurilor de la model la model variaza intre 500+ la 600+RON.

r...
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 09 Mai 2013, 18:23

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de r... » 15 Iun 2013, 12:20

si cum ai sa compari t russell cu orice altceva cand nimeni altcineva nu produce blankuri cu varfuri atat de subtiri exceptand producatorii japonezi de lansete, mai putin megabass (toray), care produc blankuri proprii? cand spunem actiune spunem mai mult decat unghi? c-am vazut un post recent aici care spunea ca ii e imposibil sa testeze actiunea unui blank. cat de importanta este actiunea, vazuta de multi ca chestie personala preferentiala tocmai din cauza obisnuintei, cand prima chestie care se simte la un blank este "feel" -ul, tradus de cineva in mod stiintific in frequency/efficiency ca putere supra greutate. mai e cineva pe lumea asta care poate produce un blank cu diametrul de 0.7 mm la varf fara ca respectivul blank sa fie spliced/carbon plin/blektor. tulala arata in fiecare zi ca mare parte din cele ce se stiu despre blankuri/se rasdiscuta pe forumuri etc, este generalizarea unor experiente si deci speculatii.
Andrei scrie:Chiar i-am trimis lui Mamoru niste ... TR78 Super Nimble Minnow 7'8", 2 bucati, 5-12lb.... este pentru pescuitul cu pestisor natural (Japanese Minnowing Style {Hardlure} Game)
cristian.ene scrie:in poza cu ineleul de plecare se vede eticheta cu Kigan (batul fiind Tailwalk)

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de vali stratonov » 17 Iun 2013, 14:30

http://www.plat.co.jp/shop/catalog/prod ... -622l.html

O varianta si ieftina si ok , parerea mea....
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
topwater2
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 19 Oct 2012, 18:43

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de topwater2 » 17 Iun 2013, 14:55

Cea mai ieftina varianta e basspara. Au actiuni incepand cu 1/32.
E tot de la majorcraft, e china, dar e lucrata bine.

Tot la Vali am vazut-o.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de vali stratonov » 17 Iun 2013, 15:55

topwater2 scrie:Cea mai ieftina varianta e basspara. Au actiuni incepand cu 1/32.
E tot de la majorcraft, e china, dar e lucrata bine.

Tot la Vali am vazut-o.
De acord , dar basspara-ul vazut la mine merge mult mai ok la biban ....eu pt aplicatia asta il folosesc , dar nu "tuseste" nici la un clean chiar in cazul in care dai cu sfoara :oops: :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de cristian.ene » 17 Iun 2013, 16:28

topwater2,

Basspara este ieftian dar blankuriel sunt mai puternice decat declara ei,ma vazut mai multe modele.

Modelul recoamndat de Vali Stratonov este mutl mai bun ca performante la un pret bun.

Am masurat si blankul Recast(Reglass) cel mai bun care il am momentan pentru pescuit la clean cu naluci de la 1.5 la 7g
Este un blank bun pentru naluci normale(nu micro) pentru pescuit la cleni mai maricei.Este si un model de blank versatil pentru pescuit la biban cu orice tip de naluci.

Model 6`9``ft . / 2.05m

Greutate masurata de mine - 33.4g/ 1.16 oz.

Actiune moderat -fast

Diametru la varf masurat cu subler digital 1.13mm / (USA) 2.98

Diametru Butt cu subler digital 12.32 mm / 0.485 inch

Revin cu articol complet de prezentare al blankurilor Recast pe blog.

Avatar utilizator
tyrael
veteran
veteran
Mesaje: 2546
Membru din: 03 Aug 2012, 15:19

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de tyrael » 17 Iun 2013, 21:58

Daca ai banii necesari cumpara Evergeen Spin cobra si va fi ultimu bat de care vei avea nevoie, eu merg pe el de 5 ani aproape si pot spune ca nu am nevoie de altceva
www.spinningclub.ro

r...
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 09 Mai 2013, 18:23

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de r... » 17 Iun 2013, 22:24

cristian.ene scrie: Am masurat si blankul Recast(Reglass) cel mai bun care il am momentan pentru pescuit la clean cu naluci de la 1.5 la 7g
Este un blank bun pentru naluci normale(nu micro) pentru pescuit la cleni mai maricei.Este si un model de blank versatil pentru pescuit la biban cu orice tip de naluci.

Model 6`9``ft . / 2.05m

Greutate masurata de mine - 33.4g/ 1.16 oz.

Actiune moderat -fast

Diametru la varf masurat cu subler digital 1.13mm / (USA) 2.98

Diametru Butt cu subler digital 12.32 mm / 0.485 inch

Revin cu articol complet de prezentare al blankurilor Recast pe blog.
Conicitatea este nefiresc de mare, cred ca e un blank foarte interesant daca l-ai putea apleca in prima treime si l-ai posta pe blog asa, sa se vada unghiul. eu cred ca e fast si ca bate in 80, - spin jig / drop shot asa pe hartie, si ca arunca mai mult de 7 grame ; >7g sweet spot.

daca scrii si cu ce greutate l-ai indoit pana acolo .. ori mai bine zis, daca ai face asta cu fiecare blank ce trece pe la tine si le-ai aseza ca lista, la tine undeva pe blog, nu cred ca s-ar supara cineva. a, poate consideri si pe buna dreptate ca e in mare masura munca patriotica ori ca nu intereseaza pe cineva ; dar fiind din domeniu ori lucrand cu blank-uri ce apar mai rar, poate ca nu ti se pare o idee proasta ..
Andrei scrie:Chiar i-am trimis lui Mamoru niste ... TR78 Super Nimble Minnow 7'8", 2 bucati, 5-12lb.... este pentru pescuitul cu pestisor natural (Japanese Minnowing Style {Hardlure} Game)
cristian.ene scrie:in poza cu ineleul de plecare se vede eticheta cu Kigan (batul fiind Tailwalk)

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Japoneze sau custom pentru clean

Mesaj de cristian.ene » 17 Iun 2013, 22:45

Razvan,

am facut poze cu blankurile cu ingraorarile la ambele mufe , etc dar am sa fac si poze cu actiunile cum am mai facut dar numa un board cu linii verticale si orizontale .........

Pe scurt o descriere generala

1. Blankurile sunt foarte conice dar au pereti de grosime medie incat blankuriel lucreaza si sub mufa pentru ca grosimea peretilor permite sa cedeze putin putere si progresiv.

Sunt blankuri care pot fi pescuite bine cu jiguri dar si cu naluci reactive in clasa lor de putere pentru ca sunt elastice comparativ cu alte blankuri HM. Revenirea in schimb este una foarte rapida ,fara vibratii comparativ cu alte blankurile IM sau HM americane

2.Au o ingrosare vizibila in zona inferiora acolo pana al limita unde este plasata amndrian sau putin mai sus, am facut poze pentru articol

3. Mufelele(in./ sup) au o ingrosare fina(sup.) dar vizibila asa cum au si T-Russell

4. Diametrele varfurile raportat la puterea blankuluisunt mult mai mici decat la blankuri de puteri similare din USA care nu au varfuri de 1.15-1.20mm nici la fly cele mai subtiri sunt de 1.37mm la Sage

Scrie răspuns