Japan vs. USA vs. Europa

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 07 Mai 2009, 20:29

superbaloane scrie:@Iron
Ai sa razi dar ambele firme fac rabat de la calitate - daca-ti dau sa pescuiesti cu un Shimano Aero la care dai doua ture de manivela si ii trebuie juma de cursa sa se intepeneasca tamburul ai sa ma injuri 3 zile.
La modelele ieftine, ambele firme sunt varza deci fac rabat de la calitate. La modelele de top, depinde daca-s pentru piata din Japonia, USA sau Europa.
!
Eu ma refeream la gama SR de la Shimano...... , nu la mulinete din afara ei.....

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 07 Mai 2009, 20:48

toni f scrie: sunt absolut de acord cu stimabilul superbaloane.vrei sa bagi banii in ceva, baga in bete, ca acolo chiar e important .....
hihihi stii cum e sa'ti sara axul prin fundul mulinetei direct in oua, manerul sa se plieze si tamburul sa'ti zboare cu 130 m de pp? asta mi s'a intamplat la primul pescuit cu o daiwa regal noua la dunare acum 2 ani, dupa ce'am dat intr'un un crap cred..

e nasol si sa faci peruci o data la 2 lansari sau sa se poticneasca mulineta cand tragi un peste pe curent.

capricornul rules anyway :D

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 07 Mai 2009, 23:22

@superbaloane
Eu am modele low end de la Daiwa & Shimano si sa sti ca sant cu mult peste Okuma.Catana ce o am eu merge ca un tractor nemtesc :lol: si Daiwa Tornado lucreaza mai bine ca orice Exage,Mystique sau Zeon, :wink: Daiwa face mulinete bune in toate categoriile de pret,Shimano la fel...dar mulinetele Daiwa parca sant mai bine finisate,mai inchegate :roll:
Mulinetele low cost de la Okuma(pana la inclusiv 150lei)sant praf...cel putin fata de cele Daiwa. :roll:

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 07 Mai 2009, 23:29

Dar tot nu a spus nimeni..... Certate sau Stella e aceeasi mulineta pe toate cele trei piete ca si calitate/fiabiliate sau difera cel pt piata japoneza de cel de pe piata europeana sau americana, excludem Certate-le tunat :)

tavi4400
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 25 Iun 2008, 23:15
Localitate: Bistrita

Mesaj de tavi4400 » 01 Iul 2009, 10:42

raspuns la :Eu am modele low end de la Daiwa & Shimano si sa sti ca sant cu mult peste Okuma.
detin o Okuma Alumina,si nu sunt de acord cu tine,sunt extrem de multumit de ea,desi am a si de la shimano low si high end,chiar stella,forta cu care trage o Okuma chiar si marimea 1000 este superba,la fel si finetea recuperarii,fara jocuri,sau vibratii,ceea ce nu pot spune despre stella in legatura cu finetea recuperarii.sincer okuma m-a asigurat ca aduc la mal multi salai fara nici o problema,si nici unul scapat de la fir rasucit,lansarile sunt la fel ca si cu stella,si o am de mai bine de 2 ani,fara nici o problema gen jouri,fire incalcite,rateuri,sunete ciudate.Nu cred ca putem compara mulineta asta cu gama inferioara shimano malayesia.am fost mecanic de biciclete multi ani si am reusit sa fac in timp diferenta intre shimano malayesia si shimano japan.e de la cer la pamant.am echipamente de 8 ani fara nici o problema,doar uzura (japan),si unele varza in 2 maxim 3 ani,malayesia desigur.ca fiabilitate japan,dupa care u.s.a. si pe urma produsele fabricate in europa.cam asa e in general la tot ce inseamna procese de productie,piese,masini,unelte,utilaje, care depinde de tehnologia dezvoltarii masinilor cu care se prelucreaza si produc/asambleaza aceste scule.pe langa latura economica unde trebuie sa fie un raport pret/calitate bun si costuri de productie mici japonezii mai au un factor..''mandria'' si maiestria in a fi cei mai buni,calitativ.pana la urma majoritatea dorim acest lucru,calitate,si de multe ori se bazeaza pe asta.chiar daca in italia sunt fabricate unele dintre cele mai avansate masini nu putem spune ca sunt si fiabile.Fiabilitatea le e cunoscuta japonezilor si parerea mea ca ei sunt pe primul loc in tot ce inseamna scule,masini,tehnica,design,etc.intr-adevar spunea cineva ca cele din malayesia sunt fabricate pentru o categorie de pret,persoane,acelea de miloc,desigur,doar atata face,cat costa,dar cele din varful de gama sunt gandite sa tina putin mai mult decat considera ca ar fi suficient si Rentabile pentru pretul platit pentru ele,astfel protejand investitia,neputand spune acest lucru in alte tipuri de gandire,gen europeana in care trebuie sa fie cat mai ieftin.

tavi4400
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 25 Iun 2008, 23:15
Localitate: Bistrita

Mesaj de tavi4400 » 01 Iul 2009, 10:57

nu consider ca difera calitatea/fiabilitatea foarte mult pentru piata caruia e adresat produsul cat unde e fabricat. .Este suficient sa scrie made in japan sa sti ca deti un lucru fiabil,sau usa,caltativ...etc.de unde-l cumperi nu conteaza,conteaza unde e fabricat,piata de desfacere fiind aproximativ la fel in toata lumea,doar pt.americani poate diferi putin designul,ca si la masini,dar tot un shimano cumperi,sau un vw chiar daca e pt.america,mecanica o sa fie in mare la fel.daca ai norocul sa iei ceva contrafacut si sa scrie made in japan e alta poveste,aici vorbim de cele fabricate intr-adevar in tarile unde scrie ca sunt manufacturate

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 01 Iul 2009, 11:08

in primul rand conteaza piata de destinatie
in functie de piata sunt stabilite criteriile calitative pe care produsul trebuie sa le indeplineasca indiferent unde e fabricat

daca la chinez ii dai 2 dolari , iti face produs de 2 dolari
daca ii dai 200 iti face unu de 200 ....

de ex
Shimano TP pt europa sunt facute in Japonia
n-o sa se compare niciodata cu un TP facut tot in Japonia dar pentru piata japoneza
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 01 Iul 2009, 12:05

@tavi4400,poate ca ai dreptate in privintza bicicletelor dar daca vorbim de masini si mulinete deja nu mai pot sa-ti dau dreptate.
Alumina costa bine peste 200lei si nu e categoria low-end de la Okuma si sa sti ca sun convins ca o Alumina nu va lucra si rezista in timp mai bine decat,sa zicem,Seido.
Sunt de acord cu Sorin ca conteaza mai mult pentru ce piatza e facuta mulineta decat locul fabricatiei dar in acelasi timp cred ca de ex. un TP made in Japan e la fel de bin lucrat ca un TP Japan,facut pentru Japan.La ambele se foloseste aceeasi tehnologie si acelasi material,chiar daca difera unele detalii.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 01 Iul 2009, 12:24

[quote="dar in acelasi timp cred ca de ex. un TP made in Japan e la fel de bin lucrat ca un TP Japan,facut pentru Japan.La ambele se foloseste aceeasi tehnologie si acelasi material,chiar daca difera unele detalii.[/quote]

chiar difera mult
incearca sa pui mana pe amandoua modelele si ai sa constati diferente semnificative atat de materiale cat si de conceptie

ciudat e ca preturile pt europa sunt ...inexplicabil de mari pt ce ofera produsul
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 01 Iul 2009, 12:30

Ai mare dreptate in privinta preturilor.
Daca zici ca difera mult materialele si calitatea,inseamna ca si pretul este diferit si practic vorbim atunci de o alta mulineta care doar are acelasi nume cu modelul european.

Scrie răspuns