Intretzinere scule si accesorii...

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Intretzinere scule si accesorii...

Mesaj de old_radu » 04 Mar 2007, 11:19

Sunt curios sa aflu sfaturile voastre in ce priveste intretzinerea sculelor si accesoriilor pentru pescuit.Se recomanda dupa fiecare partida sau periodic,anumite "lucrari de intretzinere",cum ar fi...

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 04 Mar 2007, 11:30

sa-ti spun cum fac eu:

daca nu dupa fiecare partida, macar la 2 partide de pescuit, dupa ce ajung acasa incep cu betele: cu o laveta inmuiata cu putina apa calduta si sapun de vase sterg batul, insistand in zona de imbinare si in zona inelelor...le sterg dupa aceea cu o alta laveta uscata si le depozitez in debara! lavetele trebuie sa fie cat de cat fine pt. a nu zgaraia blank-ul!

mulinetele au parte de acelasi tratament, se sterge bine galetul, pick-up-ul, tamburul, manivela, se slabeste frana dupa care eu le depozitez intr-un sertar.

la bete din cand in cand e bine sa fie curatata mizeria de pe pluta pt. a ramane in timp in conditii bune si a nu imbatrani!

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 04 Mar 2007, 11:39

subscriu la cele spuse de andrei, eu dupa ce le-am sters cu laveta uscata le mai las vreo 10min, le bag in husa lor, apoi intr-o husa militara...in debara :) la mulinete la fel, nu le tin in sertar, am o cutie din plastic :)

mikebazga
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 30 Oct 2006, 22:12
Localitate: MAIERU- BN

Mesaj de mikebazga » 04 Mar 2007, 13:39

Ok,ma bucur ca toti,fara exceptie(cred)suntem grijulii cu bijou-rile noastre.Insa,luat pe sortimente:eu firele,le folosesc 2 ani,pt asta,toamna,le derulez de pe mulinete si le infasor pe niste tamburi cu diametru mare,primavara le infasor din nou pe mulinete,cu partea folosita in anul anterior,cu verificarea prealabila,la nod.Cu twisterele nu prea stiu ce-i de facut,trebuie separate pe culori,si pastrate asa?Ca mie albele fluo mi-au devenit galbui..influenteaza si lumina culoarea din ele? Ar trebui pastrate la intuneric?

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 04 Mar 2007, 13:56

twisterele trebuie separate pe culori!!! nu trebe tinute toate la gramada ptr ca din aceasta cauza li se "schimba" culoarea ;) daca ti albe cu galbene, cele albe vor deveni galbui ;) ai grija sa nu mai faci lucrul acesta, ia-ti plicuri si tine-le in plicuri separate!

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 04 Mar 2007, 18:15

Ionut the carp scrie:twisterele trebuie separate pe culori!!! nu trebe tinute toate la gramada ptr ca din aceasta cauza li se "schimba" culoarea ;) daca ti albe cu galbene, cele albe vor deveni galbui ;) ai grija sa nu mai faci lucrul acesta, ia-ti plicuri si tine-le in plicuri separate!
alea albe care prind galbui sau verzui sunt cele mai prinzatoare, ia sa incerci!

un shad alb de 10 care a prins putinel verde pe coada a spart salaii. cat m-am chinuit nu am mai reusit sa obtin acelasi efect.....
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 04 Mar 2007, 18:18

trebuie sa recunosc ca si eu tin in mod deliberat jeliboane albe sau transparente la un loc cu cele chartreuse! Initial mi s-au parut stricate, der ulterior, au salvat cateva partide!
near the beer

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 04 Mar 2007, 18:20

@andrei-oidiu: eu fac operatiunea asta cam la 2-3 luni... nu situ, dar la mine nici macar nu se prafuiesc pe balta, eventual pickup-ul cand sunt nevoit, foarte rar, sa pun lanseta pe pamant. Curatarea o fac mai mult de drag, preventiv ca sa zic asa.


mai bine ziceti de intretinerea mulinetelor. ungerea adica.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 04 Mar 2007, 18:39

Pentru intretinerea si curatarea betelor :
- carpa foarte fina umezita in alcool de 90 grade , se curata foarte bine depunerile de mizerie si nici nu ataca fibra de carbon ;
Pentru intretinerea si curatarea mulinetelor :
- pentru exterior folosesc la fel carpa umezita in alcool si pentru interior folosesc ulei mineral de mecanisme (se gaseste in comert)
Cam astea sunt metodele mele de curatare si intretinere a sculelor de pescuit....in rest.. :respekt: :respekt:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 04 Mar 2007, 19:19

Ionut the carp scrie:twisterele trebuie separate pe culori!!! !
nu este o regula generala...mi-am cumparat de la cabelas galeata cu aprox 400 jeliboane,toate natiile si culorile...nu au nici o problema,nu-si imprumuta culorile.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns