Intretzinere scule si accesorii...

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 27 Dec 2011, 22:55

old_radu scrie:
Nemernic scrie:....langa calutul bibelou :roll:
WRONG !
...langa pestele din sticla , de pe televizor.



Imagine

Uploaded with ImageShack.us

:lol: :lol: :lol:
:lol1: :lol1: :lol1: :lol1: :lol1: :lol1: :lol1: :lol1: :lol1: :lol1: :lol1: :lol1:
aoleuuuuuuuuuuuuu...plin forumul asta de nemernici :oops: :lol: :lol: :lol:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Mesaj de bradypus » 27 Dec 2011, 22:56

probabil una e sa ai doar ansete de douaj de coco luate de la benzinarie de care nu-ti pasa caci.. la o adica ... le poti inlocuii in fiecare luna
si alta e sa dai cu lansete de sute sau chiar mie de coco...

brusc ai ... altfel... grija de ele

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 27 Dec 2011, 22:59

bradypus scrie:probabil una e sa ai doar ansete de douaj de coco luate de la benzinarie de care nu-ti pasa caci.. la o adica ... le poti inlocuii in fiecare luna
si alta e sa dai cu lansete de sute sau chiar mie de coco...

brusc ai ... altfel... grija de ele

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
bradypusule.....eu am un elite si, crede-ma, nu-l lustruiesc cu ceara :oops: :lol: :lol: .... O data la 2-3 partide ii spal inelele...nici macara pluta, ca-mi place sa fie asa mai....old style :lol: ---sa se vada ca-i muncita
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 27 Dec 2011, 23:03

echipamentul se spala o data pe an, si atunci nu de nevoie ci doar din lipsa pescuitului ... atunci mai ai ocazia sa iei o lanseta in mana si sa invarti o mulineta la care sa descoperi jocuri pe care nu dai 2 bani atunci cand esti pe malul unei ape ...

mi se pare criminal ca dupa fiecare partida sa te pui sa lustruiesti sculele sau si mai rau ... sa le dai cu ceara :lol:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

fsandor
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 11 Iun 2007, 12:02
Localitate: Cluj/Mures

Mesaj de fsandor » 27 Dec 2011, 23:06

Cred ca ar exista cerere si pentru solutia de curatare a cutiei cu ceara pentru lustruit lansete, pentru buretele de aplicare a solutiei de curatare a cutiei cu ceara pentru lustruit lansete, pentru cutia de depozitare a buretii de aplicare a solutiei de curatare a cutiei cu ceara pentru lustruit lansete samd.

:headbash:

:D

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Mesaj de bradypus » 27 Dec 2011, 23:06

Nemernic scrie: bradypusule.....eu am un elite si, crede-ma, nu-l lustruiesc cu ceara :oops: :lol: :lol: .... O data la 2-3 partide ii spal inelele...nici macara pluta, ca-mi place sa fie asa mai....old style :lol: ---sa se vada ca-i muncita
si cit e aia ? de 2-3 ori mai putin ca altele de musca ? :lol:

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 27 Dec 2011, 23:10

bradypus scrie:
Nemernic scrie: bradypusule.....eu am un elite si, crede-ma, nu-l lustruiesc cu ceara :oops: :lol: :lol: .... O data la 2-3 partide ii spal inelele...nici macara pluta, ca-mi place sa fie asa mai....old style :lol: ---sa se vada ca-i muncita
si cit e aia ? de 2-3 ori mai putin ca altele de musca ? :lol:
sau de 2-3 mai scumpa...depinde in ce latura privesti :lol: :lol: :lol: .....
Glumesc, bradypusule.....glumesc.....
Nu vad rostul lustruirii lansetei cu ceara :oops: :lol: :lol:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Mesaj de bradypus » 27 Dec 2011, 23:11

anem scrie:echipamentul se spala o data pe an, si atunci nu de nevoie ci doar din lipsa pescuitului ... atunci mai ai ocazia sa iei o lanseta in mana si sa invarti o mulineta la care sa descoperi jocuri pe care nu dai 2 bani atunci cand esti pe malul unei ape ...

mi se pare criminal ca dupa fiecare partida sa te pui sa lustruiesti sculele sau si mai rau ... sa le dai cu ceara :lol:
fiecare isi pretuieste si isi ingrijeste echipamentul in felul lui...

dar e cam abrupt sa zici ca : " asta... asa se face " ... :lol:

colegu Jones a pus umaru si amabil a explicat la cerere... vorba aia... doar va zis " cu ce se maninca " ...

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Mesaj de bradypus » 27 Dec 2011, 23:14

Nemernic scrie: Nu vad rostul lustruirii lansetei cu ceara :oops: :lol: :lol:
poi rostul il explica destul de clar

aaa. ,ca nu il aceptati sau ca nu sinteti voi de acord cu motivul prin prizma filozofiei proprie... , aia e alta poveste...

dar el explica de ce si cum ! :lol:

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 27 Dec 2011, 23:24

JONES scrie: Rezultate:1. pe blank nu se mai pune mizeria asa usor (cum e ceara la tablaria de la masina) mai ales daca dai cu textil se observa diferentele.
2. Dispare jocul dintre tronsoane si nu te mai trezesti ca arunci pana in mijlocul apei cu tot cu tronsonul de varf. Acopera microzgarieturile de pe mufe si nu lasa a intre praf in zona aia. Reusesti sa desfaci mufele mai usor daca accidental cade lanseta in apa.
3. Lanseta are un aspect mai frumos (luceste ca la nebuni). Producatori spun ca blankul este mai protejat si de UV mai bine (cea ce pot sa o iau de buna fara sa pot sa o verific pe bune).
Pai....singurul lucru benefic e punctul 2), atat....in rest !? sa straluceasca lanseta ? :lol: ....sau sa nu se puna praful/ mezeria pe blank ?....
In fine, cum ai zis si tu.....fiecare pretuieste cat si cum vrea ce are :wink:
:bere: sanatate
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Scrie răspuns