Intretzinere scule si accesorii...

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AdrianHD
veteran
veteran
Mesaje: 1165
Membru din: 24 Sep 2009, 22:40
Localitate: Brad,Hunedoara
Contact:

Mesaj de AdrianHD » 02 Iun 2010, 01:15

Stiti cumva la ce se foloseste ceara pt lansete? Unde se foloseste si cum?

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 02 Iun 2010, 03:09

La imbinarile tronsoanelor,pentru lubrefiere si usurarea mufarii-demufarii.Uzuri mai mici in timp.E ca o crema de ghete.

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 02 Iun 2010, 06:35

old_radu scrie:Ai dreptate Michael.Cu ani in urma,"am pus-o"si eu cu o mulineta, de provenienta ,ruseasca.De atunci nu mai desfac mai mult decat cred ca sunt in stare sa pun la loc.In ce priveste rulmentii;la mulinetele mele,acestia sunt capsati(au capacele pe marginile laterale si nu se vad bilele),asta inseamna ca nu am posibilitatea sa-i gresez sau nu necesita gresare?Gresarea o fac de 2 ori pe an,este suficient?
E suficient de 2 ori pe an.
Rola de galet trebuie unsa mai des (e cea mai expusa) si eventual poti sa adaugi putin ulei la rulmenti care sustin axul mulinetei.
Nu stiu cum sunt rulmenti capsulati. E adevarat ca uni dintre ei au o protectie pe o fata sau pe ambele fetele. La uni rulmenti protectia este din plastic si asta face ca sa nu poata fi curatati cu diluant.

Cea mai buna solutie e uleiul de mecanisme fine pentru rulmenti . Pentru angrenaj folosesc vaselina pentru ca am observat ca uleiul este expulzat datorita fortei centrufuge.
the angler is catching xxx, not by the lure

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 02 Iun 2010, 07:09

adriancean scrie:Stiti cumva la ce se foloseste ceara pt lansete? Unde se foloseste si cum?
http://www.xxx.ro/produse/92/9083/Ce ... nsete.html

http://www.mastershop.ro/ceara_pescuit_ ... 19000.html

Hai sa te lamureasca tata Jones despre ce e vorba. Ceara asta are consistenta ca ceara din lumanare (care se poate folosi cam cu acelasi rezultate dar se face mizerie mai multa).

Se aplica cu o carpa moale (care nu lasa scame) eu folosesc un tricou vechi. Se aplica pe toata lungimea blankului dupa care se lustruieste. Se insista putin la picioarele inelelor si la inele.
Faza a doua se aplica cam cat se depune (un strat subtire) pe mufa sau mufe dar NU se lustruieste.Se aplica pe partea care intra adica pe partea tata a mufei (asta e un termen tehnic).

Rezultate:1. pe blank nu se mai pune mizeria asa usor (cum e ceara la tablaria de la masina) mai ales daca dai cu textil se observa diferentele.
2. Dispare jocul dintre tronsoane si nu te mai trezesti ca arunci pana in mijlocul apei cu tot cu tronsonul de varf. Acopera microzgarieturile de pe mufe si nu lasa a intre praf in zona aia. Reusesti sa desfaci mufele mai usor daca accidental cade lanseta in apa.
3. Lanseta are un aspect mai frumos (luceste ca la nebuni). Producatori spun ca blankul este mai protejat si de UV mai bine (cea ce pot sa o iau de buna fara sa pot sa o verific pe bune).
the angler is catching xxx, not by the lure

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:52
Localitate: Oradea

Mesaj de pescardeclean » 02 Iun 2010, 12:04

Deci sa inteleg ca se poate folosi ceara de la lumanari? :) Cum se foloseste? se topeste inainte sau se ia lumanarea si se freaca blankul cu ceara netopita? Mersi!
Sau ceara pentru masini nu e buna?

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 02 Iun 2010, 13:40

pescardeclean scrie:Deci sa inteleg ca se poate folosi ceara de la lumanari? :) Cum se foloseste? se topeste inainte sau se ia lumanarea si se freaca blankul cu ceara netopita? Mersi!
Sau ceara pentru masini nu e buna?
se foloseste netopita (daca ai ceara mai fina e si mai buna). Ceara de lumanare contine parafina si sterearina (care sunt elemente care nu afecteaza lacul de pe blank) sunt de asemenea izolatanti hidro. Deci se poate folosi cu incredere. Atata tot ca depunerea nu este prea grozava adica apar fulgi de ceara pe suprafata si practic in zona mufelor trebuie sa ceruiesti cam la fiecare pescuit.

Ceara de masini e destul de controversata (*contine elemente destul de agresive cum ar petroleum si alte chestii minerale). Eventual se poate folosi cu maxima precautie dar mai bine nu.

Se mai poate folosi sprayul de mobila antistatic (eu am folosit ceva cu ceara de albine) . Rezultate sunt foarte bune.
the angler is catching xxx, not by the lure

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:52
Localitate: Oradea

Mesaj de pescardeclean » 02 Iun 2010, 21:03

OK domnu, va multumesc mult pentru raspunsuri! Am sa incerc sa vad ce iese!

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 27 Dec 2011, 19:28

:shock: ... :lol:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 27 Dec 2011, 21:25

Eu zic asaȘ.... mai bine va tineti lansetele acasa'n vitrina :elkgrin: ...mama mama ce o sa straluceasca ele acolo.....langa calutul bibelou :roll:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 27 Dec 2011, 22:28

Nemernic scrie:....langa calutul bibelou :roll:
WRONG !
...langa pestele din sticla , de pe televizor.



Imagine

Uploaded with ImageShack.us

:lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns