INTRETINEREA SCULELOR DE PESCUIT

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

amidamar_u
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Aug 2007, 16:24
Localitate: Pitesti

INTRETINEREA SCULELOR DE PESCUIT

Mesaj de amidamar_u » 01 Sep 2008, 11:32

Am deschis acest topic pt a afla cat mai multe imformati despre intretinerea sculelor de pescuit.Chiar daca pescuiesc de mai multi ani la rapitor nu am desfacut niciodata o mulineta ( sing intretinerea care o faceam era sa sterg sculele dupa fiecare partida ).
Intrebarea mea este ce fac daca mia intrat granule de nisip in mulineta , lucru care mi sa si intamplat ce imi ramane de facut?
Sincer nu am vrea ca eu a o desfac pt ca nu stiu cat de bine m-as descurca dar din pacate nimeni la mine in oras ( pitesti ) , chiar daca am umblat pe la toate magazinele de pescuit intreband oameni daca stiu p cineva la care sa duc mulineta.Din partea mea as duceo si la cineva din buc dar am cautat p net si nu am gasit p mine :(
ASA CA DACA AVETI UN PRIETEN CARE ARE UN PRIETEN CARE SI EL CUNOASTE UN PRIETEN , ajutorrrrrrr :roll: ( contra cost normal )
mulineta p care vreau sa o curat este o DAIWA EXCELER 2000

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 01 Sep 2008, 12:43

http://www.rapitori.ro/articole_arata.php?cat=2&id=87

si dupa daca mai ai intrebari specifice iti pot raspunde
the angler is catching xxx, not by the lure

amidamar_u
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Aug 2007, 16:24
Localitate: Pitesti

Mesaj de amidamar_u » 01 Sep 2008, 12:51

multumesc , cred ca ma va ajuta foarte mult dar eu inca sper sa gasesc p cineva in buc sau pit care a mai facut asta ca tare mie frica ca se va alege prafu dace umblu eu in ea :D

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 01 Sep 2008, 14:45

Nu o sa se intimple nimic rau daca o desfaci. Dupa desfacerea capacului,invirte rotorul si uita-te bine ,incearca sa retii ce face fiecare piesa.Fa si foto daca poti.Apoi insiri toate piesele in ordinea desfacerii,pe o suprafata fixa,care nu se misca daca o atingi si iti amesteca toate piesele.Apoi tot urmind sirul,prinzi fiecare piesa cu o pensa chirurgicala sau cleste cu cioc subtire si o speli in diluant de vopsea.Cu o pensula de desen groasa faci treaba imediat.Rezista toate la diluant,inclusiv cele de plastic.Le lasi la uscat fiecare in pozitia initiala.In jumatate de ora se usuca sigur.Si rulmentul autorevers in poti spala(poate nisipul e tocmai acolo),precum si carcasele.Rezista si vopseaua la o baie scurta cu diluant.In ultima faza,pensulezi cu vaselina toate zonele de contact si ansamblezi in ordinea inversa.Dureaza ceva la inceput.Mare atentie la saibele de la roata dintata principala.Pune-le in aceeasi ordine,stinga cu dreapta.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 01 Sep 2008, 20:46

amidamar_u scrie:tare mie frica ca se va alege prafu dace umblu eu in ea :D
:lol: :lol: :lol: asa ma tem si io de ma apuc sa le ''UNG" pe ale mele :lol:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 01 Sep 2008, 21:18

Azi mi-am facut Exage-ul bucati,avea un scartait enervant depistat la ultima partida.Totul e sa nu te enervezi cand o montezi la loc si nu mai merge ceva,o iei de la cap ,dar trebuie sa cam pricepi ce face fiecare piesa.Trebuie un minim de cunostinte mecanice zic eu.Daca vrei ceva mai simplu,ia doar manerul si capacul lateral jos,spal-o sau sufla nisipul si apoi pune vaselina la angrenaje. :wink:

Avatar utilizator
mino
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 19 Apr 2008, 10:40
Localitate: Sibiu

Mesaj de mino » 01 Sep 2008, 21:31

[quote="Jedi"o speli in diluant de vopsea.

Atentie! sa nu fie nitro diluant sau acetona ca topeste partile din plastic
ca sa fi sigur 100 % motorina nu ataca si dizolva vaselina.

Avatar utilizator
TopGear
senior
senior
Mesaje: 431
Membru din: 10 Apr 2008, 22:50
Localitate: Timis

Mesaj de TopGear » 01 Sep 2008, 22:21

ilie, sa nu imi zici ca dai cu Exage cu textil (si cu struna la clean...) :lol: :lol: :lol:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 01 Sep 2008, 22:37

Habar n-am ce-i ala textil :lol:

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 02 Sep 2008, 08:17

aparatul foto ajuta. Mare grija cand montezi sa nu ramai cu piese in plus.
Eu am folosit mai multe paharele in care puneam diferite surubele.
Partea de interior separat . Pick up separat si frana separat.
E o treaba migaloasa si ai nevoie de cunostiinte minime de mecanica si scule (clesti si mai ales surubelnite de calitate - si sa nu fortezi totul trebuie sa intre la fix fara sa trebuiasca sa fortezi).
Din pacate chestia cu gresatul si curatatul e o etapa obligatorie la orice mulineta (maintenance) cel putin 1 data pe an.
Acuma o sa incerc o metoda mai ciudata si anume.
http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... ISO-8859-1
O sa spreyez cu presiune mare alcool tehnic sa vad daca nu reusesc sa curat suficient. Dar asta numai la iarna. :D
the angler is catching xxx, not by the lure

Scrie răspuns