intrebare despre gipo kinetic IM8

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
nicolae constantin
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 16 Apr 2004, 21:54

intrebare despre gipo kinetic IM8

Mesaj de nicolae constantin » 05 Iun 2004, 10:37

ce ziceti am facut o alegere buna:am luat de la gipo un kinetic IM8 de 2,82.Multumesc si fir intins. Am uitat,vreau sa-l folosesc la pescuitul
salaului cu plastice

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 06 Iun 2004, 14:49

Ce putere de aruncare are?(*15-45?)Eu o vad ca o lanseta pentru pescuit in adincimi mari7-15m cu greutati 7-17.5g.

nicolae constantin
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 16 Apr 2004, 21:54

intrebare

Mesaj de nicolae constantin » 06 Iun 2004, 20:58

Pe lanseta scrie: IM-8 High Modulus Carbon. C/W up to 50g.
Este destul de rigida.Eu am pus intrebarea pentru ca nu am ajuns
inca sa pescuiesc cu ea si nici nu cred ca am timp curind.
De fapt nu am cumparat eu lanseta ,am primito de ziua mea .
FIR INTINS ,tuturor pescarilor.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

too much

Mesaj de eugen » 07 Iun 2004, 11:35

"up to 50g" suna al naibii de evaziv. probabil o sa fie mult prea puternica. la salau greu sa pescuiesti cu jig-uri mai grele de 15g. daca nu simti macar 15g cu ea, atunci va trebui sa o faci cadou cuiva si sa-ti iei ceva mai light. dar mai stii, poate o sa mearga excelent. incearca si o sa vezi.

din punctul meu de vedere, pentru jig-uri si plastice la salau, ideal ar fi sa ai 2 lansete. una de la 2-3g pana la vreo 10g pentru pescuit in balti de pe mal si una de la 10 la 20g pentru ape adanci, curent puternic si salau mare.

faptul ca scrie pe ea IM8, nu inseamna nimic. de cand cu teoria grafitului high modulus au aparut o multime de "re-producatori" care se dau rotunzi cu tot felulul de facaturi etichetate cu o formula pe baza de IM.

eu nu cred in producatorii europeni, dupa cum nu cred ca lansetele etichetate de grafit produse in europa sunt din grafit cinstit. am pus mana pe lansete de la gipo sau alte magazine din bucuresti, echivalente ca putere cu altele pe care le stiam made in US. astea din europa sunt suspect de grele fata de suratele lor americane.

dar stai linistit, prinzi si cu compozite. cred ca se poate si cu fibra de sticla la nevoie. totul e sa faci multa practica si sa te inveti cu lanseta. si daca nu merge pentru salau, aia e, o folosesti la altceva.

respect!

danielT
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 16 Iul 2004, 15:16
Contact:

Mesaj de danielT » 21 Iul 2004, 13:35

@eugen-specificatia pana la "x" grame am mai vazut-o doar pe un singur model de lanseta Sportex KEV Spin 3 de Lux- KEV SP 2753 DL 275cm, 30g
192,95?; KEV SP 3053 DL 300cm 35g ,198,95?, modele facut din kevlar. Nu poti spune ca aceste modele sunt vreo "bomba" de obor, ci sunt bete cum ii spune si numele-"de lux". La alte modele dau si ei specificatii de tipul 40-80g, etc. Ma indoiesc ca modelul de la Gipo intra in clasa de bete la care am facut referire, dar am vrut sa arat ca pe piata exista lansete de top cu astfel de specificatii.

Scrie răspuns