intre mulinetele okuma si cormoran

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 21 Feb 2005, 22:25

@constantin:-De multe ori cand dorim sa alegem ceva, oscilam intre doua posibilitati, uitand ca mai sunt o gramada de variante. La ora actuala piatza e asa de diversa incat sunt curios cum de ti s-a pus pata pe cele doua.
Mai incearca una aici si e una care mi-a venit asa, prima pe cerebel: http://www.banax.co.kr/english/introduction/reel.asp
...sau uite inca una peste care nu trebuie sa sari: http://www.digitaldagger.com/
... :roll:

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de legio1083 » 22 Feb 2005, 16:43

Okuma Metaloid de '30. Am primit-o cadou, cu bonul pt garantie... Dupa un-doua iesiri, un peste pana-n 3 kg in fir, doua pompaje, la al treilea s-a blocat!!! Injuraturi, sudalme, drum la magazin pt reparatie, sefuz copios, pe motiv de "mal praxis" si incercare de reparatie acasa... Desfac carcasa, vreo cateva piese(fragmente , particele) sar zglobiu din ea... In urmatoarea secunda eram deja cu ea pe balcon de unde i-am si facut vant!
Am cautat-o dupa vreo 10 min, realizand ce tampenie am facut , dar aera prea tarziu...
Okuma, mon amour... :evil:
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 22 Feb 2005, 18:46

Cele relatate de "legio" imi intareste concluzia ca mulinetele OKUMA pe care le-am vazut in Romania si Ungaria sunt departe, nu numai ca aspect exterior dar si calitativ de mulinetele OKUMA comercializate in U.S.A si care sunt f. bune.
Cred ca in Romania(ca de fapt oriunde in lume)trebuie sa gandesti ca "sunt prea sarac ca sa imi iau lucruri ieftine"si sa iei ceva mai scump, sa nu te limitezi a face comparatia intre un CORMORAN si o OKUMA ,cand exista DAIWA sau SHIMANO(in final acestea desi sunt mai scumpe se vor dovedi mai ieftine).

Jean Scurtu

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de legio1083 » 23 Feb 2005, 11:40

Pentru prima oara in viata mea sunt deacord cu americanii... Pt ca astia-s romani de-ai nostri :lol: :lol: :lol:

Si daca mai vii in tara nu-i asa ca ti se lipeste de mana si o Daiwa Capricorn 2000?... :wink: Am auzit ca-n Texas au Cabela's un magazin din ala cu detoate... :twisted:

Spone... DA ! Te rog..... :? :? :? :?
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 27 Feb 2005, 12:39

legio1083 scrie:Okuma Metaloid de '30. Am primit-o cadou, cu bonul pt garantie... Dupa un-doua iesiri, un peste pana-n 3 kg in fir, doua pompaje, la al treilea s-a blocat!!! Injuraturi, sudalme, drum la magazin pt reparatie, sefuz copios, pe motiv de "mal praxis" si incercare de reparatie acasa... Desfac carcasa, vreo cateva piese(fragmente , particele) sar zglobiu din ea... In urmatoarea secunda eram deja cu ea pe balcon de unde i-am si facut vant!
Am cautat-o dupa vreo 10 min, realizand ce tampenie am facut , dar aera prea tarziu...
Okuma, mon amour... :evil:
Poate avea un defect de fabricatie(se intampla si la case mai mari),daca nu te stii,nu trebuia sa te bagi tu in ea,apropo...daca gaseai macar manivela acea metalica....eram interesat :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 27 Feb 2005, 16:57

legio1083 scrie:Pentru prima oara in viata mea sunt deacord cu americanii... Pt ca astia-s romani de-ai nostri :lol: :lol: :lol:

Si daca mai vii in tara nu-i asa ca ti se lipeste de mana si o Daiwa Capricorn 2000?... :wink: Am auzit ca-n Texas au Cabela's un magazin din ala cu detoate... :twisted:

Spone... DA ! Te rog..... :? :? :? :?
Legio,

Nu Cabela's are magazin in Texas ci BASS PRO SHOPS are doua magazine unul fiind in Houston(unde la sectia de pescuit sunt cunoscut ca un "cal breaz" ),la vreo 20 de minute de condus de la mine de acasa.

Daca iti doresti o CAPRICORN 2000 pot sa-ti trimit contra cost una,te costa pretul din catalog +transportul(cca$15).Nu prea vin des acasa si cand vin sunt omorat de ce vor pescarii din Oradea deci nu pot aduce prea multe....

Numai bine,

Jean Scurtu

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de legio1083 » 27 Feb 2005, 17:13

Ar fi super!
Doua Chestii ar mai fi: 1 Cat e un Acpricorn din asta in magazin, ca pe site nu am gasit, si 2 , daca nu pot trimite banii cuiva din tara, ca nu am cum sa-i trimit in SUA... Trebuie cont, Card etc, iar eu sunt student si nici n-am timp si nici nu-mi permit astfel de lucruri pt moment.
Intelegi la ce ma refer... Sa presupunem ca ai vrea sa trimiti o suma cuiva din tara... Nu o mai trimiti, ci trimiti mulineta si eu ii dau banii "de la tine"... Intelegi? :wink:
Daca o trimiti prin posta, trebuie platita si vama? sau trece sa rata prin apa...
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

nutzu_z
senior
senior
Mesaje: 335
Membru din: 10 Noi 2004, 13:10
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Mesaj de nutzu_z » 27 Feb 2005, 20:40

...eu am o Okuma Inspira IS 20 si sunt f.f. multumit de ea.

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 28 Feb 2005, 00:12

Legio,

Mulineta costa $115+$15(S&H)=$130.Te iert de cei 8,25% taxa statala ce se plateste la orice cumperi in Texas(un fel de TVA)

Banii e simplu de trimis fara cont in banca prin WESTERN UNION.

Referitor la vama stiu ca daca eu declar ca e cadou si valoarea sub 45 de euro nu platesti vama(am trimis anul trecut la cineva in Bucuresti doua mulinete Daiwa in acelas pachet si nu a platit vama).
E bine sa te interesezi si tu sa vezi cum e cu vama,daca nu s-a schimbat ceva intre timp.

Jean Scurtu

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de legio1083 » 28 Feb 2005, 10:08

Beton!
Acuma asteapta un pic , sa strang si restul de bani. Momentan am... 2 $ ramasi de la plata unei rate la banca... :? Da' bine ca am o potcoava, ca mai imi trebuie doar calul si inca 3 ...
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Scrie răspuns