intrbare pt timisoreni

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

intrbare pt timisoreni

Mesaj de Michael » 16 Sep 2004, 01:48

Tot aud de fluorocarbonul ala (monofilament) care cica e invizibil in apa...Aveti careva asa ceva?Stiti unde gasesc in Timisoara si la ce pret?Daca aveti,sunteti multumiti de el? :?:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 16 Sep 2004, 03:21

o parere despre fluorocarbon pot sa-ti dau eu.

in momentul de fata folosesc 2 role de fluorocarbon: yo zuri hybrid de 4 lbs pentru pesti mici si cabelas no-vis de 15lbs pentru pesti mari.

comparativ cu firele mono pe care le-am folosit inainte sunt mai bune, m-au convins sa renunt la mono. dar eu le judec calitatile doar ca lider, folosesc doar bucati de cel mult 3 metri, firul principal fiind textil. nu stiu sa-ti zic cum s-ar comporta pe mulineta.

avantaje. intr-adevar nu se vad in apa si sunt foarte rezistente la abraziune. eu dau mult cu jiguri si deci ma intereseaza si aspectul asta.

cand am primit cabelasul am facut teste ca sa ma conving ca nu se vede in apa. am dat la vaduvite cu rotative mici si atacurile erau la fel de frecvente cu fluorocarbonul de 15lbs (scrie pe el o.38 diametru) ca si atunci cand foloseam un sufix mono de 0.14. vaduvitele sunt ciprinide suspicioase,
d-aia le-am ales pe ele pentru test. cand il lasi sa se scufunde langa mal, imediat ce intra in apa nu se mai vede, dar eu am vrut sa ma conving ca asta e valabil si pentru pesti.

am mai folosit inainte o alta marca de fluorocarbon (nu mai stiu sigur, dar parca se numea vanish). pe balti cu apa mica la jigging dupa strapazani aveam sensibil mai multe atacuri cu ala, dar nu era chiar ce trebuia.

ca si defecte, toate cele mentionate sunt fire mai rigide decat monofilamentul la diametre similare. tin si mai prost la nod, trebuie sa faci mai multe spire si sa le strangi bine de tot, altfel aluneca. alte defect ar fi pretul si faptul ca-s greu de procurat.

in concluzie: daca te gandesti sa-ti iei ca sa pui pe tambur si sa dai direct cu fluorocarbon, eu as zice ca nu e tocmai o idee buna. daca vrei doar ca lider, sunt excelente. e posibil sa existe si alte marci de fluorocarbon mai bune, am auzit eu ceva de unul de la ande, dar n-am testat inca.

cam asta ar fi tot ce-ti pot spune eu pe tema asta. salutare!
Ultima oară modificat 16 Sep 2004, 06:38 de către eugen, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 16 Sep 2004, 05:00

Multumesc pt lamuriri,in cazul asta cred ca raman la un mono cu nuanta cat mai naturala.Stii ce ma intreb....poate ai observat ca orice mono,in functie de apele in care le folosesti,isi schimba culoarea,se coloreaza,sau in anumite cazuri,se decoloreaza.Fluorcarbonul nu isi schimba culoarea in timp?De exemplu,dupa o zi de spinning pe un rau cu apa putin tulbure,firul prinde culoarea suspensiilor din apa.Alte fire,probabil sub actiunea UV,devin mate,se albesc.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 16 Sep 2004, 06:34

rar se intampla sa dau cu un leader doua partide. de fiecare data cand schimb naluca, rup si fac alt nod. si cand se scurteaza prea mult il arunc si pun altul. aproape la fiecare iesire pun o bucata proaspata de pe rola care sta in geanta la adapost. asa ca nu prea are cum sa se degradeze.
pur si simplu nu stiu sa-ti zic daca e influentat de UV.

cum se face ca esti asa de atent la fire? clean, cumva? :)

Avatar utilizator
gabor
senior
senior
Mesaje: 311
Membru din: 03 Mai 2004, 08:49

Mesaj de gabor » 16 Sep 2004, 08:32

pe site la berkley (ei fac vanish) spun ca nodurile trebuie sa fie foarte bine umezite inainte de a fi stranse. cica prin frecare florocarbonul se incalzeste foarte usor si isi pierde din proprietati.
http://www.berkley-fishing.com/technotes/1246.htm
alta proprietate ar fi ca nu absoarbe apa. s-ar putea sa nu se coloreze in timp.

in timisoara ma indoiesc ca ai putea gasi altceva decat un fir facut de mustad si importat de arrow. si asta, probabil, doar daca insisti la vre-un magazin.
http://www.mustad.no/products/other/fis ... e/thor.php

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 16 Sep 2004, 08:49

Mi-am pierdut cel mai "drag" vobler dind cu fluorocarbon, asa ca il urasc. Asta este partea subiectiva. Partea obiectiva: eugen are dreptate, a crescut rata atacurilor, firul (cel pe care il aveam eu) nu avea memorie, mai rigid decit monofilarul obisnuit. Dupa ce am umplut tamburul cu el si a tot trebuit sa tai "steagul" dupa fiecare pescuit, am ajuns la concluzia ca era mai bine sa folosesc doar lider. Am renuntat oricum la el, acum dau cu multifilar, daca chiar e nevoie cu lider monofilament obisnuit.

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 16 Sep 2004, 09:11

Si eu folosesc fluorcarbonul tot ca lider (insa scurt, max. 1m) in cazul voblerelor. Pe mulineta pun tot monofilament insa unul moale, matasos (aici nu ma mai intereseaza culoarea).

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 16 Sep 2004, 22:38

cred ca mai trebuie sa asteptam pana reusesc producatorii sa puna la punct tehnologia. deocamdata doar putine marci de fluorocarbon sunt ok. oricum, pentru mine e deja ceva si asa cum e, chiar daca e rigid. daca ai grija la noduri nu-s probleme. e mare lucru sa poti prinde clean cu un fir de 0.30, chestia asta iti salveaza o multime de naluci.

pentru cine mai foloseste leader si nu gaseste fluorocarbon, recomand calduros rolele de 20m de leader mono pentru pescuitul la MA. nu mai stiu exact marca ca n-am mai folosit de vreun an, dar le luam de la arrow. au raportul dintre diam si rezistenta mai bun decat firele mono si sunt transparente.

eu unul nu dau la pasnici, dar am o vaga banuiala ca ar trebui sa existe fluorocarbon pentru crap pe care am putea sa-l folosim si noi. daca stiti vreunul exceptional, dati de veste.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 16 Sep 2004, 22:50

eugen scrie: cum se face ca esti asa de atent la fire? clean, cumva? :)
Si clean,printre altele,dar sa stii ca mi s-a intamplat ca si avatul sa atace in forta si sa renunte in ultima clipa,in apa limpede.La clean folosesc fir de 0.14 :idea: .Daca eu vedeam firul din apa,de pe mal,ce sa mai zic de avat,care sigur vede mai bine decat mine :lol: Eu nu folosesc leader,firul e acelasi pana la naluca, cu cel de pe tambur.Nu inteleg care ar fi scopul leader-ului :?: .La cate naluci leg eu intr-o zi de spinning,ar disparea imediat.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 16 Sep 2004, 22:57

gabor scrie:pe site la berkley (ei fac vanish) spun ca nodurile trebuie sa fie foarte bine umezite inainte de a fi stranse. cica prin frecare florocarbonul se incalzeste foarte usor si isi pierde din proprietati.
Orice fir,prin frecare,chiar se si deformeaza :?

in timisoara ma indoiesc ca ai putea gasi altceva decat un fir facut de mustad si importat de arrow. si asta, probabil, doar daca insisti la vre-un magazin.
Aici poate MariusC,imi poate da ceva informatii,Arrow TM oare aduce fluorcarbon?
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns