Interferente Sonar GARMIN STRIKER 7SV

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Interferente Sonar GARMIN STRIKER 7SV

Mesaj de dudugatea » 30 Apr 2017, 21:59

Salut, am cumparat un sonar garmin striker 7sv nou. Am mai cumparat si un suport pentru sonda sonarului ca sa nu mai dau gaura in placa motor insa cand pun barca in miscare imi apar interferentre pe side scan si down scan (nu se mai intelege nimic doar linii), sonarul traditional pare sa mearga ok. Cand barca sta pe loc merge si side scanul si down scanul. Oare ma poate ajuta cineva cu ceva informatii, cu ceva setari care ar trebui facute sau oare trebuie sa montez sonda pe placa motor ?

Multumesc !

Avatar utilizator
cit_a
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 09 Mai 2010, 23:42
Localitate: Deva

Re: Interferente Sonar GARMIN STRIKER 7SV

Mesaj de cit_a » 03 Mai 2017, 05:55

Sonarul nu are nimic defect , doar ca nu are pe alimentare un filtru de retea si motorul electric ai induce acei,,paraziti" care ai da peste cap functionarea. Mai mult ca sigur sonarul vechi are acest filtru montat in interior , se poate monta acest tip de filtru intre baterie si sonarul nou . Nu o sa mai ai nici un fel de problema .

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Interferente Sonar GARMIN STRIKER 7SV

Mesaj de dudugatea » 03 Mai 2017, 20:03

Multumesc pentru raspuns, dar eu nu am motor electric ci unul termic. In situatia asta ce ma sfatuiesti sa fac ? Sa incerc alta pozitionare a sonarului? Sa dau gaura in placa motor? Pe spatele displayului sonarului am un punct unde sa leg un fir de la minusul bateriei la display, oare ar ajuta sa fac aceasta conexiune, anuleaza interferentele din timpul mersului ? Sonarul merge perfec cand motorul este la relanti.

marian s
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 08 Dec 2016, 14:27

Re: Interferente Sonar GARMIN STRIKER 7SV

Mesaj de marian s » 03 Mai 2017, 20:43

Inclin sa cred ca sonda sonarului este perturbata de turbulentele elicei, din moment ce spui ca la relanti nu ai probleme. Incearca sa muntezi sonda in alta parte daca iti permite barca, sau scufunda bratul suportului de sonda mai mult, sa se departeze de elice.

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Interferente Sonar GARMIN STRIKER 7SV

Mesaj de dudugatea » 03 Mai 2017, 21:31

Am o barca gonflabila si problema este ca am si ceva aripioare de material pe placa motor pentru a proteja impotriva stropilor de la motor si nu imi permite sa ma indepartez foarte mult prin bratul acela de motor si sa ajung langa balon, dar am incercat sa cufund sonda mai jos deaorece bratul acela de suport este extensibil, dar din pacate in mers imi perturbeaza inca semnalul, chiar daca cobor undeva la sub 30 cm sub elice zic eu. Inca o chestie este ca acel brat cum coboara si are contact direct cu apa imi inceteineste barca cu un km pe ora. Oare acel cablu care in schema de instalare imi arata sa il conectez de la acumulator la display ma va ajuta sa scap de perturbari ? sau sa renunt la acel brat si sa dau gaura in placa motor si sa montez sonda acolo cat mai departe de elice ?

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Interferente Sonar GARMIN STRIKER 7SV

Mesaj de costi » 03 Mai 2017, 21:41

da, si eu cred ca e de la turbulentele create de elice.

Incearca sa montezi sonda pe partea dreapta a motorului cum te uiti la oglinda din afara barcii. Cam ca in poza de mai jos. Insa cat mai departe de elice.

Imagine
Imagine

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Interferente Sonar GARMIN STRIKER 7SV

Mesaj de dudugatea » 03 Mai 2017, 21:56

Prima data am montat suportul impreuna cu sonda pe partea stanga a oglinzi cum te uiti la barca, dar ulterior am schimbat pozitia pe partea dreapta, dar din pacate in mers imi apar interferente majore. Ma incurca destul de mult aripiparele acelea ce sunt pe placa motor pentru protectie anti stropi si suportul sta cam la 8cm departare de motorul propriu zis.

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Interferente Sonar GARMIN STRIKER 7SV

Mesaj de dudugatea » 05 Mai 2017, 22:34

[img]sonar.jpg[/img] Asa arata schema de instalare . Ceziceti ajuta la ceva conexiunea aceasta intre baterie si sonar? Reduce interferentele sau ce face mai exact aceasta conexiune?

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Interferente Sonar GARMIN STRIKER 7SV

Mesaj de dudugatea » 05 Mai 2017, 22:40

Scuze de dublupost dar nu pot pune poza si nu mai pot modifica dar pun un link ca sa vedeti cum arata schema de instalare. https://www.manualsmania.com/preview/?d ... turn=32717

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Interferente Sonar GARMIN STRIKER 7SV

Mesaj de dumi_id » 05 Mai 2017, 23:14

Ca sa arate o imagine cat mai aproape de realiate trebuie sa folosesti sonarul cand barca merge cu viteza in intervalul 4-6km/h (pentru SI si DI). Sunt destule filmulete exemplificative pe youtube.
La schimbarea locurilor de pescuit, unde ai nevoie de viteza, poti ridica sonda daca bratul acesteia este prevazut cu balama.

Scrie răspuns