Inele despicate

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Inele despicate

Mesaj de paul » 14 Dec 2004, 11:21

As dori sa stiu unde pot gasi sau de unde pot comanda inele despicate de diferite marimi si, de ce nu, culori.
In Iasi am gasit doar la Gipo si doar doua marimi (destul de mari).
Caut si inele despicate mici, pentru a putea fi folosite la voblere mici (3 - 4 cm)

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 14 Dec 2004, 14:10

Totusi.... cei care confectioneaza voblere de unde isi procura aceste inele despicate de marimi mici si foarte mici?
Sau e secret?

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 14 Dec 2004, 14:44

Paul, eu folosesc 2-3 spire taiate din arcurile de la pixuri (trebuie avut insa grija la alegerea arcurilor pentru ca nu toate sunt bune).

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 14 Dec 2004, 14:52

Multumesc pentru idee fff. Problema este ca am patit sa las tripla de la un vobler in gura la un clean, dupa ce acesta a tras si a lungit efectiv inelul despicat de la vobler.
Nu stiu cat de rezistente sunt arculetele de la pixuri, dar merita incercat.
Multumesc!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 14 Dec 2004, 15:15

vezi si pe la magazinele de feronerie si la cele de piese auto. exista tot soiul de arculete asemanatoare cu cele pt pixuri, dar mai rezistente.

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 14 Dec 2004, 20:41

Paul,

Aici se gasesc niste niste inele speciale numite"ULTIMATE LURESAVER" facute cu tehnologia"Titanium Release Tehnology" de o forma mai alungita(sa-i zicem ovoidala) care te ajuta sa nu pierzi voblerele ce sant destul de scumpe,ci numai carlidul triplu pe care apoi il inlocuiesti usor.
Aceste inele sant calibrate pt. rezistenta firului,deci daca tragi de fir cu o forta mai mare decat rezistenta firului inelul se deschide si elibereaza carligul salvand insa naluca.
Eu am cumparat de la BASS PRO SHOPS-ul din Houston.
Cea ce ti-am spus eu acum nu-ti rezolva problema ,deoarece nu se gasesc ,banuiesc ,in Romania,dar deoarece esti incepator la voblere te poate ajuta pe viitor sa cheltuiesti mai putin pe voblere(oricum carligele sant mai ieftine) si poate ii va ajuta si pe alti pescari ce poate nu stiu de existenta acestor inele despicate.

Numai bine,

Jean Scurtu

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 15 Dec 2004, 08:42

Multumesc pentru sfaturi... Am sa caut la o feronerie mai intai. Ar fi interesant de gasit ceva gen saiba Grover (despicata) dar mult mai subtire.
Aceste inele sant calibrate pt. rezistenta firului,deci daca tragi de fir cu o forta mai mare decat rezistenta firului inelul se deschide si elibereaza carligul salvand insa naluca
Nenea Jean, dupa deschidere inelul revine la forma initiala?
Multumesc!

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 15 Dec 2004, 10:14

Paul,

Bineinteles ca revine la forma initiala fiind facut dintr-un aliaj de titan,introduci un alt carlig si poate prinzi vre-un rapitor sau din nou o agatatoare.
Intra pe site-ul : www.ultimateluresaver.com si te poti lamuri mai bine.

Numai bine,

Jean Scurtu

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 15 Dec 2004, 10:24

inele despicate se gasesc si pe la magazinele energofish, drill, etc

teddy
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 10 Sep 2004, 09:07

Mesaj de teddy » 15 Dec 2004, 20:26

Pe vremea cand nu prea se gaseau de niciunele am folosit si eu tot felul de improvizatii pe post de inele despicate. Dupa ce am plans insa cu vorbe dupa nalucile si pestii pierduti am renuntat la experimente si mi-am cumparat numai inele fabricate special pt asta. De altfel, nu numai la Eergofish exista, au si la magazinele Gipo unele bunicele si relativ mici.
Teodor Buliga

Scrie răspuns