incepatori, scule scumpe sau scule ieftine ?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 03 Aug 2004, 19:52

Wavedancer:
ce sa mai zic,m-ai dat gata.Eu,in materie de scule,sunt "pistol cu apa" pe langa tine.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 04 Aug 2004, 08:45

Michael, citeva mesaje mai sus, am scris ca am dat "la greu" cu Germina, silstar, Cormoran, D.A.M. sau Okuma. Nu-i nici o "rusine". Sint scule care fac treaba in miini potrivite. Si asa cum iti spuneam, acum ceva vreme, in alt topic, mina conteaza mai mult decit "scula".
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 04 Aug 2004, 17:03

Pai eu deocamdata ma bazez pe "mana" si pe cunostintele pe care le-am acumulat.Scule adevarate....la timpul lor.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 05 Aug 2004, 09:29

O mentalitate absolut corecta! Am avut ocazia sa pescuiesc, barca linga barca, cu un "personaj" celebru al scenei politico-financiare romanesti (nu dau nume, persoana importanta!). Nu va puteti imagina ce echipamente folosea! Probabil unicul posesor de lansete Daiichi din Romania (pret mediu pt. o lanseta pe la 600$, sint modele care costa 1500$!). Sa va spun ca la 3 salai scosi de mine, el abia scotea unul?! N-are rost!

Cit despre bat, ce sa-ti spun, G-Loomis zice ca e "Moderate-Fast", Ei bine, e putin cam prea "Moderate" dupa gustul meu. Ma refer la intepare, e necesara o miscare mai "ampla" decit imi place, dar asta este singura "problema". In rest, ca la G-Loomis: sensibilitate la maxim, rezerva enorma de putere, foarte usor, se incarca excelent la lansare chiar cu voblere usoare. Am si un Muskies Series, aceeasi lungime, aceeasi putere, aceeasi actiune "Moderate-Fast", care e chiar mai bun. Dar repet, e o parere pur personala. Un bun prieten care are aceeasi "combinatie", prefera Crackbait Series-ul.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 05 Aug 2004, 09:42

sculele in primul rand folosesc confortului pescarului, deci nu prind mai mult peste
o scula buna nu te face mai pescar, iti ofera mai mult confort si te ajuta putin ( sau putin mai mult ) in pescuit
deci, si ca incepator, mai ales ca incepator, ai nevoie de confortul si ajutorul dat de o scula buna

daca poti sa-ti iei o scula buna, ia-ti-o din prima zi de pescuit
daca nu, ia-ti-o cand poti

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 05 Aug 2004, 09:52

Cred ca nu mai este nimic de spus. Dan a pus visina pe tort!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 05 Aug 2004, 18:34

danr scrie:deci, si ca incepator, mai ales ca incepator, ai nevoie de confortul si ajutorul dat de o scula buna

daca poti sa-ti iei o scula buna, ia-ti-o din prima zi de pescuit
daca nu, ia-ti-o cand poti
Imi permiti sa te contrazic putin Dane. Cred, ca o scula buna e mai bine sa o achizitionezi atunci cand inveti valoarea ei. Cand stii deja cum sa o folosesti si unde trebuie folosita. Ca incepator, parerea mea, merg si cele mai putin invechite, sau cum zic eu, de bazar.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 05 Aug 2004, 19:40

paul
te rog sa ma contrazici :lol: din "contraziceri" apare schimbul de idei

eu te intreb insa:

trebuie sa fii avansat ca sa ai un bat usor si sa nu-ti rupa mana ?
trebuie sa fii avansat ca sa dai cu un bat care este adaptat corespunzator nalucii cu care pescuiesti, care se incarca cum trebuie, care se comporta klumea in drill si care nu se rupe dupa 5 partide ?

trebuie sa fii avansat sa ai o mulineta care sa reziste bine in timp, sa-i mearga frana cum trebuie si sa nu-ti faca peruci ca dreaq ? pai eu cand dadeam cu mulineta proasta ma scotea din minti, sotia mea intr-o partida a vrut sa ma arunce in apa si sa rupa batul pe genunchi :lol:

vorbim in primul rand deci despre confortul pescarului, si nu trebuie sa fii avansat ca sa te bucuri de acest confort
e ca si cum ai spune ca nu trebuie sa-ti iei o masina buna pana nu conduci trabant, dacie samd
recomanda cineva ca un sofer sa inceapa cu trabant si apoi sa-si ia o masina buna ? nu cred.... :lol: :lol:

nu mai vorbim de fire bune, naluci bune, carlige bune samd

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 05 Aug 2004, 21:59

Hop si eu cu parerea.

A cumpara o lanseta trebuie vazuta ca o investitie. Daca intrebi pe unii pe altii inseaman ca esti interesat ca altfel iti luai o scula din obor la primul impuls.

"Sunt prea sarac sa-mi de mana sa cumpar ieftin."

Asta este o zicala care am invatat-o aici si va rog sa ma credeti ca am invatat cat de adevarata este pe buzunarul meu. Scule ieftine le cumperi si pescuiesti ceva cu ele, dar mai devreme sau mai tarziu vei descoperii la cunoscuti diferenta dintre ieftin si ceva mai scump. Se numeste calitate si placere de a pescuii cu ele in mana.
Nu sunt eu un fan al sculelor Loomis sau Sage, ci ceva de miljloc.
Sculele trebuie sa le cumperi in perspectiva anilor in care te vei folosi de ele. Am bete cu care pescuiesc de 12-15 ani. Sunt perfecte si azi si ma sevesc cu varf si indesat.

Pentru copii merge si cu scule de obor ... dar pentru cei ce vor sa se lanseze in lumea fantastica a pescuitului la rapitori, ca este cu spin sau cu musca artificiala, merita sa stranga cureaua la pantaloni si sa cumpere ceva de calitate Buna. Va fi mai ieftin pana la urma si sa nu mai vorbim ca se inchega o "prietenie" pe viata intre bat si proprietar. :)
Folosit si intretinut cu grije tine o viata de om.
Scula de obor tine .. doua, trei sezoane intensive si incepe sa -ti dea batai de cap. Sa o vinzi mai departe ... cine o cumpara? Nimeni, ramai cu ea pe acp sau o arunci la gunoi.
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 06 Aug 2004, 06:12

Petru,
ai mare dreptate cu "prietenia" dintre scule si pescar.Cand am timp,acasa(si nu am timp de pescuit),le iau,le bibilesc,le lustruiesc,le admir(chiar daca sunt mai modeste).Dupa fiecare partida de pescuit,cand vin acasa,nu fac eu dus,pana nu termin de curatat si de aranjat sculele cu care am fost in ziua respectiva.Maniac,nu? :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns