incepatori, scule scumpe sau scule ieftine ?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 10 Aug 2004, 08:05

Cazuri si cazuri ...
Eu am inceput spinning-ul mai serios dand la stiuca. Acum nu mai dau la stiuca aproape deloc, fiindca nu prea mai este in zona asta.
La clean am inceput cu rotative, la care am renuntat complet. Acum dau doar cu voblere (si cu musca, dar asta e alta poveste).

Tile
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 11 Sep 2004, 00:31

Mesaj de Tile » 11 Sep 2004, 00:55

As prefera scule de pescuit care sa fie rezistente la utilizare indelungata
Lansetele nu constituie o problema deoarece se gasesc pe piata modele
foarte bune si relativ ieftine
Marea problema este reprezentata de mulinete care din pacate au scazut
enorm la capitolul fiabilitate si aici optiunile sunt extrem de limitate
De preferat ar fi achizitionarea unor mulinete full metal si corectarea
deficientelor la capitolul materiale si eventua la proiectare (ma refer la angrenaje)

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 12 Sep 2004, 10:49

Tile, uite un link pentru tine, poate gasesti aici o mulineta care sa corespunda "conditiilor" tale: http://www.vanstaal.com/ .

P.S. Cel mai ieftin model costa 500$, iar cel mai scump costa 1900$. Sper sa ai de unde alege!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Tile
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 11 Sep 2004, 00:31

Mesaj de Tile » 12 Sep 2004, 12:43

Producatorii europeni de mulinete mai au MULT de invatat de la cei
americani
La noi nu mai sunt mulinete noi asemanatoare cu mulinetele vechi
care au rezistat bine

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 13 Sep 2004, 09:19

Nu proiectarea mulinetelor este deficitara.

Alegerea unei mulinete pentru un pescuit conditionat de premize bine determinate, complementat de o folosire adecvata si o intretinere anuala corecta, ... este cheia fiabilitati majoritatii mulinetelor.

Mulinetele nu sunt scule universale.
Un Ferarri nu este construit pentru al folosii in teren accidentat.
Cu un Landrover nu participi la concursuri de viteza pe circuit, "cot la cot" cu bolizi construiti special pentru acest gen de concursuri.
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 14 Sep 2004, 00:30

Parerea mea este ca un pescar,pe care il intereseaza pestii,intradevar,nu doar sculele,are nevoie de niste scule,nici exagerat de scumpe,dar nici "de bazar".Acele scule,corect alese,ingrijite si intretinute,il vor tine mult timp.In acelasi timp il vor si satisface,dupa ce se va invata bine cu ele.Parerea mea. :roll:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 14 Sep 2004, 07:16

In primul rand trebuie sa stii clar carui peste i te "adresezi" cu sculele respective. Sigur nu trebuie sa ai lansete si mulinete de top, insa, mai ales in spinning, este bine ca sa cauti comoditatea (de fapt si la stationar se cauta acelasi lucru dar cu alte mijloace: fotolii comode, umbrele, bere rece si mici la gratar :lol: ). Nu se compara (si pentru un incepator este valabil) o lanseta usoara de carbon, echilibrata cu o mulineta pe masura, cu una de doua sau de trei ori mai grea de fibra (la aceleasi dimensiuni). Dupa cateva sute de lansari (o spun din propria experienta) mana isi cere drepturile (mai ales prin febra musculara de a doua zi). Pescuitul trebuie sa ramana o placere nu sa fie o corvoada.
Bineinteles trebuie sa cauti sa obtii maximul posibil din suma pe care esti dispus sa o investesti.

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 14 Sep 2004, 11:37

Apropos scule americane vs. europene. Am avut ocazia sa incerc in State ce inseamna St.Croix sau Loomis. E intr-adevar o senzatie sa ai un asemenea bat in mina. Mie cumva nu mi s-au potrivit betele de 2,10, mai ales cu multiplicator. In schimb, un prieten si-a luat nu de mult un bat Garbolino "mortmanier", inele SIC Fuji etc. Pentru gustul meu, asta ar fi ceva mai "apropiat" decit "americanismele". Personal, folosesc Cormoran Powergrip CM cu o mulineta Shimano Nexave si sunt foarte multumit, pentru moment nu imi doresc sa le schimb.
Iar despre incepatori, am o poveste: acum un an am "imbolnavit" un prieten ducindu-l la salau la twister. Pina nu a luat un bat de carbon, nu a prins nici un peste, desi conducea bine naluca. Pur si simplu nu simtea atacul la batul pe care il avea (ceva compozit). Acum si-a luat bat Shimano Beastmaster!

Scrie răspuns