incepatori, scule scumpe sau scule ieftine ?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 06 Aug 2004, 10:46

No kidding!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 06 Aug 2004, 11:01

No offence!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 06 Aug 2004, 11:13

na ca s-a suparat!

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Abu Garcia se intoarce

Mesaj de Stefan Tudose » 06 Aug 2004, 11:29

Salut,
am vazut ca ati discutat despre Abu Garcia de la Gipo si de aiurea.
Am si eu un Abu Garcia Cardinal 101, de la Bass Pro, luat cu 28 USD, idebtic (aparent) cu modelul omonim de pe piata Romaneasca.
Diferenta ar fi ca astea de la noi au doar doi rulmenti, in timp ce asta care a venit de la Bass pro are 4, dupa cum scrie pe ea. de aici diferentele de pret, probabil, dar si datorita unor elemente pure de comert. la portile orientului poti sa negociezi orice, oricum. Nu cred ca mulinetele astea pleaca din fabrica pe mai mult de 2-3 USD.
Oricum asta nu inseamna nimic, fiind de kkt oricum, oricare diontre ele. La fortarea manivelei, se da peste cap, firul se aduna pe partea superioara a tamburului, si in general e 80% plastic (si ala prost).
ce are Dan de la cabelas e o variatiune pe aceeasi tema asa ca...
respect,
s
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 06 Aug 2004, 13:54

Dane:

Am gresit scuza ... eu ma refeream la calitate proasta, ... dar nu am mai avut asa ceva de multa, multa vreme ...asa ca banuiam trei sezoane. :lol:

:::

Cineva a vrut poze la muste de biban. Cu placere dar pe e-mail direct. Nu ma mai complic cu publicari. I-mi rapesc prea mult timp. :)
Da un e-mail si ti-l intorc cu poze. :)
Fir intins!
Borealis F

danielT
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 16 Iul 2004, 15:16
Contact:

Mesaj de danielT » 06 Aug 2004, 16:05

Din cate am constatat pana acum aproape toti sunteti adeptii exclusivi a lansetelor americane gandite in opinia mea pentru pescuitul la tipicul lor de ape si pesti. Pacat de faptul ca nimeni nu a testat de ex. lansetele Sportex kevlar(am mai amintit de modelul acesta) a caror calitate si pret este comparabil cu a celor americane dar mult mai usor de procurat. Eu personal daca as fi in postura sa pot sa aleg un bat la 200euro sigur as alege Sportex-ul. Cum spunea cineva mai devreme "sunt prea sarac sa cumpar lucruri ieftine" asta si in perspectiva ca poate peste un timp vrei sa mai schimbi din piese si la cele serioase mai recuperezi o parte din bani.
As avea o intrebare ptr. cine a cumparat din state mulinete Shimano sau Daiwa-sunt made in China, Korea sau sunt made in Japan? Si aceeasi intrebare pentru achizitiile de mulinete din europa. Oricum in ceea ce priveste mulinetele sunt de ceva vreme adeptul doar a firmelor Shimano si Daiwa, si la aceste firme modele de top.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 09 Aug 2004, 08:10

Ma scuzi ca iti raspund asa tarziu, cateva zile nu am mai intrat.
danr scrie:
eu te intreb insa:

trebuie sa fii avansat ca sa ai un bat usor si sa nu-ti rupa mana ?
trebuie sa fii avansat ca sa dai cu un bat care este adaptat corespunzator nalucii cu care pescuiesti, care se incarca cum trebuie, care se comporta klumea in drill si care nu se rupe dupa 5 partide ?
Nu, nu trebuie sa fi avansat. Intr-adevar, trebuie sa cauti sa te simti si bine in timpul pescuitului, sa cauti putina comoditate.
Dar cred ca toti am inceput cu ceva mai slabut din punct de vedere calitativ. Cel putin eu ani la randul am pescuit cu bat de alun, si abia pe la 12 ani am primit o undita de bambus. E drept ca nici nu se gaseau pe vremea aceea.
danr scrie: trebuie sa fii avansat sa ai o mulineta care sa reziste bine in timp, sa-i mearga frana cum trebuie si sa nu-ti faca peruci ca dreaq ? pai eu cand dadeam cu mulineta proasta ma scotea din minti, sotia mea intr-o partida a vrut sa ma arunce in apa si sa rupa batul pe genunchi :lol:
Cred ca in acea perioada nu erai deloc incepator, aveai cativa ani de pescuit la activ si, totusi, aveai scule mai putin performante
Uite, inchipuie-ti urmatoarea faza, care poate fi foarte reala. Ai un prieten care vrea sa se apuce de pescuit. N-are habar nici de una, nici de alta, merge pe mana ta. Ce faci... il pui sa bage 500$ in scule de pescuit? Pai cred ca fuge inpuscat, nici nu mai vrea sa auda :)
Intr-adevar, nu se compara o laseta de carbon cu una de "obor", pe de o parte, pe de alta parte si Petru are dreptate:
"Sunt prea sarac sa-mi de mana sa cumpar ieftin."
asa ca... cred ca discutia ramane in picioare.
Petru Dima scrie: Scula de obor tine .. doua, trei sezoane intensive si incepe sa -ti dea batai de cap. Sa o vinzi mai departe ... cine o cumpara? Nimeni, ramai cu ea pe acp sau o arunci la gunoi.
Sau o dai de pomana.. :)

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 09 Aug 2004, 10:16

deci nu discutam daca cineva are sau nu bani sau daca e dispus sau nu sa dea atatia bani
sculele bune sunt preferabile sculelor proaste oricand si pentru oricine, in orice conditii, si este valabil pentru orice insemna scule, de la chei fixe la lansete, amin :lol:

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 09 Aug 2004, 14:36

Pe de alta parte un incepator nu stie ce va urma: pescuit la stiuca pe lacuri, pescuit la salau, pescuit la pastrav pe rauri de munte. Nu poate sa-si ia un echipament de calitate care sa fie bun in toate situatiile. Eu cred ca e mai bine sa-si ia ceva dupa care sa-i nu-i para rau anul urmator cand renunta la ele si isi ia scule bune, speciale pentru ceea ce a descoperit ca-l satisface.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 09 Aug 2004, 14:47

dar de unde ai dedus ca un incepator nu stie la ce o sa pescuiasca ?
ce spui tu este stadiu premergator stadiului de incepator :lol:

Scrie răspuns