Humminbird Smartcast

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 28 Sep 2004, 11:25

Stiti ceva de un sonar (aprox. 100 euro) care se lanseaza de pe mal ? Parca am citit despre el intr-o revista dar nu mai tin minte unde.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 28 Sep 2004, 11:59

Am avut eu
Humminbird Smartcast
modelul cu unitate centrala mare, deci nu ceas de mana

eu as recomanda modelul ceas de mana, pentru explorari pe ape necunoscute, nu departe de mal, max 25.m
de exemplu pe Dunare l-am folosit, si am gasit cu el un loc excelent
este folositor pentru a vedea adancimea in primul rand, pragurile, ceva structuri
la pesti e varza, nu-ti poti da seama de felul fundului, si mai face figuri ( se mai intrerupe comunicatia intre sonda si unitatea centrala )
una peste alta, daca umblii mult pe mal si nu stii locurile, eu zic ca la 100 usd isi merita banii

uite link-ul
http://www.humminbird.com/products.asp?ID=387

Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lucian Anghel » 28 Sep 2004, 12:17

Dane, pe Humminbird Smartcast am pus si eu ochii. Tot pentru Dunare ,de pe mal. Mi s-a parut mai usor de folosit Rod Mount. Stii daca este vre-o diferenta intre marimea ecranului fata de wrist Mount sau este acelasi ? N-am reusit sa-mi dau seama din descriere.
Multumersc!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 28 Sep 2004, 12:21

eu cred ca este ecranul la fel de mare
rod mount are antena exterioara, si bate ceva mai departe
si e mai comd sa-l tii pe bat decat pe mana, trebuie sa privestie ecranul in timp ce mulinezi transducer-ul, si e incomod sa-l tii pe mana.....

eu zic ca pt. dunare este beton, eu am gasit un loc meserias de pe mal - respectiv butuci, pesti, cautand cateva sute de m cu sonarul
in conditiile in care unde vroaim eu initial sa ma pun era fund plat si chel pe o raza uriasa.....
este f. folositor cand te duci la stationar si-ti cauti un loc bun

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 28 Sep 2004, 12:22

Vorbiti de ala pe care la folosit Vladeanu, la Hobaia, la calificari? :twisted:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 28 Sep 2004, 12:32

ma indoiesc profund ca ar fi util pe o balta care nu are structuri, fundul este plat si uniform
n-ai ce sa gasesti cu el
mai ales la 25 m de mal :(
eu l-am luat cu mine pe balta ( smartycast-ul ) , si singurul folos a fost ca a dezamagit din start asistenta, in sensul in care nu aparea nici un peste pe acolo
ce-i drept am stat vreo doua zile dupa aia si n-am prins nimic; am observat insa ca efectul este alarmant, in 5 minute dupa ce am pus tabara si am aruncat sonda, toti au zis, aaaaaa prindem p---a aici; si s-au apucat sa bea bere :lol:

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 28 Sep 2004, 12:34

@dan
Da, ala cu ceas de mana ma intereseaza si intradevar pentru vizualizarea structurilor pana la 30 m de mal.

radud
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 13 Oct 2004, 12:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radud » 13 Oct 2004, 12:23

mugurel scrie:Stiti ceva de un sonar (aprox. 100 euro) care se lanseaza de pe mal ? Parca am citit despre el intr-o revista dar nu mai tin minte unde.
E la Aquamania da cer pe el 250EUR
Sas ca Passs

P.S. Partea care se lanseaza e consumabila in sensul ca nu se poate inlocui bateria fiind capsulata
XXL

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 13 Oct 2004, 12:34

pe de alta parte, 400 de ore de functionare nu o sa atinga prea usor sonda respectiva .....

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

sonar

Mesaj de pupu » 19 Oct 2004, 20:32

eu am un rod mount si sunt destul de multumit de el , e destul de usor de lucrat cu el , nu e nici pe departe la fel de bun ca cel de barca dar eu il folosesc destul de des chiar si in barca in detrimentul celuilalt

Scrie răspuns