Humminbird 398ci SI

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Humminbird 398ci SI

Mesaj de micutu » 27 Ian 2015, 21:52

ma gandesc sa-mi cumpar un sonar SI ... am tot cautat pe net si mi s-a parut interesant modelul Humminbird 398ci SI.
as avea posibilitatea sa il iau direct de pe Amazon, modelul pentru State.
e ecranul cam mic, dar la o suma sub 300USD, unul nou, nu am gasit nimic altceva. la restul firmelor care produc sonare, pretul pentru un SI incepe de pe la 700-800USD in sus

are cineva asa ceva?
gps-ul e functional in Romania?
functioneaza la viteze mici sau chiar in stationare?
cum se comporta in ape putin adanci ... 1,5-2 metri?

multumiri anticipate

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Humminbird 398ci SI

Mesaj de dumi_id » 27 Ian 2015, 21:58

SI nu functioneaza corect in stationare. Pentru afisarea cat mai realista, in cazul humminbird, viteza de deplasare in timpui scanarii SI este de 4-6 mph (6-9km/h) - valoare recomandata de producator.

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Re: Humminbird 398ci SI

Mesaj de micutu » 27 Ian 2015, 22:01

asta am citit si eu ... de aceea cautam un posesor de asa ceva

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Re: Humminbird 398ci SI

Mesaj de micutu » 11 Ian 2016, 20:22

pana la urma mi-am luat, prin mai, un 899cxi.
mi-am cam raspuns singur la intrebari:
- gps-ul este functional oriunde in lume
- in stationare functioneaza ca orice alt sonar ... arata mereu aceeasi imagine. se poate "ingheta" imaginea si apoi poti cauta structura "inghetata"
- functioneaza la viteze mici, cam de la 3km/h in sus, nu stiu pana unde, ca mai repede de 5km/h n-am mers
- e bun si la adancimi mici, cam doi metri, doar ca nu poti sa "vezi" prea departe cu functia SI ... cam vreo 10-15 metri
n-am vrut sa deschid un topic nou, pentru ca nu par a fi prea multi dispusi sa-si imparta experientele cu SI

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Humminbird 398ci SI

Mesaj de sosoktm » 12 Ian 2016, 17:21

sunt multe legende si neintelegeri cu privire la functionarea sonarului (sonar clasic, down imaging, side imaging).
Exista descrieri relevante pe net, dar nu pare ca sunt multi cei care vor sa se informeze, astfel ca aflam ca sonarul "nu functioneaza pe ape stationare". Ba functioneaza foarte dine, dar daca BARCA E IN STATIONARE atunci imaginea furnizata ramane constanta.Teoretic insa, pentru ca la jigging vertical nu-i asa.
La SI clasic fascicolul nu are 180 grade, astfel incat distanta de vizualizare e proportionala cu adancimea si cu poterea de emisie a sondei. Deci si la 2 metri vezi ceva, dar semnificativ mai putin decat vezi cand ai 4 metri de apa sub sonda.
Nu cred ca un ecran mic e potrivit pentru un sonar cu SI, e ca si cum ai vrea sa pui ambreiaj de dacie la un motor v12. El poate, dar nu in realitate nu prea te ajuta.
in functie de producator, sonarul clasic merge pana la 50-60 kmh iar SI pana spre 20 kmh. In realitate insa , in special pt SI e util sa scanezi la viteze mai mici, pana in 10 kmh, altfel "arcele" specifice vor fi niste puncte.
In rest...multe basme si habarnisti :censored:

Scrie răspuns