haswing-cayman-b-55lb-gps

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

o|o
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 31 Ian 2012, 18:38

haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de o|o » 08 Noi 2019, 17:10

Salut,

A folosot cineva motorul de mai jos ca ancora pe dunare?minn kota/motor guide sunt cel putin duble ca pret ....banuiesc ca la 55 lb si barca undeva la 300-400 kg pe curent/Dunare/vant stau brici in ancora.
MA intereseaza daca sta la pct fix pe dunare(ancora-acuratete???) in curent/vant moderat.
https://xxx.ro/produse-crap/motoare ... b-55lb-gps#

o|o
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 31 Ian 2012, 18:38

Re: haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de o|o » 14 Noi 2019, 16:12

nimeni?

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4614
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de vali stratonov » 16 Noi 2019, 17:34

Din pacate Haswig cu functie ancora a cam lipsit din portofoliul " marelui peste"...
Un inconvenient zic eu ar fi lipsa telecomenzii..motorul functioneaza printr-o aplicatie de pe mobil...ceea ce mie personal nu imi da prea multa incredere.
Am detinut tinp de 2.5 ani un motor Haswig Caiman 55 cu pedala si telecomanda si care a functionat excelent...il recomand oricui caruia idi doreste un motor fiabil cu consum mic al bateriei ...daca ar pune asustralienii pe modelul acesta si functia ancora ar fi un motor excelent la un pret pe masura in jur de 500 euro.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

pasek
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 25 Iun 2005, 08:50
Localitate: tirgu-jiu

Re: haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de pasek » 17 Noi 2019, 16:40

Salut, am acest motor nemontat deoarece inca nu e gata barca. Motorul are telecomanda ce se incarca prin usb. Am luat si pedala dar am returnat-o pentru ca cei de la magazin nu stiau ca trebuie pedala wireless, nu cu cablu. Asa cum zice Vali, exista o aplicatie pe telefon pentru controlul motorului, inclusiv recrearea unui traseu anterior. Mai multe detalii dupa ce o sa-l folosesc.
in rest ... we are the best!

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4614
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de vali stratonov » 17 Noi 2019, 17:53

Atentie la telecomanda care se incarca la usb...
Eu am s chimbat acumulatorul caci cel pus de ei era slab si nu tinea curent nici 5 min.
Daca patiti careva sa nu va tina acumulator dati-mi un semn ...am 2 acumulatori noi nouti cumparati de rezerva..poate va ajuta pe careva...
In rest un motor ok ca pret si fiabilitate.
Spor
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

pasek
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 25 Iun 2005, 08:50
Localitate: tirgu-jiu

Re: haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de pasek » 18 Noi 2019, 10:33

Foarte util de stiut. Multumesc
in rest ... we are the best!

o|o
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 31 Ian 2012, 18:38

Re: haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de o|o » 20 Noi 2019, 16:41

multumesc pt raspunsuri.ma intereseaza doar fctia de ancora pe dunare.(merg exclusiv pe dunare),stiu ca exista aceasta fctie doar pe aplicatie in tel (deasta nu am incredere nici eu in el)astept eventual un filmulet de la cineva care l a incercat....frica e sa nu faca ca in video de mai jos :))
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... =emb_title
mai sunt multe alte.....

pasek
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 25 Iun 2005, 08:50
Localitate: tirgu-jiu

Re: haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de pasek » 20 Noi 2019, 16:50

Si eu abia astept sa incerc asta ! :))
in rest ... we are the best!

REMUSGL
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 24 Sep 2017, 21:29

Re: haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de REMUSGL » 22 Noi 2019, 13:35

Salut. Intru si eu in discutia asta pentru ca la fel pasek nu este gata barca.
o|o sigur nu ai sa patesti asa ceva filmarea este din 2017. Daca urmariti cu atentie ultimele filmari 2018/2019 cu ultimele versiuni ale aplicatiei aceste probleme sunt de domeniul trecutului. Au imbunatatit aplicatia si tot odata precizia de ancorare a crescut considerabil. - Aici este un mare plus.
Va fi disponibil in prima jumatate a lui 2020 si telecomanda cu functia ancorare dar probabil tot prin telefon. Si noua telecomanda va fi compatibila cu vechiul motor.
Partea buna care o vad eu la treaba cu aplicatia si folosirea telefonului ca si modul de GPS este ca pe viitor telefonul si modulul GPS de pe telefon devine din ce in ce mai precis si aplicatia poate fi imbunatatita dupa o zi pe alta fara prea mari batai de cap din partea utilizatorului final.

https://haswingproducts.kaydofishingwor ... nchor-lock
si modelul de 80lb:
https://haswingproducts.kaydofishingwor ... -2-upgrade

Ca si functie de ancorare cred ca o sa fie cel putin la fel de bun ca si concurenta.
Diferenta de pret dintre Haswing vs altii vine de la tara de productie = China vs USA.

o|o
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 31 Ian 2012, 18:38

Re: haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de o|o » 22 Noi 2019, 16:11

Salut Remus,

Multumesc de informatii.
Vreau totusi o filmare cu cineva care sta pe Dunare cu acest motor inainte sa cumpar+ ca astept butonul de ancora pe telecomanda.
Lasa ma sa am cateva rezerve.....Minn kota e lider pe asa ceva urmeaza motorguide apoi restul....
GPS ul telefonului nu poate sa aiba aceeasi acuratete ca un modul separat asa cum e integrat la Minn Kota in motor+ ca vine in ajutor si "heading sensor" ...etc.Deranjant e ca pe Dunare in curent sa te miste in lateral cu totul atunci cand pescuiesti la salau.La orice alta specie de peste nu vad o problema ca te misca cativa metri insa la salau nu mai stai pe directia structurii/pragului....nu ma astept sa stea ca minn kota in ancora ,nici n am asteptari in cazul in care e vant tare sau curent tare.....dar e inacceptabil filmuletul postat.....am gasit si filmulete ok gen https://www.youtube.com/watch?v=PB_1HHm37Sg

Scrie răspuns