haswing-cayman-b-55lb-gps

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

pasek
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 25 Iun 2005, 08:50
Localitate: tirgu-jiu

Re: haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de pasek » 25 Noi 2019, 20:22

Eu cred ca functia de ancora este de folosit cind tatonezi locul sa vezi daca e productiv. Daca vrei sa insiti lasi ancora ( cea de fier ).
in rest ... we are the best!

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de vali stratonov » 25 Noi 2019, 21:12

Nu impartasesc pct tau de vedere..
Daca tot dai bani pe un motor cu functie ancora e sa il folosesti tocmai pt ce a fost creat...acela sa te tina pe loc sa poti pescui fara sa te ancorezi suplimentat cu fiere..bile sau blumb turnat..
Daca doar tatonezi iti ajunge un sonar ok si o ancora de "mana"....nu trebuie o investitie de peste 1000 euro ...parerea mea.)
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

o|o
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 31 Ian 2012, 18:38

Re: haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de o|o » 25 Noi 2019, 23:04

pasek scrie:
25 Noi 2019, 20:22
Eu cred ca functia de ancora este de folosit cind tatonezi locul sa vezi daca e productiv. Daca vrei sa insiti lasi ancora ( cea de fier ).
daca mergi preponderent pe balta e simplu...la dunare insa tre sa stii unde dai ancora ca sa pici exact pe directia structurii ...de multe pri nimeresc din experienta (curent/vant/val) e mult mai comod sa stai in motor...mai ales daca ai adancime de peste 10 m ......

REMUSGL
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 24 Sep 2017, 21:29

Re: haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de REMUSGL » 27 Noi 2019, 11:46

o|o scrie:
22 Noi 2019, 16:11
Salut Remus,

Multumesc de informatii.
Vreau totusi o filmare cu cineva care sta pe Dunare cu acest motor inainte sa cumpar+ ca astept butonul de ancora pe telecomanda.
Lasa ma sa am cateva rezerve.....Minn kota e lider pe asa ceva urmeaza motorguide apoi restul....
GPS ul telefonului nu poate sa aiba aceeasi acuratete ca un modul separat asa cum e integrat la Minn Kota in motor+ ca vine in ajutor si "heading sensor" ...etc.Deranjant e ca pe Dunare in curent sa te miste in lateral cu totul atunci cand pescuiesti la salau.La orice alta specie de peste nu vad o problema ca te misca cativa metri insa la salau nu mai stai pe directia structurii/pragului....nu ma astept sa stea ca minn kota in ancora ,nici n am asteptari in cazul in care e vant tare sau curent tare.....dar e inacceptabil filmuletul postat.....am gasit si filmulete ok gen https://www.youtube.com/watch?v=PB_1HHm37Sg
Salut. Eu nu contest ca Minn Kota produce motoare bune, dar cand vine vorba de GPS cred ca se poate mult mai bine decat un modul GPS produs si gandit acum 7-8 ani :).
Precizia unui telefon mediu ca si pret este in jur de 10-15 m, dar poti cumpara un modul gps pe Bluetooth care va fi destul de precis pentru ce ne trebuie noua. Un exemplu ar fi Garmin GLO care suporta GPS si GLONASS, si care are o precizie in medie de 1,5 m si actualizeaza pozitia GPS de 10 ori pe secunda. Problema este daca aplicatia suporta asemenea flux de date de GPS :)

REMUSGL
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 24 Sep 2017, 21:29

Re: haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de REMUSGL » 27 Noi 2019, 11:55

Min 1:01-1:50 https://www.youtube.com/watch?v=cjbUhOoCJOE
Precizie ? cred ca vreo 5-8m

o|o
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 31 Ian 2012, 18:38

Re: haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de o|o » 27 Noi 2019, 14:40

daca s-ar comporta asa si Haswing ul ar fi perfect....(acolo intorcea curentul si a mai si tras de firul agatat in apa) in cativa metri avea diferenta de nivel 7-8m adancime....arata mi un filmulet cu Haswing ul pe dunare...?!nimic?!de cand a aparut nimeni nu a folosit la el ancora pe dunare?restul mi se pare demagogie cu privire(la ce ai scris) la modulul gps de pe minn kota....sunt nu stiu cate tutoriale intre minn kota si motorguide ......etc etc chiar asa...doar haswing ul a descoperit apa calda cu telefonul conectat si cu telecomanda conectata ca sa poti sta in ancora ca deh e mai precis asa....?

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de Sorin » 28 Noi 2019, 11:48

Referitor la modulul gps vechi si prost de pe min kota de acu 6-7 ani .....l-ai incercat ?....

nu ma bag in amanunte tehnice ca nu ma intereseaza si nu sunt inginer
dar am un min kotta terrova produs in 2017 (deci model mai nou) si de 2 ani stau bine mersi in ancora la salau fara nici o problema , nu pe dunare ci pe balti , dar capabilitatea sistemului gps e acceasi indiferent ca stai pe curent sau apa statatoare

probabil ca toate motoarele mai noi cu ancora gps au depasit demult problema perfomantei gps ....ca importanta in pescuit......
ma intereseaza sa pescuiesc linistit si pe loc si fara dureri de spate de la tras ancora clasica ...nu neaparat fisa tehnica ...

cat despre haswing ...nu cred ca merita ...asta din ce am auzit de la altii...mai pui un ban si iti iei motor ...parerea mea
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

NeamtuVlad
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 19 Apr 2019, 18:06

Re: haswing-cayman-b-55lb-gps

Mesaj de NeamtuVlad » 22 Iun 2020, 20:16

Salutare ! Ai cumparat pana la urma motorul ? Ai fost pe Dunare cu el ?

Scrie răspuns