GPS

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

GPS

Mesaj de fishi » 13 Dec 2010, 14:28

Ziua buna!

Folositi GPS portabil?Nu cel de masina.Daca da,care credeti ca este cea mai ok oferta calitate-pret .

Cu multumiri!

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: GPS

Mesaj de kzoli » 13 Dec 2010, 14:37

fishi scrie:Ziua buna!

Folositi GPS portabil?Nu cel de masina.Daca da,care credeti ca este cea mai ok oferta calitate-pret .

Cu multumiri!
Pentru drumetii Gps map 60 CSX de la Garmin
deja se gaseste la 1200 ron sau si mai ieftin eu am dat anul trecut 2000 dar nu-mi pare rau .... se poate folosi pe apa, pe munte, pe bicicleta,atv, pe ce vrei tu tine bateria 20 ore daca sunt incarcate daca nu poti schimba si cu baterii AA tip creion .... are semnal forte bun in cateva secunde pe orice vreme.
Cauta pe google pentru detalii

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Re: GPS

Mesaj de fishi » 13 Dec 2010, 14:40

kzoli scrie:
fishi scrie:Ziua buna!

Folositi GPS portabil?Nu cel de masina.Daca da,care credeti ca este cea mai ok oferta calitate-pret .

Cu multumiri!
Pentru drumetii Gps map 60 CSX de la Garmin
deja se gaseste la 1200 ron sau si mai ieftin eu am dat anul trecut 2000 dar nu-mi pare rau .... se poate folosi pe apa pe munte bicicleta,atv ,pe ce vrei tu tine bateria 20 ore daca sunt incarcate daca nu poti schimba si cu baterii AA tip creion ....
Cauta pe google pentru detalii
Multumesc mult,asta imi sarise in ochi si mie.Ce nu scrie la el este marja de eroare(in metri)

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: GPS

Mesaj de kzoli » 13 Dec 2010, 14:43

fishi scrie:
kzoli scrie:
fishi scrie:Ziua buna!

Folositi GPS portabil?Nu cel de masina.Daca da,care credeti ca este cea mai ok oferta calitate-pret .

Cu multumiri!
Pentru drumetii Gps map 60 CSX de la Garmin
deja se gaseste la 1200 ron sau si mai ieftin eu am dat anul trecut 2000 dar nu-mi pare rau .... se poate folosi pe apa pe munte bicicleta,atv ,pe ce vrei tu tine bateria 20 ore daca sunt incarcate daca nu poti schimba si cu baterii AA tip creion ....
Cauta pe google pentru detalii
Multumesc mult,asta imi sarise in ochi si mie.Ce nu scrie la el este marja de eroare(in metri)
Depinde de zona si de nori cam 2-3 m. Care nu este mult dupa mine ...se poate calibra aparatul ,dar eu nu m-am ocupat cu asa ceva 3 m e suficient si oricum te uiti in fata, pe unde calci :lol: ...

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 13 Dec 2010, 14:46

pt mine e cam mult (3 metri) imi trebuie pentru localizarea locului de pescuit(structura,prag,groapa,cozonac,etc)

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Mesaj de Spartacus » 13 Dec 2010, 15:03

garminurile sunt printre liderii in domeniu. eu am un colorado 300, dar daca vrei sa l iei la pescuit si doar pt pescuit, nush cat renteaza... mai bine iei niste scule profi... sincer si eu eram entuziasmat la inceput, dar nici pt drumuri nu prea l am folosit. 3 m e ok totusi, oricum faci o tatonare la fata locului, ca n ai sa arunci doar bonsai, intr un pt fix.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 13 Dec 2010, 16:42

fishi scrie:pt mine e cam mult (3 metri) imi trebuie pentru localizarea locului de pescuit(structura,prag,groapa,cozonac,etc)
Eu am folosit si pe apa, si era destul de ok( mai ales pentru atentionare apa mica,obstacole etc) , daca vrei ceva performant si doar pentru pescuit, vezi sonarele care au gps inclus ... Universal bun la toate mai bun decat csx 60 nu prea cred ca gasesti la preturi acceptabile...
Din cate am inteles din majoritatea GPS urilor au aceasta marja. de 3 m ... unii folosesc Garmin ,chiar modele mai vechi, in planoare si avioane mici pentru navigare... In masina pentru folosesc igo in RO si afara Tom tom sau Route 66 pe pda. Pana acum "No problem" daca setezi corespunzator ,altfel mai bine fara decat cu GPS :wink: .

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 13 Dec 2010, 17:46

mai bine itzi iei tilifon, HTC, Samsung, d'astea si bagi soft pe ele, nush daca functioneaza si la ce parametri, ca mi lene , dar crek te pot informa in curand :lol:

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 13 Dec 2010, 18:08

Afara ninge abundent, telefon HTC are o precizie de +- 9 m , Garmin +- 3 m , Pda Royaltek cauta semnal in continuu, ....

liviu_v
senior
senior
Mesaje: 313
Membru din: 18 Aug 2004, 10:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de liviu_v » 13 Dec 2010, 18:18

La gps-urile de navigatie nu o sa ai o precizie mai buna de 2-3 m, pentru ceea ce vrei tu este o precizie foarte buna. Important este sa te pozitionezi in zona (+/_ 3m), dupa care gasesti tu cu siguranta structura.
Daca vrei o precizie mai buna, trecem in alta clasa a gps- urilor geodezice, undeva intre 3000-20000 euro , dar si precizie de pozitionare pe masura, sub un metru, pana la 5 cm.

Scrie răspuns